Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Centrum Doskonalenia Umiejętności Egzaminacyjnych

ZUS Bydgoszcz: Pierwsi emeryci i renciści otrzymali już zwrot nadpłaconego podatku

Wraz ze świadczeniem za luty część emerytów i rencistów otrzymała już z ZUS-u zwrot nadpłaconego podatku za styczeń. Wyrównania wypłacane są z urzędu, nie trzeba składać wniosku w tej sprawie.
ZUS Bydgoszcz: Pierwsi emeryci i renciści otrzymali już zwrot nadpłaconego podatku
Autor: ZUS/Bydgoszcz

Na zwrot nadpłaconego podatku za styczeń mogą liczyć emeryci i renciści, których świadczenie mieści się przedziale 4920 - 12800 zł brutto. W województwie kujawsko-pomorskim wyrównanie w lutym dostanie niemal 14 tys. świadczeniobiorców na kwotę ponad 1,3 mln zł, w całym kraju blisko 430 tys. osób na łączną kwotę 41,7 mln zł - informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego

 

W pierwszej kolejności wyrównania otrzymali emeryci i renciści, których wypłata świadczeń wypada na 1 dzień miesiąca, czyli 1 lutego. Kolejne środki ZUS będzie przekazywał- zgodnie z terminami wypłaty świadczeń przysługujących za luty. Emeryci i renciści otrzymają zwrot na mocy rozporządzenia Ministra Finansów.

 

7 stycznia Minister Finansów podpisał rozporządzenie zmieniające technikę poboru zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych. W tej sytuacji emeryci i renciści, których wysokość świadczenia mieści się w przedziale 4920 zł-12 800 zł będą mieli obliczaną zaliczkę na podatek i składkę na ubezpieczenie zdrowotne według starych zasadach. Oznacza to, że dla tej grupy świadczeniobiorców wprowadzenie Polskiego Ładu będzie neutralne. Nic nie stracą, a ich emerytury i renty nie będą pomniejszane. Według danych ZUS 95,1 proc. ogółu emerytów ze świadczeniem do 4920 zł brutto – po wprowadzeniu Polskiego Ładu zyska wyższą wypłatę na rękę.

 

Zgodnie z założeniami Polskiego Ładu roczna kwota dochodu wolnego od podatku wzrośnie do 30 tys. zł. Wzrośnie też do 120 tys. zł pierwszy próg podatkowy. Kolejna zmiana dotyczy składki zdrowotnej – nie będzie pomniejszała zaliczki na podatek.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
bezchmurnie

Temperatura: 19°CMiasto: Bydgoszcz

Ciśnienie: 1002 hPa
Wiatr: 19 km/h

STARY RYNEK

Reklama
ReklamaKarma IBDerma Happy Chi
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama
Reklama
Reklama