Prezydent chce stworzyć system pozwalający na osiągnięcie przez Bydgoszcz samowystarczalności energetycznej

  • 29.09.2022, 10:31
  • KB
Prezydent chce stworzyć system pozwalający na osiągnięcie przez Bydgoszcz… fot.: ilustracyjna/pixabay
Bydgoszcz chce produkować własną energię i być niezależna energetycznie. Jest porozumienie o współpracy między miejskimi spółkami, a prezydent wnosi do rządu o ważne zmiany w prawie.

W związku z kilkusetprocentowym wzrostem cen za prąd, prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski podjął starania o stworzenie systemu, który pozwoli na osiągnięcie przez Miasto samowystarczalności energetycznej i uniezależnienie się od państwowych monopolistów.    

 

W środę, 28 września br., prezydent Bydgoszczy poinformował o porozumieniu z prezesami bydgoskich spółek: ProNatury, Komunalnego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej oraz Miejskich Wodociągów i Kanalizacji, które ma doprowadzić do osiągnięcia przez Miasto Bydgoszcz samowystarczalności energetycznej i uniezależnienia się od państwowych monopolistów energetycznych oferujących energię opartą głównie na węglu w cenach oznaczających drastycznie podwyżki dla miasta, powodujące konieczność ograniczania miejskich usług - komunikacji publicznej, funkcjonowania obiektów sportowych, edukacyjnych, instytucji kultury i wielu innych.

 

Bydgoszcz i bydgoskie spółki już teraz posiadają potencjał wytwórczy, który może zaspokoić znaczną część  potrzeb energetycznych miasta. Prezydent zwrócił się do spółek, aby w trybie pilnym przeanalizowały, jak można go zwiększyć do poziomu wydajności pozwalającej na całkowite uniezależnienie się od zewnętrznych dostawców. Prezydent ma poznać wyniki analiz w ciągu miesiąca. Mają one uwzględniać wytwarzanie zarówno energii elektrycznej, jak i cieplnej oraz maksymalne wykorzystanie odnawialnych źródeł energii.

 

Do skutecznego wdrożenia systemu, potrzebne są też zmiany w prawie krajowym. Prezydent Bydgoszczy skierował już pismo do Minister Klimatu i Środowiska Anny Moskwy informując o planie stworzenia bydgoskiego systemu energetycznego oraz wnioskując do rządu o skuteczne przygotowanie i wdrożenie aktów prawnych umożliwiających samorządom wykorzystywanie energii, którą same produkują. 

 

Na działaniach podjętych przez miejskie spółki skorzystają bydgoszczanki i bydgoszczanie. W cenę za prąd, którą płacą, docelowo nie będą wchodziły dodatkowe koszty m.in. marże, które są teraz narzucone przez firmy sprzedające prąd.

 

Prace nad bydgoskim system energetycznym i następnie jego wdrożeniem, nie będą miały wpływu na bieżącą działalność bydgoskich spółek komunalnych i jakość usług, które na co dzień świadczą dla mieszkańców.

 

W ostatnim przetargu na zakup energii dla miasta ofertę złożyła tylko jedna firma, państwowa spółka Enea, która zaproponowała pięciokrotnie wyższą stawkę niż obecnie. Dotyczyło to 3 pakietów energii: dla lokali i budynków użyteczności publicznej (szkoły, przedszkola, instytucje kultury), tramwajów i infrastruktury wodno-kanalizacyjnej oraz oświetlenia ulic, placów itp.

 

Przetarg został unieważniony przez Bydgoszcz, lidera Bydgoskiej Grupy Zakupowej, która zrzesza 24 podmioty, w tym 11 samorządów. Nowe postępowanie przetargowe będzie dotyczyć okresu sześciu miesięcy - od 1 stycznia do 30 czerwca 2023 r.

KB

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Bydgoski Portal Internetowy Bydgoszcz.COM, którego właścicielem jest firma MPI.PL z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Stary Rynek 5 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe