Spotkanie z autorami książki "Bydgoszcz przemysłowa dawniej i dziś..."

  • 30.11.2021, 12:05
  • KB
Spotkanie z autorami książki "Bydgoszcz przemysłowa dawniej i dziś..." Materiały prasowe
W dniu 3 grudnia 2021 roku, o godz. 18:00 w Salonie Hoffmana w Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury w Bydgoszczy przy pl. Kościeleckich 6 odbędzie się spotkanie z redaktorami i autorami zbioru studiów pt. „Bydgoszcz przemysłowa dawniej i dziś. Przemysł bydgoski jako produkt kulturalny i turystyczny”. Wstęp na wydarzenie jest wolny i bezpłatny.

Geneza tej książki sięga 2018 roku kiedy to włodarze miasta Bydgoszczy doceniając znaczenie dziedzictwa przemysłowego tego ośrodka ogłosiły rok 2018 Rokiem Bydgoskiego Dziedzictwa Przemysłowego. W ramach tego szczególnego roku jesienią, na terenie Muzeum Wodociągów przy ul. Gdańskiej 242, w Hali Pomp, odbyła się konferencja popularno-naukowa zatytułowana „Znaki – Bydgoszcz przemysłowa dawniej i dziś. Przemysł Bydgoszczy jako produkt kulturalny i turystyczny”. Podczas dwudniowej konferencji, w dwudziestu trzech wystąpieniach, opowiadano o rozwoju bydgoskiego przemysłu na przestrzeni dwóch dawno już minionych wieków oraz wpływu tego rozwoju na życie mieszkańców. Organizatorami konferencji były Miejskie Wodociągi i Kanalizacja w Bydgoszczy – spółka z o.o. (MWiK) oraz Muzeum Wodociągów w Bydgoszczy, natomiast współorganizatorami: Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy oraz bydgoskie uczelnie wyższe: Uniwersytet Kazimierza Wielkiego, Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy oraz Wyższa Szkoła Gospodarki.

 

Na podstawie wygłoszonych wówczas referatów została przygotowana niniejsza publikacja, która otrzymała pozytywną opinię dwóch recenzentów: Rektora UKW – prof. dr. hab. Jacka Woźnego oraz prof. dr. hab. inż. Andrzeja Tomporowskiego z PBŚ. Skład i druk książki przy dofinansowaniu przez MWiK był dziełem Wydawnictwa Uczelnianego Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego.

 

W książce znajduje się dwanaście tekstów autorstwa: Arkadiusza Kalińskiego, Andrzeja Borsuka, Ryszarda Chodyny, Bogny Derkowskiej-Kostkowskiej, Bartłomieja Bromberka, Adama Koseckiego, Tomasza Sypniewskiego oraz pracowników Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego – Zbigniewa Zyglewskiego, Wojciecha Tomasika, Katarzyny Grysińskiej-Jarmuły, Sławomira Kamosińskiego i Agnieszki Wysockiej. Zróżnicowane podejście do nakreślonej
w książce tematyki (techniczne, społeczne, gospodarcze, artystyczne, historyczne) pozwoliło spojrzeć „świeżym okiem” na kilka aspektów przemysłu bydgoskiego, utrwalonych w życiu miasta dawniej i dzisiaj. Niebawem publikacja zostanie udostępniona również w wersji elektronicznej w bibliotekach cyfrowych.

 

KB

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Bydgoski Portal Internetowy Bydgoszcz.COM, którego właścicielem jest firma MPI.PL z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Stary Rynek 5 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe