"Akademia Bezpieczeństwa Seniora" w Bydgoszczy za nami

 • 17.11.2022, 15:42
 • KB
"Akademia Bezpieczeństwa Seniora" w Bydgoszczy za nami KWP Bydgoszcz
Wczoraj (16.11.2022) w Pałacu Młodzieży w Bydgoszczy policjanci z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej w Bydgoszczy oraz Straż Miejska w Bydgoszczy wraz partnerami, przeprowadzili akcję pn. „Akademia Bezpieczeństwa Seniora”. Do udziału w przedsięwzięciu zaproszono zorganizowane grupy seniorów z terenu Bydgoszczy.

Nadrzędnym celem akcji była edukacja osób starszych w zakresie ich bezpieczeństwa, widzianego z perspektywy i kompetencji służb mundurowych, a także organizacji samorządowych i pozarządowych, które mają w swoich zadaniach zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom naszego miasta.

 

W „Akademii Bezpieczeństwa Seniora” udział wzięło około 150 osób. Spotkanie realizowane było w dwóch etapach. W pierwszym etapie seniorzy uczestniczyli w warsztatach przygotowanych przez organizatorów i partnerów.

Tematyka warsztatów przygotowana przez poszczególne służby dotyczyła:

 • Komenda Miejska Policji w Bydgoszczy – „Bezpieczeństwo w ruchu drogowym”,
 • Straż Miejska w Bydgoszczy – „Czyste powietrze, smog”,
 • Oddział Żandarmerii Wojskowej w Bydgoszczy – „Oszustwa internetowe”,
 • Komenda Regionalna Straży Ochrony Kolei w Bydgoszczy – „Bezpieczeństwo na kolei”,
 • Państwowa Straż Pożarna w Bydgoszczy – „Czad i inne zagrożenia ppoż.",
 • Placówka Straży Granicznej w Bydgoszczy – „Bagaże i odprawy na lotniskach",
 • Izba Administracji Skarbowej w Bydgoszczy – „Bezpieczeństwo podróżujących”,
 • Maltańska Służba Medyczna Oddział Bydgoszcz – „Pierwsza pomoc przedmedyczna”,
 • Bydgoski Ośrodek Rehabilitacji, Terapii Uzależnień i Profilaktyki „BORPA” – „Uzależnienia i przemoc – czy senior jest bezpieczny”,
 • Biuro ds. Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Miasta Bydgoszczy - „Społeczne i medyczne skutki urazu rdzenia kręgowego, będącego konsekwencją zdarzenia w ruchu drogowym”.

Drugim etapem przedsięwzięcia była debata społeczna pod nazwą "Stop dla oszustów – porozmawiajmy, jak ustrzec seniorów przez oszustami", w której uczestniczył Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Bydgoszczy mł. insp. Mariusz Sobiecki.

Do udziału zostało zaproszonych także pięciu dzielnicowych, którzy po krótce omówili funkcjonowanie poszczególnych aplikacji mobilnych w tym: Moja Komenda, Dzielnicowy bliżej nas, Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa.

Funkcjonariusze mł. asp. Przemysław Radaszewski wraz z mł. asp. Dawidem Gawęckim przedstawili schemat działania oszustów metodą „na wnuczka / policjanta/ policjanta CBŚP”. W swoich przemówieniach zawarli również dane statystyczne ukazujące ilości popełnianych przestępstw na osobach starszych w województwie kujawsko- pomorskim oraz na terenie działania Komendy Miejskiej Policji w Bydgoszczy.

Partnerami debaty byli: kpt. Straży Granicznej Mariusz Urban, Dyrektor Wydziału Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Bydgoszczy Pan Adam Dudziak, Zastępca Komendanta Straży Miejskiej w Bydgoszczy Pan Jarosław Wolski oraz Przewodnicząca Bydgoskiej Rady Seniorów Pani Maria Gałęska.

Debata miała na celu zwrócenie uwagi na problem jakim jest wyłudzanie pieniędzy od osób starszych. Podczas debaty seniorzy chętnie dzielili się swoimi spostrzeżeniami i pomysłami, które realnie mogą wpłynąć na poprawę ich bezpieczeństwa i ustrzec przed oszustami w przyszłości.

Debata zakończyła się podsumowaniem i sformułowaniem kilku wniosków, które będą odniesieniem do przyszłorocznej debaty ewaluacyjnej, na którą już dzisiaj serdecznie Państwa zapraszamy.

Podczas imprezy był również czas na słodki poczęstunek, a na zakończenie każdy uczestnik został wyposażony w elementy odblaskowe.

Szczególne podziękowania za pomoc w organizacji przedsięwzięcia składamy uczniom oraz ich opiekunom: Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Bydgoszczy

oraz kadetom klas mundurowych o profilu policyjnym XII Liceum Ogólnokształcącego w Bydgoszczy.

 

asp. szt. Sławomir Nowak/ st. sierż. Karolina Kasprzyk

Wydział Prewencji KMP w Bydgoszczy

KB

Zdjęcia (2)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Bydgoski Portal Internetowy Bydgoszcz.COM, którego właścicielem jest firma MPI.PL z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Stary Rynek 5 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe