Projekt "EMMA" w Bydgoszczy

  • 14.04.2017, 12:01 (aktualizacja 14.04.2017, 12:33)
  • KB
Projekt "EMMA" w Bydgoszczy foter.com
Województwo Kujawsko-Pomorskie wspólnie z Miastem Bydgoszcz, zaangażowały się w międzynarodowy projekt EMMA dotyczący transportu drogami wodnymi. Z tę informacją wiążą się ciekawe wydarzenia zaplanowane dla mieszkańców miasta, np. pokazowy przeładunek 50-cio metrowej barki z kontenerami, wystawa o wodach śródlądowych na Wyspie Młyńskiej i bezpłatne rejsy statkiem.
W nadchodzących dekadach spodziewany jest znaczny wzrost transportu w Regionie Morza Bałtyckiego. Jak dotąd transport drogowy jest najszybciej rosnącym segmentem, który kreuje problemy w zakresie np. niedostatecznej przepustowości dróg, wypadkowości i hałasu. Projekt zamierza działać jako przeciwwaga do tego trendu, skupiając się na poprawie śródlądowych dróg wodnych i możliwościach rozwoju transportu śródlądowego na odcinku rzeka-morze w Regionie Morza Bałtyckiego.

 Głównym celem projektu jest zwiększenie świadomości uczestników rynku przewozowego oraz decydentów nt. możliwości oraz korzyści wynikających z wykorzystania śródlądowych dróg wodnych do transportu towarów. Projekt powinien wykazać konkurencyjność transportu wodnego z uwagi na redukcję kosztów przewozu towarów, zastosowanie nowoczesnych i przyjaznych środowisku rozwiązań w infrastrukturze, wykorzystaniu nowych jednostek pływających, dostosowanych do warunków żeglugowych).

Jednym z kluczowych dla Miasta Bydgoszczy oraz Województwa Kujawsko-Pomorskiego wspólnych zadań przewidzianych w ramach budżetu projektu jest opracowanie studium lokalizacyjnego dla platformy multimodalnej na terenie Bydgoszcz-Solec Kujawski. Celem studium jest analiza uwarunkowań geologicznych, środowiskowych, transportowych, ekonomicznych, finansowych, prawnych i terenowych związanych z przedsięwzięciem. Dokument pozwoli na wskazanie najbardziej optymalnych uwarunkowań pod budowę przyszłego portu w granicach administracyjnych Miasta Bydgoszczy i Gminy Solec Kujawski. 

Projekt EMMA otrzymał status projektu flagowego w obszarze dot. transportu Strategii UE dla regionu Morza Bałtyckiego. Wskazuje to na uwagę jaką Komisja Europejska przywiązuje do dalszego rozwoju żeglugi na śródlądowych drogach wodnych w regionie Morza Bałtyckiego.

 

ATRAKCJE ZWIĄZANE Z REALIZACJĄ PROGRAMU „EMMA” W BYDGOSZCZY:

 

21.04.2017 r. Bydgoszcz – Brdyujście: ok. godz. 16 - przypłynie duża barka typ GALAR-2 o długości 50m z kontenerami, odbędzie się przeładunek 2 kontenerów na mniejszą barkę. Wstęp na barkę nie jest możliwy.

22.04.2017 r. Bydgoszcz – Wyspa Młyńska g. 11.30-15.00: ok. g. 11 – przypłynie barka Żeglugi Bydgoskiej z kontenerami – okolica przystanku Tramwaju Wodnego lub Opery
- wystawa w kontenerze do transportu towarów pt. „Gospodarcze wykorzystanie śródlądowych dróg wodnych”
- stoisko informacyjne Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej im. kmdr. Bolesława Romanowskiego w Nakle nad Notecią
- poczęstunek: zupa rybna od godz. 11
Żegluga Bydgoska zaprasza na bezpłatne półgodzinne rejsy statkiem wycieczkowym MS Bydgoszcz, w godzinach od 10.00 do 14.00, w okolice Starego Miasta, z przystanku Tramwaju Wodnego na Wyspie Młyńskiej.

KB

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Bydgoski Portal Internetowy Bydgoszcz.COM, którego właścicielem jest firma MPI.PL z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Stary Rynek 5 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe