Miejskie fontanny zostaną uruchomione

  • 26.04.2022, 21:02
  • KB
Miejskie fontanny zostaną uruchomione fot. ilustracyjna/pixabay
W najbliższy weekend rozpoczynamy uruchamianie miejskich fontann. W majówkę tryśnie wodą także najnowsza fontanna przy Młynach Rothera. Zapraszamy na wiosenny spacer.

Przyzwyczailiśmy się, że z początkiem maja ruszają w mieście uliczne fontanny. W Bydgoszczy funkcjonuje 11 fontann i mgiełka. Na Starym Rynku zlokalizowane są fontanna Chłopcy z gęsią i mgiełka w płycie. Ta druga zostanie włączona w momencie rozpoczęcia upałów. Kolejne wodotryski znajdują się w parkach: fontanna Potop w Parku im. Kazimierza Wielkiego, fontanna na Wzgórzu Dąbrowskiego, i Chłopcy z rybą przy skwerze Nowakowskiego. Przy ul. Marcinkowskiego uruchomimy Mokry Chodnik. Mamy też cztery fontanny pływające – dwie na Starym Kanale Bydgoskim i dwie na „Balatonie” na Bartodziejach.

 

W majówkę warto wybrać się na Wyspę Młyńską, gdzie uruchomione będzie już Międzywodzie. Woda w kanale spływa z rzeki Młynówki do Brdy dzięki różnicy wysokości sięgającej 3 m. W części dolnej spływa grawitacyjnie, natomiast w górnej - jest pompowana. Kanał ma około 50 cm głębokości.

 

Mieszkańcy z niecierpliwością czekają także na uruchomienie fontanny multimedialnej przy Młynach Rothera. Aktualnie prowadzone są tam drobne prace naprawcze, aby pierwsze uruchomienie mogło odbyć się także w majowy weekend.

 

Fontanna na skwerze Krzysztofa Komedy przed Filharmonią Pomorską, którą zarządza MWiK, pozostanie nieczynna. Po dokonaniu niezbędnych prac przygotowawczych dołączy do grona tryskających atrakcji w pierwszej połowie maja.

 

Fontanny uatrakcyjniają krajobraz, łagodzą skutki zanieczyszczenia powietrza tworząc w swoim pobliżu mikroklimat i nasycając powietrze wilgocią. Pozornie proste urządzenia jakimi są fontanny wymagają bieżącej opieki i konserwacji zarówno w sezonie letnim jak i po jego zakończeniu. Sezon letni trwa od kwietnia do października. W tym czasie co kilka dni, zależnie od panujących warunków atmosferycznych, w fontannach stacjonarnych są myte misy i dokonywana jest wymiana wody, gdyż fontanny te pracują w tzw. obiegu zamkniętym. Utrzymanie ich w ruchu to także bieżące usuwanie awarii, naprawy zniszczonych przez wandali części i inne zabiegi. Przez cały rok natomiast fontanny stacjonarne są systematycznie sprzątane.

KB

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Bydgoski Portal Internetowy Bydgoszcz.COM, którego właścicielem jest firma MPI.PL z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Stary Rynek 5 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe