Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Replika żurawia portowego ozdobi Rybi Rynek

Jak podaje ZDMiKP, zlecono zaprojektowanie i wykonanie repliki portowego żurawia, która stanie przy zrewitalizowanym Rybim Rynku. Stalowy dźwig zostanie umieszczony na postumencie i estetycznie podświetlony.
  • Źródło: ZDMiKP
Replika żurawia portowego ozdobi Rybi Rynek
Źródło: ZDMiKP

Autor: zdj. archiwalne

Wstępna koncepcja została przygotowana przez pracowników Politechniki Bydgoskiej im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich na podstawie archiwalnych zdjęć, przedstawiających portowego żurawia, który stał na nabrzeżu wiele lat temu. Wysoka na 5,5 metra replika zostanie umieszczona na okrągłym ceglanym postumencie i wyposażona w iluminację.

Żuraw będzie się składał z wysięgnika, platformy, na której będzie można zrobić zdjęcie oraz wciągnika z systemem lin oraz haka. Realizacja zadania zajmie około roku.

Dzięki tej instalacji nawiążemy do historii tego miejsca. Rybi Rynek od XVI wieku, aż do 1946 r. stanowił tradycyjne miejsce handlu rybami. Do placu przybijały w średniowieczu galery i łodzie, a później barki i parostatki. W XIX wieku był centralnym miejscem portu, gdzie przeładowywano różne towary. Przede wszystkim zboża, produkty rolne i ryby.

W zeszłym roku zakończyła się rewitalizacja Rybiego Rynku. Dawny parking zmieniliśmy w plac z eleganckimi ławkami, stylowymi latarniami i dodatkową zielenią, której wcześniej brakowało. W rogach rynku dosadziliśmy platan i lipę. Wokół nich powstały rabaty o naturalistycznym charakterze - kompozycje złożone z hortensji, traw ozdobnych, róż i bylin. Drzewa dosadziliśmy również wzdłuż drogi prowadzącej do nabrzeża. Centralną część placu wypełniła efektowna róża wiatru wykonana z kamiennej kostki.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

POGODA
STARY RYNEK

Reklama
ReklamaSprawdź jak to działa
ReklamaZobacz dane na żywo!
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: BydgoszczaninTreść komentarza: Super, z taką promką to ide kupić tempura!Data dodania komentarza: 21.05.2026, 15:23Źródło komentarza: Wielkie otwarcie Dr Materac w Bydgoszczy! Odkryj sekret idealnego snu w nowym Comfy Park i odbierz rabaty do -35%Autor komentarza: WojasTreść komentarza: W razie wojny to cel priorytetowy do zniszczeniaData dodania komentarza: 20.05.2026, 19:33Źródło komentarza: Kujawsko-pomorskie: Jedna z kluczowych inwestycji kolejowych w logistyce paliw. PERN uruchomił masowy front kolejowyAutor komentarza: Andrze GarlickiTreść komentarza: Od tego prezydenta nie przyjął bym nawet chusteczki do nosa.Data dodania komentarza: 19.05.2026, 14:43Źródło komentarza: Komunikat Wojewody Kujawsko-Pomorskiego Michała Sztybla w sprawie apelu do Prezydenta o przyspieszenie procedury przyznawania Medali za Długoletnie Pożycie MałżeńskieAutor komentarza: <a href=“https://www.polecanekorepetycje.pl/“>kasia</a>Treść komentarza: Świetnie napisany artykuł, który bardzo dobrze przedstawia opisywany temat, to rzadkie!!Data dodania komentarza: 18.05.2026, 22:18Źródło komentarza: Filharmonia Pomorska na walizkach. Rusza przeprowadzka przed remontem i rozbudowąAutor komentarza: nikiTreść komentarza: Nie, nie wraca Współczesna. Skoro nie będzie tam księgarni to pojawia się tylko stara nazwa.Data dodania komentarza: 12.05.2026, 19:17Źródło komentarza: "Współczesna" wraca na Gdańską 5. Mózg Foundation otworzy w centrum Bydgoszczy nową przestrzeń kultury i spotkańAutor komentarza: JacekTreść komentarza: Tory kolejowe za oknem? Co z hałasem?Data dodania komentarza: 8.05.2026, 19:50Źródło komentarza: BTBS szykuje kolejną inwestycję na Okolu. Trwają prace przy Grunwaldzkiej 72-78
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama