Wybrano wykonawcę budowy IV kręgu Opery Nova

 • 24.11.2022, 14:27
 • KB
Wybrano wykonawcę budowy IV kręgu Opery Nova UM Bydgoszcz
Opera Nova wybrała wykonawcę budowy IV kręgu oraz podziemnego garażu. Za prace odpowiadać ma znana już w Bydgoszczy firma Budimex. Inwestycja pochłonie 95 mln zł. Wzmocni rangę miasta jako ośrodka kultury muzycznej.

Zamówienie podzielono na dwie części, które mogą być realizowane w dwóch niezależnych etapach. Pierwszy etap stanowi IV krąg Opery, który technologicznie, funkcjonalnie i użytkowo połączony jest z obiektem głównym. Drugi etap stanowi dwupoziomowy garaż podziemny z placem miejskim w jego górnej części. Garaż dostępny będzie z obiektu głównego oraz z IV kręgu, może również działać niezależnie.

Realizacją prac budowlanych w przetargu zainteresowane były trzy podmioty. Opera Nova za najkorzystniejszą uznała propozycję firmy Budimex z kwotą 94,88 mln zł netto, 7-letnią gwarancją. Oceniano również doświadczenie ekspertów zarządzających budową oraz możliwość skrócenia prac przy garażu podziemnym. W przypadku braku odwołań jeszcze w tym roku możliwe będzie podpisanie umowy z wykonawcą.

Firma Budimex realizowała szereg innych dużych inwestycji w Bydgoszczy. Wśród nich były między innymi budowa wielopoziomowego parkingu przy ul. Grudziądzkiej, rewitalizacja gmachu Młynów Rothera oraz rozbudowa ul. Grunwaldzkiej.

Duży zakres prac:

Wcześniej przygotowana dokumentacja zakłada, że IV krąg Opery pomieści między innymi :

 • salę prób scenicznych z wielofunkcyjnym rozwiązaniem widowni, sceny, orkiestronu, zapadni i innych elementów związanych z technologią sali; maksymalna liczba widzów – 485 osób;
 • przestrzeń wielofunkcyjną stanowiącą poszerzenie foyer budynku Głównego Opery
 • przestrzeń wystawienniczą i innych działań artystycznych;
 • salę kinową o bardzo wysokich parametrach obrazu i dźwięku; maksymalna liczba widzów – 205 osoby;  
 • powierzchnie dopełniające o funkcji gastronomicznej, technicznej i zaplecza, w tym także taras widokowy od strony rzeki z widokiem na katedrę i Wyspę Młyńską.

Druga część inwestycji którą jest dwupoziomowy garaż podziemny z wjazdem z ulicy Karmelickiej. Garaż połączony będzie funkcjonalnie z budynkiem Głównym Opery oraz z IV kręgiem. Zapewni miejsca postojowe dla 228 pojazdów. Pozwoli to uporządkować i nadać estetycznego wyglądu kolejnym terenom w Salonie Bydgoszczy. Na jego dachu zaplanowano zieleń, także dosadzenie drzew.  

Z inicjatywą rozbudowy Opery Nova wyszedł Maciej Figas, który przedstawił propozycję władzom Bydgoszczy. Prezydent Bydgoszczy, Rafał Bruski zadeklarował chęć współfinansowania inwestycji po połowie z władzami województwa. Miasto zobowiązało się do pokrycia połowy kosztów związanych z tą inwestycją.

IV krąg w liczbach:

 • Powierzchnia użytkowa IV kręgu  5.730 m²
 • Liczba miejsc dla widzów w nowej sali prób- 485
 • Liczba miejsc w sali kinowej – 205
 • Liczba kondygnacji – 4
 • Termin realizacji - 28 miesięcy.
KB

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Bydgoski Portal Internetowy Bydgoszcz.COM, którego właścicielem jest firma MPI.PL z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Stary Rynek 5 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe