Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Centrum Doskonalenia Umiejętności Egzaminacyjnych

Spora rotacja pracowników w województwie kujawsko-pomorskim. Brakuje też kandydatów do pracy

Co czwarty polski pracownik deklaruje, że zmienił w ostatnim czasie pracodawcę. Wysoki poziom rotacji notujemy także w firmach z województwach kujawsko-pomorskiego. Tej sytuacji sprzyja dostępność ofert zatrudnienia oraz silna konkurencja o kandydatów, szczególnie w branży logistycznej i sektorze produkcji. Firmy walczą o pracowników podwyżkami wynagrodzeń i intensyfikują działania rekrutacyjne. W obu przypadkach oznacza to dodatkowe koszty, na które nie każdy pracodawca może sobie pozwolić.
Spora rotacja pracowników w województwie kujawsko-pomorskim. Brakuje też kandydatów do pracy
fot. ilustracyjna

Z badań Randstad wynika, że w ciągu ostatniego roku wzrostu wynagrodzeń doświadczyło 2/3 respondentów. Pracodawcy odczuwają silną presję płacową i starają się odpowiadać na oczekiwania pracowników. Z drugiej strony odczuwają też presję konsumentów, aby utrzymywać najniższe ceny swoich towarów i usług. Staje się to barierą dla dalszych możliwości zwiększania pensji w firmach i skutecznego konkurowania o kandydatów.

Ponadto na budżet firm wpływają też rosnące koszty związane z większą liczbą procesów rekrutacyjnych, drożejącymi metodami docierania do kandydatów z ofertami zatrudnienia, ale przede wszystkim z rekrutacjami, które kończą się dla pracodawców fiaskiem. 14% pracodawców nie udaje się zatrudnić żadnego nowego pracownika. W 3 na 10 rekrutacji udało się zapełnić tylko część wakatów, a w 12% przypadków trzeba było obniżyć wymagania wobec kandydatów.

W tej sytuacji pracodawcy z województwa kujawsko-pomorskiego nierzadko decydują się, aby przeczekać okres trudności w pozyskiwaniu pracowników i zwiększonej rotacji w firmach. Jednak jak podkreśla Joanna Brzyska, Menedżer Regionu Kujawsko-Pomorskiego w Randstad Polska, takie wyczekiwanie zmniejsza szanse firm na skuteczne konkurowanie z innymi pracodawcami o najlepszych specjalistów. Możemy zakładać, że w przyszłości sytuacja na rynku pracy zmieni się, ale te zmiany nie będą już tak ogromne, jak przed dekadami. Nie będzie już więc powrotu do wysokiego poziomu bezrobocia, a demografia znacząco wpłynie na dostępność fachowców. Pracodawcy, którzy już dziś dadzą się poznać pracownikom jako przychylni, otwarci na ich oczekiwania, będą na rynku mieli łatwiej w przyszłości.

Pracodawco, poznaj oczekiwania pracowników

Aby sprostać rotacji i ograniczonej dostępności kandydatów warto wsłuchiwać się w oczekiwania pracowników oraz analizować aspekty, na które zatrudnieni zwracają największą uwagę oceniając oferty firm. Dobre wynagrodzenie, choć wciąż silnie akcentowane, rzadziej niż przed rokiem wskazywane jest jako element wyróżniający atrakcyjnego pracodawcę – wynika z badania Randstad Employer Brand Research. 73% ankietowanych wskazuje kwestie płacy. Gdy jednak pracodawca nie może sobie pozwolić na kolejne zwiększenie wynagrodzeń w firmie, powinien także przeanalizować inne aspekty, na które najczęściej zwracają uwagę pracownicy.

Obok pensji najczęściej wskazują na stabilność zatrudnienia oraz przyjazną atmosferę w pracy. Na znaczeniu zyskuje też kwestia rozwoju zawodowego. Pracownicy zwracają się w jej kierunku, ponieważ większości z nich udało się w ostatnim okresie zaspokoić oczekiwania płacowe i potrzeby domowego budżetu. Mogą teraz pomyśleć o szerszej perspektywie życia zawodowego. Umiejętności i wiedzę, pozyskane dzięki oferowanym przez pracodawcę możliwości rozwoju zawodowego, mogą bowiem wykorzystać do zwiększania swoich szans na pracę na stanowiskach jeszcze lepiej spełniających ich oczekiwania, w tym w zakresie poziomu wynagrodzenia.

Dbanie o możliwości rozwoju zawodowego dla pracowników jest także istotne z punktu widzenia niedoborów wykwalifikowanej kadry technicznej, np. specjalistów z zakresu utrzymania ruchu, spawaczy, mechaników, operatorów maszyn i urządzeń. Systemowi edukacji nie udaje się wciąż dostarczyć wystarczającej liczby kandydatów o odpowiednich kompetencjach, dlatego w tej sytuacji pracodawcy powinni rozważyć wsparcie procesu dokształcania i przebranżowienia swoich pracowników.

Pracownicy bardziej dostępni na peryferiach regionu

W regionie, w największych miastach i ich obrębie, stopa bezrobocia jest rekordowo niska, a w dodatku liczba zakładów pracy sprawia, że duża jest dostępność ofert. Warto jednak pamiętać, że w peryferyjnych gminach, oddalonych od ośrodków miejskich, sytuacja wygląda inaczej. Znacznie mniejsza liczba zakładów pracy sprawia, że mniejsza jest też konkurencja o pracownika i rzadziej firmy w całości spełniają oczekiwania kandydatów. To właśnie w kierunku mieszkańców peryferyjnych gmin powinni skierować się pracodawcy z większych ośrodków, którzy mierzą się z trudnościami rekrutacyjnymi. Trzeba jednak do nich dotrzeć z odpowiednią przygotowaną ofertą, a przede wszystkim dogodnymi warunkami dojazdów do zakładów pracy, bo często brak właściwie funkcjonującego transportu publicznego staje się dla tej grupy pracowników barierą nie do pokonania.

Wspomniane aspekty, m.in. wynagrodzenie, dojazdy do pracy, odpowiednia lokalizacja zakładu, możliwości rozwoju zawodowego, składają się na unikalną ofertę budowaną przez pracodawcę. Jeśli oferta odpowiada na oczekiwania pracowników, to dana firma może być znacznie lepiej oceniania jako pracodawca, niż konkurencja, która takiej oferty nie przygotowała. Te działania są elementem budowania wizerunku pracodawcy. Choć takie podejście jest wciąż jeszcze stosunkowo nowe w Polsce, to nie brakuje firm, które dbają o to, by pośród pracowników mieć opinię atrakcyjnego pracodawcy. Wskazują je uczestnicy badania Randstad Employer Brand Research. W rankingu, który powstaje na podstawie tych analiz, znalazły się tęż firmy z regionu kujawsko-pomorskiego. Wśród najbardziej atrakcyjnych najwyższe oceny w województwie otrzymały: Tyco Electronics Polska, Neuca oraz Pojazdy Szynowe Pesa Bydgoszcz.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
pochmurnie

Temperatura: 22°CMiasto: Bydgoszcz

Ciśnienie: 1011 hPa
Wiatr: 13 km/h

STARY RYNEK

ReklamaCentrum Doskonalenia Umiejętności Egzaminacyjnych
ReklamaBydgoszcz na YouTube - Oficjalnie!
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: FreitTreść komentarza: koszmar!!Data dodania komentarza: 06.05.2024, 15:22Źródło komentarza: Idźmy na wyboryAutor komentarza: MalinaTreść komentarza: Nie używajnym wulgaryzmów. Jest to klasyczny artykuł reklamowy i każdy ma prawo się sprzedawać. Znam to miejsce - teraz pełno komarów od tego stawu. Właściciel hotelu mógłby zrobić opryskData dodania komentarza: 06.05.2024, 06:08Źródło komentarza: „ŻYCIE GRUZJI” – kulinarna doskonałośćAutor komentarza: BydgoszczaninTreść komentarza: od kiedy jest restauracja gruzińska w Tyrolu przestałem tam jeździć. To żarcie jest nie jadalne. szkoda, że zamknęła się wcześniejsza kuchnia, teraz to żart!Data dodania komentarza: 05.05.2024, 22:21Źródło komentarza: „ŻYCIE GRUZJI” – kulinarna doskonałośćAutor komentarza: MelomanTreść komentarza: Wojciu, ja widzę, że za michę żarcia jesteś w stanie napisać wszystko, ale te twoje wypociny są ch... warte, redaktorzyno czwartoligowaData dodania komentarza: 03.05.2024, 10:02Źródło komentarza: „ŻYCIE GRUZJI” – kulinarna doskonałośćAutor komentarza: WeltTreść komentarza: DnoData dodania komentarza: 02.05.2024, 11:59Źródło komentarza: Zmiany w organizacji ruchu przy Pięknej i SolskiegoAutor komentarza: KlausTreść komentarza: Redaktorze.... co Pan jara?!.. że takie ściemy Pan wistuje?? Garbary, Śląska, Jasna, Łokietka, Czarna Droga, Kozi Rynek, Graniczna Grottgera - co Pan wie o tym Fyrtlu??Data dodania komentarza: 30.04.2024, 14:56Źródło komentarza: Garbary pięknieją
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama