"Bydgoszczy Nastrojowa" wkrótce w księgarniach!

  • 19.05.2022, 10:31
  • KB
"Bydgoszczy Nastrojowa" wkrótce w księgarniach! Materiały prasowe
W dniu 20 maja premierę ma wyjątkowy album z fotografiami Bydgoszczy autorstwa Zofii Ewy Ruprecht. Jej pełne światła zdjęcia od lat cieszą się ogromną popularnością na bydgoskich grupach w mediach społecznościowych.

Zofia Ewa Ruprecht jest diabetologiem w Szpitalu Uniwersyteckim nr 1 im. A. Jurasza oraz konsultantem wojewódzkim w dziedzinie diabetologii. Od 30 lat codziennie, niezależnie od pogody, dojeżdża do pracy rowerem. Podróże te pozwalają na spojrzenie na miasto z innej perspektywy, a także szybkie zatrzymanie roweru, aby złapać wyjątkowe światło i kadr. Zdjęcia wykonywane aparatem w telefonie od 2013 roku są rewelacją grup zrzeszających miłośników miasta w mediach społecznościowych m.in. Zabujani w Bydgoszczu (Brombergu). Zofia Ewa Ruprecht w 2021 roku została też zwyciężczynią pierwszej edycji konkursu Bydgoszcz Press Photo organizowanego przez Urząd Miasta Bydgoszczy (w kategorii dla amatorów).

W albumie pokazane są najbardziej klimatyczne zakątki Bydgoszczy. Oprócz Starego Miasta, bulwarów nad Brdą i Wyspy Młyńskiej, znalazły się tu m.in. tzw. Dzielnica Muzyczna, Ogród Botaniczny UKW, ulica Cieszkowskiego czy Kanał Bydgoski. To nie tylko zdjęcia ulic i budynków, ale też zieleni, witryn sklepów czy wnętrz kawiarni. Popularne miejsca są pokazane w zaskakujący sposób, np. przez cienie czy odbicia w kałużach.

– „Bydgoszcz Nastrojowa” przenosi nas w świat pełen magicznej atmosfery. To właśnie wrażliwość na światło i barwy, która jest widoczna na wszystkich fotografiach, najbardziej nas ujęła. Na zdjęciach Zofii Ewy Ruprecht Bydgoszcz to miasto romantyczne, tajemnicze i trochę bajkowe – wyjaśnia Ewa Stadnicka z Wydawnictwa Pejzaż.

– Celem mojej amatorskiej działalności fotograficznej jest przede wszystkim sprawianie ludziom radości. Zależy mi, żeby piękno naszego miasta zostało zauważone i docenione, nie tylko przez bydgoszczan – mówi Zofia Ewa Ruprecht, autorka fotografii w albumie.

Teksty do „Bydgoszczy Nastrojowej” napisała Anna Perlik-Piątkowska, która w ubiegłym roku podbiła serca czytelników swoim debiutanckim albumem o bydgoskim Śródmieściu. Tym razem jest narratorką i przewodnikiem po klimatycznych bydgoskich miejscach. Przedstawia ich historię, ale też opowiada o ulubionych restauracjach, sklepach wartych odwiedzenia, czy o tym, co można zobaczyć na elewacjach kamienic. Dzieli się zachwytem miastem, w którym jest zakochana. Teksty zostały tak napisane, żeby zachęcić do odkrywania Bydgoszczy nie tylko osoby, które nigdy tu nie były, ale też samych mieszkańców.

 

 

Doktor n. med. Zofia Ewa Ruprecht specjalista diabetolog z Kliniki Endokrynologii i Diabetologii Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. dr. A. Jurasza w Bydgoszczy, konsultant wojewódzki w dziedzinie diabetologii, administrator grupy „Zabujani w Bydgoszczu (Brombergu)”, prowadząca konto ajfonowa_bydgoszcz na Instagramie, zwyciężczyni pierwszej edycji konkursu fotografii dokumentalnej Bydgoszcz Press Photo 2021 w kategorii amatorskiej.

 

Anna Perlik-Piątkowska – niepoprawna miłośniczka miasta, autorka albumu „Pozdrowienia z bydgoskiego Śródmieścia – plac Teatralny, Gdańska, plac Wolności”. Przez dziesięć lat mieszkała w Warszawie, ale wróciła do Bydgoszczy i wprowadziła się do 140-letniej kamienicy w Śródmieściu. Od lat razem z mężem Pawłem Piątkowskim kolekcjonuje pocztówki, zdjęcia oraz przedmioty przypominające o historii Bydgoszczy. Oboje współpracują także z lokalnymi muzeami, badaczami oraz popularyzatorami historii.

KB

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Bydgoski Portal Internetowy Bydgoszcz.COM, którego właścicielem jest firma MPI.PL z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Stary Rynek 5 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe