Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Wybierz dobrze!

W mieście zrobi się coraz bardziej zielono. Szykują się kolejne nasadzenia

Urząd Miasta chce jesienią zasadzić kolejnych ponad 100 drzew i blisko 1000 krzewów. W kilku pakietach znajdują się między innymi drzewa owocowe oraz miododajne, kiedyś znacznie popularniejsze w naszym mieście. Wiele zielonych projektów wybrali mieszkańcy w czasie głosowania na Bydgoski Budżet Obywatelski.
W mieście zrobi się coraz bardziej zielono. Szykują się kolejne nasadzenia
Autor: UM Bydgoszcz

Największy zielony projekt tej jesieni realizować będziemy nad Kanałem Bydgoskim. Na osiedlu Miedzyń, wzdłuż nowej ścieżki od ul. Plażowej do Polanickiej, zasadzimy dokładnie 100 drzew. W ten sposób południowa strona Kanału Bydgoskiego ma również tonąć w zieleni. Wcześniej wybudowany został tam ciąg spacerowy z infrastrukturą rekreacyjną. W ramach jesiennych nasadzeń pojawią się tam dorodne drzewa wielu różnych gatunków: brzozy, klony, lipy, sosny, dęby, śliwy wiśniowe, glediczie,  wierzby, kasztanowce i olsze.

 Równie imponujące nasadzenia planowane są przy starej części kanału na wysokości pętli Wilczak. W rej części parku zaplanowano dosadzenie kilku jabłoni, grusz, śliw i lip. Łącznie będzie to 16 drzew, których kwiaty będą doskonałym pokarmem dla pszczół z pobliskiej miejskiej pasieki.

 Z kolei w rejonie skrzyżowania ul. Pomorskiej i Chocimskiej urządzony zostanie miejski sad. Przeznaczamy na ten cel wąski pas biegnący na zapleczu posesji z nr 88A. Zrekultywowany teren zagospodarowany zostanie m.in.  krzewami czarnej i czerwonej porzeczki, jagodami, jeżynami, agrestu, borówki i aronii. Na zieleńcu dosadzimy również kilka jabłoni w odmianach, śliw, wiśni i gruszę.

 Wszystkie trzy zadania zgłosili mieszkańcy w czasie ostatniej edycji Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. Te pomysły zyskały również wyjątkowo dużą liczbę głosów około 500. Na realizację tej części pomysłów bydgoszczan zabezpieczyliśmy prawie 300 tysięcy złotych.

Przy okazji tych nasadzeń zlecamy również uzupełniające prace na miejskich terenach i parkach. W Parku Jana Kochanowskiego na część rabat wprowadzimy róże okrywowe i rozchodniki. Kwitnąca róża oraz ozdobne trawy mają zdobić też skwer przed Pałacem Młodzieży przy ul. Jagiellońskiej. Dodatkową zieleń zaplanowaliśmy też na Błoniu w rejonie ulic L. Waryńskiego i 16 Pułku Ułanów Wielkopolskich. Tam projekt nasadzeń zakłada zasadzenie 3 kasztanowców oraz wielu krzewów tawuły oraz odnowienie części trawników. Poza tym krzewy ogników z charakterystycznymi pomarańczowymi owocami oraz wybarwione na bordowo berberysy zdobić mają skwer w rejonie ul. Wrocławskiej.

Obecnie trwa procedura wyboru wykonawcy czterech pakietów nasadzeń. Po podpisaniu umowy zależy nam by wykonawca zrealizowała wszystkie nasadzenia jeszcze przed zimą.

 Wcześniej zleciliśmy duży zakres nasadzeń związany przede wszystkim z alejami i zielenią przy ulicach.  Więcej informacji o tych pracach znajduje się w tekście „100 drzew i 1000 krzewów”.

 https://www.bydgoszcz.pl/kategoria/tresc/kolejne-100-drzew-i-1000-krzewow/

 Równocześnie wykonawca prac na ul. Kujawskiej przygotowuje się do ostatniego etapu prac agrotechnicznych. W okresie letnim nakazaliśmy wstrzymanie tych prac, by drzewa w nowych pasach zieleni sadzone były w bardziej sprzyjających warunkach jesienią. Dzięki temu rośliny będą miały znacznie lepsze warunki do przyjęcia się.

 Zielona Bydgoszcz

 Udział lasów, parków, zieleńców i terenów zieleni osiedlowej w powierzchni miasta w Bydgoszczy wynosi 34,7%. Odsetek ten pozwala naszemu miastu uplasować się w pierwszej dziesiątce najbardziej zielonych dużych polskich miast. Jeszcze lepiej statystyka wygląda, jeśli chodzi o udział parków, zieleńców i terenów zieleni osiedlowej w powierzchni miasta (z wyłączeniem lasów). W tym zestawieniu Bydgoszcz zajmuje czwarte miejsce. Udział terenów zielonych, bez lasów, w Bydgoszczy wynosi 7,6%. Kompleksowe projektowanie miejskiej zieleni to długi, ale ważny proces. Między innymi dlatego Miasto Bydgoszcz, wspólnie z Pracownią Zrównoważonego Rozwoju oraz norweskim miastem Oslo przystąpiło do realizacji projektu międzynarodowego „Bez lipy!”. Wspólnie z mieszkankami i mieszkańcami wypracowane zostaną standardy zarządzania zielenią w mieście. Więcej o projekcie TUTAJ.

 https://www.facebook.com/Bez-Lipy-105167114826515.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
bezchmurnie

Temperatura: 22°CMiasto: Bydgoszcz

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 6 km/h

STARY RYNEK

Reklama
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama
Reklama
Reklama