GDDKiA Bydgoszcz: Kujawsko-pomorskie gotowe na zimowe utrzymanie dróg krajowych

  • 18.11.2022, 20:40
  • KB
GDDKiA Bydgoszcz: Kujawsko-pomorskie gotowe na zimowe utrzymanie dróg… fot.: ilustracyjna/pixabay
Jak podaje bydgoski oddział GDDKiA, obwody utrzymania mają w gotowości sprzęt do odśnieżania, a magazyny są zapełnione solą drogową. Służba drogowa GDDKiA pracuje 24 godziny na dobę, by zapewnić kierowcom jak najbezpieczniejsze warunki jazdy.

Monitoring dróg 24/7

Prace ściśle związane z zimowym utrzymaniem dróg (ZUD), w szczególności odśnieżanie i usuwanie śliskości, prowadzone są w trybie 24-godzinnym 7 dni w tygodniu. Ich realizacja odbywa się poprzez przez wykonawców wyłonionych w drodze przetargów, z którymi GDDKiA zawarła umowy na utrzymanie całej sieci. Działaniami na drogach woj. kujawsko-pomorskiego kieruje pięć Rejonów oraz 14 Obwodów Drogowych (OD), w tym jeden Obwód Utrzymania Autostrady (OUA); do ich dyspozycji jest 15 magazynów soli.

Sezon 2022/2023 w regionie

Długość dróg krajowych utrzymywanych przez GDDKiA w województwie kujawsko-pomorskim wynosi 1009 km oraz 284 km dróg serwisowych.

Drogi krajowe w sezonie zimowym 2022/2023 utrzymywane będą w następujących standardach:

•             w standardzie I - 502 km

Drogi międzynarodowe i krajowe o bardzo dużym znaczeniu komunikacyjnym. Jezdnia odśnieżona, a śliskość zimowa zlikwidowana na całej długości i szerokości, łącznie z poboczami utwardzonymi. Na jezdni nie może występować warstwa zajeżdżonego śniegu. Likwidacja śliskości zimowej nie może przekraczać 3-4 godz. od momentu stwierdzenia zjawiska powodującego śliskość, a czas odśnieżania nie może przekraczać 4 (luźny śnieg)-6 (błoto pośniegowe) godz. od ustania opadów śniegu.

•             w standardzie II - 792 km 

Drogi o dużym znaczeniu komunikacyjnym. Zasady zwalczania śliskości i odśnieżania takie same jak w standardzie I, z zastrzeżeniem, że na drodze może pozostawać warstwa zajeżdżonego śniegu do 6 godz.

•             w standardzie III - 75 km 

Drogi o mniejszym znaczeniu komunikacyjnym. Jezdnia odśnieżana na całej szerokości. Przy intensywnych opadach dopuszcza się pozostawanie na jezdni luźnego śniegu, warstwy zajeżdżonego śniegu utrudniającej ruch samochodów osobowych i zasp. Czas odśnieżania nie może przekraczać 6 godz. od ustania opadów. Zwalczanie śliskości tylko w miejscach decydujących o ruchu tj. skrzyżowaniach z innymi drogami i liniami kolejowymi, przystankach komunikacyjnych, odcinkach dróg o pochyleniu większym niż 4%. Czas usuwania śliskości obejmuje 5-6 godz. od wystąpienia zjawiska powodującego śliskość.

•             w standardzie V - 208 km

Jezdnia odśnieżona, w miejscach zasp co najmniej jeden pas. Śnieg luźny może zalegać do 16 godz. Dopuszcza się przerwy w ruchu do 24h. Może występować nabój śnieżny i zajeżdżony śnieg.

Sprzęt do akcji zimowego utrzymania dróg krajowych:

•             92 solarek,

•             151 pługów,

•             40 ładowarek,

•             14 równiarek, 

Planowane zużycie soli drogowej na drogach zarządzanych przez GDDKiA w województwie wynosi ok. 24 tys. ton. W ubiegłym sezonie na zimowe utrzymanie dróg w regionie wydaliśmy ok. 15 mln zł.

Kierowco przepuść pługi

Zadaniem kierowców obsługujących sprzęt do zimowego utrzymania dróg jest zapewnienie przejezdności. Sprzęty są szerokie, niektóre zajmują cały pas drogi, poruszają się wolno, z prędkością ok. 40-50 km/h. Za sobą pozostawiają jednak odśnieżoną drogę - bezpieczniejszą i gwarantującą płynniejszy ruch. Służby drogowe posługują się żółtymi światłami sygnalizacyjnymi, a nie – jak policja czy służba zdrowia – niebieskimi, ponieważ pełnią rolę zbliżoną do tej przypisanej służbom porządkowym i ratowniczym.

Apelujemy o przepuszczanie takich pojazdów. Utrudnianie im pracy, np. poprzez nieprzepuszczanie na drodze, zajeżdżanie drogi czy spychanie do rowów, stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia zarówno pracowników służb, jak też innych użytkowników dróg.

Informacje o warunkach ruchu na drogach krajowych

W GDDKiA funkcjonują Punkty Informacji Drogowej (PID), które zbierają dane o stanie dróg i przekazują je użytkownikom dróg oraz środkom masowego przekazu. Informacje umieszczane są także na stronie internetowej GDDKiA www.gddkia.gov.pl, w zakładce „Serwis dla kierowców”. Szczegółowe informacje o warunkach drogowych panujących na drogach krajowych podawane są również pod całodobowym numerem Informacji Drogowej GDDKIA 19 111.

(GDDKiA)

KB

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Bydgoski Portal Internetowy Bydgoszcz.COM, którego właścicielem jest firma MPI.PL z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Stary Rynek 5 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe