Strajk w komunikacji publicznej. Tysiące mieszkańców poszkodowanych w sporze pracowników z zarządem spółki

  • 25.06.2022, 09:26
  • KB
Strajk w komunikacji publicznej. Tysiące mieszkańców poszkodowanych w… fot.: KB/ archiwum
Prezydent Rafał Bruski spotkał się z organizatorami nielegalnego strajku, którzy w piątek, 24 czerwca br. nie wyjechali autobusami i tramwajami na ulice Bydgoszczy. Protestujący, pomimo świadomości braku podstaw prawnych swoich działań, podtrzymują wolę prowadzenia akcji protestacyjnej. Tysiące mieszkańców nie dojechało wczoraj do pracy i szkoły. Pracownicy oczekują podwyżek, mimo, że wartość obowiązującej umowy jest o ok. 20% wyższa niż cena rynkowa.

Pracownicy w swoich postulatach podważyli celowość obowiązujących w mieście ulg, z których korzystają m.in uczniowie bydgoskich szkół czy seniorzy. Wskazywali także, że cena biletów komunikacji jest zbyt niska. Pracownicy oczekują dodatkowych 10 mln zł z budżetu miasta - na podwyżki wynagrodzeń. Spełnienie tego postulatu oznaczałoby w praktyce podwyżkę cen biletów komunikacji miejskiej dla wszystkich mieszkańców.

 

Prezydent zachęcał protestujących do skorzystania z narzędzi prawnych jakie daje spór zbiorowy. W związku z brakiem porozumienia, prezydent podjął działania polegające na uruchomieniu komunikacji zastępczej w trybie pilnym. Protestujący nie zamierzają ustąpić, co powoduje ogromne straty dla mieszkańców. Prezydent apeluje o niezwłoczny powrót do świadczenia usług przez MZK.

 

Jednocześnie prezydent wyraził wolę wsparcia pracowników i związku zawodowego w reorganizacji spółki w celu znalezienia oszczędności, które mogą zostać przeznaczone na ewentualne podwyżki wynagrodzeń dla pracowników.

 

AKTUALIZACJA:

Prezydent Rafał Bruski jest po rozmowie z Prezesem Zarządu spółki MZK Andrzejem Wadyńskim. W poniedziałek prezes złoży na ręce Rady Nadzorczej rezygnację z pełnionej funkcji.

KB

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Bydgoski Portal Internetowy Bydgoszcz.COM, którego właścicielem jest firma MPI.PL z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Stary Rynek 5 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe