Prace przy budowie kampusu Akademii Muzycznej ruszyły

  • 28.06.2022, 10:40
  • KB
Prace przy budowie kampusu Akademii Muzycznej ruszyły UM Bydgoszcz
Przy budowie nowego kampusu trwają już prace, które umożliwią wykonanie płyty fundamentowej. To jedna z największych inwestycji na terenie miasta. Pochłonie blisko 400 mln zł. Inwestycja jest wspierana przez Miasto. Zapraszamy do obejrzenia nowych zdjęć.

Za prace budowlane odpowiada firma Unibep. Wiosną zrealizowano szereg prac związanych z przygotowaniem terenu do budowy. W ostatnich tygodniach rozpoczęły się natomiast prace poprzedzające wykonanie wykopu, w którym powstaną fundamenty gmachu. Dużym wyzwaniem jest sąsiedztwo dawnej glinianki. Dlatego od strony zbiornika wbito w grunt stalowe ścianki szczelne.

 

Prace przy ścianach zabezpieczających prowadzone są również od strony ul. Kamiennej. Wykonawca gromadzi poza tym niezbędne zbrojenie, które wykorzysta w trakcie prac nad potężną płytą fundamentową o grubości dochodzącej miejscowo nawet do 1,5 m. Częściowo (po obwodzie budynku) oprze się ona na wbijanych ściankach szczelnych. Podziemna konstrukcja budynku wraz ze ścianami szczelinowymi, stanowić ma sztywną żelbetową skrzynię.

 

Na kondygnacji -2 znajdować ma się między innymi parking podziemny i pomieszczenia techniczne. Na kondygnacji -1 zaplanowano dolny poziom pięciu sal muzycznych: prób, kameralnej, koncertowej, teatralno – operowej i organowej.

 

Nowy 8 kondygnacyjny gmach pomieści także sale dydaktyczne i dom studenta. Nowoczesny kampus Akademii Muzycznej zajmie teren o powierzchni około 3 hektarów pomiędzy ulicą Kamienną i Chodkiewicza. Nowy budynek ma szansę stać się istotnym punktem tworzącego się miasteczka uniwersyteckiego w centrum Bydgoszczy. Prace budowlane wraz z wyposażeniem obiektu planowo mają zakończyć się w 2026 roku.

 

Działkę o wartości 9 mln zł już w 2014 roku na rzecz uczelni nieodpłatnie przekazało uczelni miasto Bydgoszcz. W 2018 roku uchwalony został przez Radę Miasta nowy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, uwzględniający nową inwestycję. Miasto zrealizuje również budowę nowego układu drogowego. Więcej informacji o tym zakresie zadania znajduje się TUTAJ.

 

Inwestycja w liczbach:

· Wartość prac budowlanych – 393 mln zł

· Liczba kondygnacji głównego gmachu – 8

· Liczba wszystkich pomieszczeń – 644

· Liczba sal koncertowych – 4

· Powierzchnia kampusu – 3 hektary

 

KB

Zdjęcia (5)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Bydgoski Portal Internetowy Bydgoszcz.COM, którego właścicielem jest firma MPI.PL z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Stary Rynek 5 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe