Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Wybierz dobrze!

Zamknięcie kładki przy Operze Nova. Prac archeologicznych ciąg dalszy [FILM]

Z powodu prac, które na placu budowy IV kręgu opery prowadzą archeolodzy, od poniedziałku 20 marca zamknięciu ulegnie kładka dla pieszych im. Jana Kiepury. Poniżej zamieszczamy opis dotychczasowych odkryć archeologów, jak i film, który w związku z wykopaliskami opublikowało dzisiaj ZDMiKP Bydgoszcz.
Zamknięcie kładki przy Operze Nova. Prac archeologicznych ciąg dalszy [FILM]
Źródło: ZDMiKP

Podczas wykonywanych prac archeolodzy co chwilę natrafiają na nowe znaleziska, ponieważ na terenie obecnego budynku Opery Nova w latach 1789-1945 istniały spichlerze królewskie i wojskowe. 

Jak na razie odkryto kamienne pozostałości fundamentów wojskowego spichlerza z początku XIX wieku i reliktu kanału śluzowego z dobrze zachowanymi konstrukcjami drewnianymi, które stanowiły umocnienie brzegów przy ujściu do Brdy. Jeszcze niżej z kolei natrafiano na datowane na okres późnego średniowiecza drewniane i murowane relikty zabudowy ogrodu klasztoru karmelitów, który sięgał niegdyś po wschodnią część gmachu opery.

Wśród dotychczasowych znalezisk znajdują się m.in. monety z czasów pruskich, szklana pieczęć, pociski od muszkietów, czy fragment okucia skrzyni, a także dużą liczbę tzw. zabytków ruchomych, w tym ceramiki naczyniowej, kafli, dachówek, artefaktów skórzanych, szklanych, rogowych i metalowych.

Wszystkie znaleziska zostaną zakonserwowane, opisane, skatalogowane i oddane do Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy.

W związku z prowadzonymi pracami archeologicznymi oraz robotami ziemnymi na tym terenie, od poniedziałku 20 marca godz. 8:00 zamknięta zostanie dla ruchu kładka im. J. Kiepury. 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
zachmurzenie duże

Temperatura: 8°CMiasto: Bydgoszcz

Ciśnienie: 1016 hPa
Wiatr: 11 km/h

STARY RYNEK

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: AlkaTreść komentarza: 196 -te miejsce to nie takie złe. Na którym miejscu jest UKW w rankingu "Perspektyw"?, a w sporcie na którym?Data dodania komentarza: 19.03.2023, 15:27Źródło komentarza: Znamy zwycięzców Akademickich Mistrzostw Polski w szachachAutor komentarza: RobertTreść komentarza: Przyjemne (wagary) z pożytecznym (zobaczenie kampusu uczelni), fajnie ;)Data dodania komentarza: 17.03.2023, 14:55Źródło komentarza: Uczniowie szkół średnich będą wagarować na Politechnice Bydgoskiej!Autor komentarza: The JaTreść komentarza: A jeszcze prosciej byloby po prostu zrobic z jednej strony zabiegow podjazd ! nic prostrzego ! Po obydwu stronach kladki sa po dwa zabiegi schodow-lewa i prawa strona . Z jednej strony wystarczy zrobic podjazd ,a zdrugiej dalej beda schody ,tak wiec po obu stronach mielibysmy i schody i podjazd ! Sprawa jest tak prosta ze wystarczyloby na owych schodach zrobic szalunek i zalac betonem ! Na wierzchu zrobic jakas powloke antyposlizgowa ,jak na pasach . Ot cala technologia !Data dodania komentarza: 16.03.2023, 18:17Źródło komentarza: Bydgoszcz bezpowrotnie rozstaje się z kładką na WyżynachAutor komentarza: The Ja !Treść komentarza: Osoba ktora wymyslila ten idiotyczny pomysl ,to chyba patrzy na to z perspektywy pieszego ,bo napewno nie z perspektywy kierowcy ! Skrzyzowanie na ul. ujejskiego i swiatla , nastepne swiatla mialy by byc zamiast kladki, a nastepne swiatla i skrzyzowanie 100 m dalej na srzyzowaniu ulic magnuszewska wojska polskiego ! Pomysl tak idiotyczny ze brak slow! Efektem tego bedzie ciagle zkoekowany odcinek drogi od skrzyzowania ulicy Ujejskiego do swiatel , i nastepny wieczny korek bedzie przed nastepnym skrzyzowaniem -magnuszewska . Caly ten odcinek drogi stanie sie wogole nieprzejedny! Co za idiota to wymyslil ??? Niemozna zrobic zamiast schodow -podjazdu , jak to zostalo zrobione np . na kladce przy ulicy Fordonska -Wislana ???Data dodania komentarza: 16.03.2023, 17:49Źródło komentarza: Bydgoszcz bezpowrotnie rozstaje się z kładką na WyżynachAutor komentarza: ArekTreść komentarza: Miejsca UKW od 54 do 196 i ogłoszony sukces. Ja również gratuluję.Data dodania komentarza: 15.03.2023, 10:08Źródło komentarza: Znamy zwycięzców Akademickich Mistrzostw Polski w szachachAutor komentarza: KiniaTreść komentarza: Aja myślałam, że najlepszy jest Uniwersytet Kazimierza Wielkiego - czytałam informację na stronie i gratulacje za miejsca.Data dodania komentarza: 14.03.2023, 21:02Źródło komentarza: Znamy zwycięzców Akademickich Mistrzostw Polski w szachach
ReklamaNajszybszy hosting dla Twojego WordPressa
ReklamaUsługi księgowe taniej o VAT!
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama
Reklama
Reklama Holistyczne Karmy dla zwierząt