ZUS Bydgoszcz: Kolejne czternastki w portfelach emerytów

  • 19.11.2021, 10:25
  • KB
ZUS Bydgoszcz: Kolejne czternastki w portfelach emerytów fot.: KB archiwum
Większość emerytów i rencistów otrzymała już dodatkowy "zastrzyk" gotówki w postaci czternastej emerytury. W listopadzie na czternastkę czekają jeszcze osoby, których termin wypłaty świadczenia przypada na 25 dzień miesiąca. Ostanie czternastki otrzymają osoby pobierające zasiłek lub świadczenie przedemerytalne, które na wypłatę muszą poczekać do 1 grudnia.

Pod koniec października ZUS rozpoczął wypłatę dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego. Czternasta emerytura trafia do emerytów i rencistów wraz z wypłatą świadczenia za listopad. W województwie kujawsko-pomorskim ZUS wypłaci w sumie do 25 tego listopada ponad 420 tys. czternastek. Ostanie czternastki otrzymają osoby pobierające zasiłek lub świadczenie przedemerytalne, które na wypłatę muszą poczekać do 1 grudnia – informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Prawo do czternastki mają osoby, które na 31 października 2021 r. pobierali jedno z długoterminowych świadczeń, np. emeryturę, rentę czy świadczenie przedemerytalne. Pełną kwotę 14 emerytury - 1250,88 zł brutto dostaną emeryci i renciści, których świadczenie nie przekracza 2900 zł brutto.  Pozostali otrzymają czternastkę pomniejszoną zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę” np.  gdy świadczenie jest wyższe przykładowo o 100 złotych, to też o 100 złotych niższa będzie czternasta emerytura. Natomiast osoby, których świadczenie będzie równe lub wyższe 4150,88 zł brutto nie otrzymają czternastki.

Czternasta nie przysługuje jeśli wypłata świadczenia podstawowego została wstrzymana od  1 listopada 2021 r. W takiej sytuacji dodatkowe roczne świadczenie pieniężne  zostanie wypłacone z chwilą wznowienia wypłaty świadczenia. Może to być np. sytuacja gdy osoba, która pobiera rentę socjalną, miała ją zawieszoną od listopada 2021 r. – z uwagi na osiąganie przychodu przekraczającego 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Nie otrzymała z tego powodu w listopadzie czternastki, ale jeśli w grudniu 2021 r. zostanie podjęta wypłata renty socjalnej, to wraz z rentą otrzyma również czternastkę. Jeśli w styczniu 2022 r. zostanie dopiero podjęta wypłata renty socjalnej, to czternastkę otrzyma wraz ze styczniowym świadczeniem. Warto przypomnieć, że limity dorabiania do świadczeń nie dotyczą wszystkich. Powinni je sprawdzać emeryci, którzy nie osiągnęli powszechnego wieku emerytalnego oraz niektórzy renciści – tłumaczy rzeczniczka.

Kiedy trzeba będzie zwrócić czternastą emeryturę?

Część emerytów i rencistów, która dorabia do swoich świadczeń musi uważać na tzw. graniczne kwoty przychodu. Ich przekroczenie może spowodować, że ZUS zmniejszy lub zawiesi wypłatę świadczenia. W sytuacji gdy po zakończeniu roku rozliczeniowego okaże się, że ze względu na przekroczenie dopuszczalnego przychodu emerytura czy renta z tytułu niezdolności do pracy nie przysługuje, wówczas wypłacona czternastka jest świadczeniem nienależnie pobranym i podlega zwrotowi tak jak pobrane emerytury czy renty.

 

KB

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Bydgoski Portal Internetowy Bydgoszcz.COM, którego właścicielem jest firma MPI.PL z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Stary Rynek 5 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe