Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Centrum Doskonalenia Umiejętności Egzaminacyjnych

Zamknięcie kładki przy Operze Nova. Prac archeologicznych ciąg dalszy [FILM]

Z powodu prac, które na placu budowy IV kręgu opery prowadzą archeolodzy, od poniedziałku 20 marca zamknięciu ulegnie kładka dla pieszych im. Jana Kiepury. Poniżej zamieszczamy opis dotychczasowych odkryć archeologów, jak i film, który w związku z wykopaliskami opublikowało dzisiaj ZDMiKP Bydgoszcz.
Zamknięcie kładki przy Operze Nova. Prac archeologicznych ciąg dalszy [FILM]

Źródło: ZDMiKP

Podczas wykonywanych prac archeolodzy co chwilę natrafiają na nowe znaleziska, ponieważ na terenie obecnego budynku Opery Nova w latach 1789-1945 istniały spichlerze królewskie i wojskowe. 

Jak na razie odkryto kamienne pozostałości fundamentów wojskowego spichlerza z początku XIX wieku i reliktu kanału śluzowego z dobrze zachowanymi konstrukcjami drewnianymi, które stanowiły umocnienie brzegów przy ujściu do Brdy. Jeszcze niżej z kolei natrafiano na datowane na okres późnego średniowiecza drewniane i murowane relikty zabudowy ogrodu klasztoru karmelitów, który sięgał niegdyś po wschodnią część gmachu opery.

Wśród dotychczasowych znalezisk znajdują się m.in. monety z czasów pruskich, szklana pieczęć, pociski od muszkietów, czy fragment okucia skrzyni, a także dużą liczbę tzw. zabytków ruchomych, w tym ceramiki naczyniowej, kafli, dachówek, artefaktów skórzanych, szklanych, rogowych i metalowych.

Wszystkie znaleziska zostaną zakonserwowane, opisane, skatalogowane i oddane do Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy.

W związku z prowadzonymi pracami archeologicznymi oraz robotami ziemnymi na tym terenie, od poniedziałku 20 marca godz. 8:00 zamknięta zostanie dla ruchu kładka im. J. Kiepury. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 8°CMiasto: Bydgoszcz

Ciśnienie: 1012 hPa
Wiatr: 6 km/h

STARY RYNEK

Ostatnie komentarze
ReklamaCentrum Doskonalenia Umiejętności Egzaminacyjnych
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama
Reklama
Reklama