Przyznano rządowe środki na rozbudowę dróg w regionie

  • 22.04.2022, 20:14
  • KB
Przyznano rządowe środki na rozbudowę dróg w regionie fot.: KPUW
Ponad 25 mln zł na rozbudowę infrastruktury drogowej w regionie. To już kolejna transza rządowego dofinansowania, która trafiła do kujawsko-pomorskiego w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.

Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz podpisał dzisiaj 36 umów – 7 na zadania powiatowe i 29 na zadania gminne. Łączna wartość inwestycji wyniesie 49 759 200 zł, z czego ponad połowę – 25 088 088 zł stanowi rządowe dofinansowanie z funduszu RFRD. W ramach porozumień zawartych z samorządami wsparcie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg otrzymają inwestycje w powiatach: bydgoskim, inowrocławskim, mogileńskim, nakielskim, sępoleńskim, świeckim, tucholskim i żnińskim.

 

Mimo trudnego czasu, nie tylko dla naszego regionu ale też dla całego państwa – wywołanego przez napaść Rosji na Ukrainę, wszystkie kluczowe inwestycje są realizowane. Wojewoda przypomniał, że w latach 2016-2020 do samorządów zostało skierowanych prawie 900 mln zł, z tego prawie 330 mln zł przeznaczono na zadania powiatowe, a 566 mln zł na zadania gminne.

 

„Jest to imponująca kwota, która pozwoliła na wykonanie 1177 zadań drogowych, w tym: 1061 z zakresu budowy i przebudowy dróg, jedno zadanie mostowe – w Kruszwicy, oraz 115 przejść dla pieszych. W ramach tych inwestycji udało się wybudować 1605 km dróg – 1038 dróg gminnych i 612 powiatowych” – zaznaczył wojewoda.

 

 

Jedne z większych inwestycji, które otrzymały dzisiaj rządowe wsparcie to:

 

– remont drogi powiatowej nr 1933C Kcynia-Słonawki (powiat nakielski) – dofinansowane z RFRD kwotą prawie 2,3 mln zł,

 

– przebudowa drogi powiatowej nr 1953C Wąsosz-Buszkowo (powiat nakielski) – dofinansowane z RFRD kwotą ponad 2,1 mln zł,

 

– budowa dróg gminnych: nr 051078C (ul. Targowa), nr 050860C oraz nr 050859C w Solcu Kujawskim (powiat bydgoski) – dofinansowane z RFRD kwotą ponad 1,3 mln zł,

 

– przebudowa drogi gminnej nr 091033C - ulicy Władysława Mączkowskiego w Szubinie oraz jej przedłużenia w miejscowości Smolniki (powiat nakielski) – dofinansowane z RFRD kwotą ponad 1,5 mln zł,

 

– przebudowa trzech odcinków dróg gminnych: nr 130604C w Godawach, nr 130610C w Łysininie i nr 130615C w Szelejewie (powiat żniński) – dofinansowane z RFRD kwotą ponad 1,2 mln zł.

 

Poseł Tomasz Latos zaznaczył, że dzisiejsza uroczystość podpisania umów jest źródłem ogromnej satysfakcji dla wszystkich stron.

„Jako reprezentanci regionów otrzymywaliśmy sygnały od mieszkańców i samorządowców o potrzebach związanych z infrastrukturą drogową, dlatego z radością możemy dzisiaj patrzeć na realizację tych ważnych dla lokalnych społeczności projektów. Przy wsparciu kolejnych projektów również możecie państwo na nas liczyć” – powiedział poseł.

 

Poseł Ewa Kozanecka zwróciła uwagę na duże znaczenie Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, który w istotnym stopniu wspiera lokalną infrastrukturę.

„Zwłaszcza dla małych samorządów, które dysponują ograniczonym budżetem, dofinansowanie z RFRD jest nieocenioną pomocą. Dlatego należy podkreślić, że dzięki zrozumieniu lokalnych potrzeb przez rząd Premiera Mateusza Morawieckiego, możemy realizować inwestycje ważne i bliskie mieszkańcom regionu” – powiedziała poseł.

 

Poseł Piotr Król przypomniał, że Prawo i Sprawiedliwość obejmując władzę zastało sytuację, w której Bydgoszcz była największym miastem w Polsce nieskomunikowanym z żadną drogą ekspresową.

„Takie są niestety fakty. Natomiast dzięki działaniom RFRD w tym roku oddamy do użytku drogę S5 – z pełną przejezdnością dwoma pasami w obie strony, a w przyszłym roku planujemy uruchomienie działań projektowych i budowy drogi S10” – podkreślił poseł.

 

W dniu 16 lutego br. Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki zatwierdził Listę zadań rekomendowanych do dofinansowania w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg – województwo kujawsko-pomorskie – na rok 2022.

 

Łączna kwota dofinansowania to 156,5 mln złotych, w tym na zadania powiatowe 45 382 511,10 zł, a na zadania gminne 111 031 069,55 zł. (pierwotna kwota przyznana dla województwa kujawsko-pomorskiego w limicie na 2022 to 152 mln zł; dodatkowe 4,5 mln zł pochodzi z rezerwy Prezesa Rady Ministrów).

 

Na liście podstawowej umieszczone zostały 164 zadania, w tym 32 zadania powiatowe i 132 zadania gminne. Łączna długość odcinków dróg budowanych, przebudowywanych lub remontowanych w ramach tych zadań to ponad 250 km.

 

KB

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Bydgoski Portal Internetowy Bydgoszcz.COM, którego właścicielem jest firma MPI.PL z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Stary Rynek 5 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe