Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 24 sierpnia 2026 16:48
Reklama

ZUS Bydgoszcz: Pracujący wcześniejsi emeryci i renciści. Czas na rozliczenie przychodów z 2025 roku

Do końca lutego osoby pobierające wcześniejszą emeryturę lub rentę, które w ubiegłym roku dorabiały do swoich świadczeń, mają czas, aby przekazać do ZUS-u informację o przychodach osiągniętych w 2025 roku. Chodzi o przychody z umowy o pracę, umowy zlecenia, prowadzonej działalności gospodarczej, pełnienia funkcji członka rady nadzorczej, a także uzyskane za granicą.
ZUS Bydgoszcz: Pracujący wcześniejsi emeryci i renciści. Czas na rozliczenie przychodów z 2025 roku

Autor: KB archiwum

Wielu seniorów pobierających emerytury i renty dorabia do swoich świadczeń. Część z nich ma obowiązek co roku rozliczyć się z osiągniętych przychodów. Dane o przychodach są potrzebne, aby sprawdzić, czy świadczenia były wypłacane w prawidłowej wysokości. Osoby pobierające wcześniejsze emerytury i renty muszą pilnować limitów dorabiania.  Ich przekroczenie może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem świadczenia - informuje Krystyna Michałek, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS  w województwie kujawsko-pomorskim.

Przychody z umowy o pracę i umowy zlecenia należy potwierdzić zaświadczeniem od pracodawcy lub zleceniodawcy. Osoby prowadzące działalność gospodarczą składają własne oświadczenie, w którym jako przychód wskazują podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne. Warto przekazać zestawienie przychodów z podziałem na miesiące. Dzięki temu można wybrać korzystniejszy sposób rozliczenia, miesięczny lub roczny. Przekroczenie limitu w niektórych miesiącach nie musi oznaczać konsekwencji finansowych, jeśli w całym roku przychody mieściły się w dopuszczalnych granicach.

Ile można było dorobić w 2025 roku?

W 2025 roku osoby pobierające wcześniejsze emerytury i renty mogły dorobić do 72 562 zł brutto bez wpływu na świadczenie. Przekroczenie 134 757,80 zł brutto mogło skutkować jego zawieszeniem. Limity te odpowiadają 70% i 130% przeciętnych miesięcznych wynagrodzeń 
z ubiegłego roku.

Kto nie musi rozliczać przychodu z ZUS?

Co do zasady osoby, które osiągnęły powszechny wiek emerytalny, czyli 60 lat w przypadku kobiet i 65 lat w przypadku mężczyzn, mogą dorabiać bez ograniczeń i nie muszą informować ZUS-u o wysokości przychodów. Inaczej jest w przypadku osób, które wiek emerytalny osiągnęły w 2025 roku, a wcześniej pobierały wcześniejszą emeryturę. Muszą one rozliczyć przychody uzyskane w miesiącach przed ukończeniem tego wieku.

Z obowiązku rozliczenia zwolnieni są między innymi uczniowie szkół ponadpodstawowych oraz studenci do 26. roku życia, którzy pobierają rentę rodzinną i pracują na umowie zlecenia lub agencyjnej. Przychodów nie muszą rozliczać także osoby pobierające emeryturę częściową, rentę inwalidy wojennego lub wojskowego, których niezdolność do pracy jest związana ze służbą wojskową, a także osoby pobierające rentę rodzinną po takich inwalidach.

Limity dorabiania nie dotyczą także osób pobierających rentę rodzinną, które mają ustalone prawo do emerytury z tytułu osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

POGODA
STARY RYNEK

Reklama
Reklama Finał letniej akademii recyklingu
Reklama Finał letniej akademii recyklingu
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Czesław Jasiński Treść komentarza: W latach 1964-72 uczęszczałem do SP nr6 przy Poniatowskiego, więc dwa razy dziennie przechodziłem obok tego budynku. Na pewno pod koniec lat 60 XXw był on remontowany, a na pewno jego elewacja. Po lewej stronie gmachu był park aż do Poniatowskiego, teraz to teren policji. Gmach po remoncie w XXI w wygląda imponująco. Pozdrawiam. Czesław Jasiński Data dodania komentarza: 21.08.2026, 17:58 Źródło komentarza: Zabytkowy budynek przy Chodkiewicza przejdzie modernizację Autor komentarza: Czesław Treść komentarza: Dzień dobry. W latach 1964-72 chodziłem do SP nr 6 przy Poniatowskiego. Codziennie więc dwa razy przechodziłem koło tego budynku. Od lewej strony gmach sąsiadował z parkiem, aż do Poniatowskiego. Pamiętam, że pod koniec lat 60 XX budynek, a na pewno jego elewacja była remontowana. Teraz po remoncie w XXI w budynek wygląda imponująco. Pozdrawiam serdecznie. Czesław K. Jasiński Data dodania komentarza: 21.08.2026, 17:51 Źródło komentarza: Zabytkowy budynek przy Chodkiewicza przejdzie modernizację Autor komentarza: Lechu Treść komentarza: Następny bałwan podsunięty modernistycznym gojom przez zydow Data dodania komentarza: 16.08.2026, 17:16 Źródło komentarza: Wielki pomnik Matki Bożej Miłosiernej poświęcono we wsi Konotopie Autor komentarza: Slawomir Treść komentarza: Przy tak dużej konkurencji, to wielki sukces Artura. Gratulacje ! Data dodania komentarza: 1.08.2026, 09:08 Źródło komentarza: Sporty Walki: Dwa medale za oceanem Autor komentarza: Bral Treść komentarza: A w Kirgistanie to co za Mistrzostwa Swiata? Data dodania komentarza: 30.07.2026, 13:50 Źródło komentarza: Sporty Walki: Dwa medale za oceanem Autor komentarza: Wojtek Treść komentarza: Gratulacje !! Data dodania komentarza: 29.07.2026, 19:01 Źródło komentarza: Sporty Walki: Dwa medale za oceanem
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama