Udostępniono do ruchu cztery kilometry S5

  • 21.06.2022, 10:19
  • KB
Udostępniono do ruchu cztery kilometry S5 fot.: GDDKiA/ screen
Jak podaje bydgoski oddział ZDMiKP, 14 czerwca udostępniono kierowcom cztery kilometry budowanej drogi ekspresowej S5 pomiędzy węzłami Bydgoszcz Północ i Trzeciewiec. Zmiana ta niesie szereg usprawnień w ruchu na wylocie z Bydgoszczy w kierunku Świecia i Gdańska.

Zakres wprowadzonych zmian dotyczy połączenia na zasadach tymczasowej organizacji ruchu budowanego węzła Trzeciewiec z węzłem Bydgoszcz Północ, w obrębie którego wprowadzono stałą organizację ruchu. Najważniejszą zmianą dla kierowców jest poprowadzenie ruchu tranzytowego poza sąsiednią Aleją Dębową w Borównie, która stanowi część „starej” drogi krajowej nr 5. Nowy czterokilometrowy odcinek drogi ekspresowej S5 biegnie na wschód od Alei i jest to jedyny fragment budowanej drogi ekspresowej S5 Świecie Południe - Bydgoszcz Północ, który poprowadzono nowym śladem. Kierowcy jadący obwodnicą Bydgoszczy od strony Poznania, mogą na dłuższym niż dotychczas odcinku, poruszać się dwujezdniową trasą główną.

Zmiana też oznacza, że węzeł Bydgoszcz Północ jest w pełni przejezdny we wszystkich dostępnych kierunkach. Na udostępnionym odcinku obowiązuje jeszcze ograniczenie prędkości do 80 km/h. 

W związku ze zmianami prosimy, aby kierowcy zachowali szczególną ostrożność i dostosowali się do wprowadzonego oznakowania i zaleceń osób kierujących ruchem.

Na koniec maja br. zaawansowanie rzeczowe kontraktu na projekt i budowę S5 Świecie Południe - Bydgoszcz Północ wynosiło 77 proc., a planowe otwarcie to sierpień 2022 r. Droga połączy obwodnicę Świecia z węzłem Bydgoszcz Północ, który stanowi północny kraniec obwodnicy Bydgoszczy.

S5 połączy trzy duże miasta

Budowa drogi ekspresowej S5 w województwie kujawsko-pomorskim została podzielona na siedem odcinków realizacyjnych o łącznej długości około 128 kilometrów. Droga połączy Wrocław, Poznań i Bydgoszcz z autostradą A1 w okolicy Grudziądza. Łączny koszt inwestycji to ok. 3,4 mld zł, z czego dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko to prawie 1,8 mld zł.

Więcej o postępach na budowie przeczytają Państwo w komunikacie.

KB

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Bydgoski Portal Internetowy Bydgoszcz.COM, którego właścicielem jest firma MPI.PL z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Stary Rynek 5 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe