W Bydgoszczy będziemy mieli Wiadukty Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

  • 27.01.2022, 13:36
  • KB
W Bydgoszczy będziemy mieli Wiadukty Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy ZDMiKP Screen z filmu "Budowa wiaduktu na ulicy Wojska Polskiego - Bydgoszcz - styczeń 2022"
Jak podaje ZDMiKP, 26 stycznia Rada Miasta Bydgoszczy zdecydowała, że wiadukty na ul. Wojska Polskiego będą nosiły nazwę Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Obecnie trwa intensywna budowa północnej przeprawy. Już niebawem w tym miejscu wprowadzone będą kolejne zmiany w organizacji ruchu.

Na budowie montowane są kolejne elementy nowej przeprawy. W tym miejscu powstanie nowy obiekt z chodnikami, drogą rowerową i oświetleniem strefy wokół wiaduktu i pod nimi. Ruch pojazdów na tym odcinku odbywa się bez większych zakłóceń.

Na terenie budowy trwają prace przy filary i przyczółkach nowej przeprawy. Z Radomska sukcesywnie przywożone są i montowane kolejne fragmenty przęsła budowanego wiaduktu. W tym czasie w fabryce na zapleczu budowy, malowane są dalsze elementy konstrukcji stalowej.

Na początku lutego Wykonawca planuje przełożyć ruch na al. Jana Pawła II, co pozwoli montować kolejne segmenty od strony Wzgórza Wolności.

Nowy wiadukt jeśli wszystkie prace będą przebiegały zgodnie z planem ma być przejezdny już wiosną 2022 roku.
Prace pochłoną ponad 22 mln zł. Wykonawcą robót jest firma Mostostal Kielce.

Historia wiaduktów
Przeprawa przez jar Niziny to tak naprawdę trzy niezależne obiekty mostowe, które powstały jako estakady nad naturalnym jarem, w którym płynie dzisiaj skanalizowana struga i przebiegała polna droga, w okresie budowy nosząca nazwę Niziny.

 

Estakady te były jednym z ważnych elementów projektowanej południowej trasy średnicowej przebiegającej przez cały górny taras silnie rozbudowywanego miasta.
Budowę obiektów – dwóch wiaduktów drogowych oraz ulokowanego między nimi tramwajowego – zakończono w 1978 roku.
Każdy z nich ma 4 przęsła i długość 112 m.

Na początku lat dziewięćdziesiątych oba wiadukty drogowe wyremontowano – był to remont kapitalny (wówczas dodano na południowej jezdni trzeci pas ruchu).
Wiadukt tramwajowy doczekał się takiego remontu pod koniec pierwszej dekady XXI wieku. Wiadukt południowy, został rozebrany i zastąpiony w roku 2017 nową konstrukcją. Teraz przyszedł czas na wiadukt północny.

W kwietniu 2021 roku podpisano umowę z Wykonawcą na rozbiórkę i budowę nowego obiektu północnego. Prace trwają. Wiadukt tramwajowy natomiast nie był w swojej historii intensywnie eksploatowany, więc posłuży mieszkańcom jeszcze kilka dobrych lat.

(ZDMiKP)

KB

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Bydgoski Portal Internetowy Bydgoszcz.COM, którego właścicielem jest firma MPI.PL z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Stary Rynek 5 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
***** ***
***** *** 28.01.2022, 15:26
Super <3

Przemcio
Przemcio 28.01.2022, 14:44
To chyba cios w pis. Oni nie lubia gdy gra orkiestra..
bert
bert 28.01.2022, 13:25
wiadukty rzymskie nadal stoją

Pozostałe