W trosce o bezpieczeństwo bydgoskich. Za nami spotkanie prewencyjne

  • 18.11.2021, 13:12
W trosce o bezpieczeństwo bydgoskich. Za nami spotkanie prewencyjne KWP Bydgoszcz
Bydgoscy profilaktycy z Wydziału Prewencji KMP w Bydgoszczy mł. asp. Rafał Wohlfeil i Beata Rogawska-Schmidt spotkali się z członkami Koła Seniorów ZUS w Bydgoskim Centrum Instytucji Pozarządowych i Wolontariatu.

Podczas wtorkowego (16.11.2021) spotkania z seniorami bydgoscy profilaktycy omówili metody oszustw dokonywanych na osobach starszych w tym „metodę na wnuczka, policjanta, funkcjonariusza Centralnego Biura Śledczego”. Prelekcję uzupełniły wyświetlone filmy profilaktyczne, dzięki którym seniorzy mogli zaobserwować, zorientować się, a także bardziej zrozumieć działania oszustów.

Funkcjonariusze podkreślili, iż metody oszustw na osobach nie tylko starszych ewoluują w czasie. Oszuści próbują oszukiwać w Internecie za pomocą metod phishingu czy spoofingu. Dlatego tak ważne jest, aby nie klikać w linki czy strony internetowe, co do których nie jesteśmy pewni czy są wiarygodne, jak również uważać na fałszywe SMS-y. Podczas spotkania zwrócono uwagę, iż nie należy podpisywać umów, które pisane są małym drukiem i zawierają niezrozumiałe sformułowania a także uważać na tak zwanych domokrążców.

Gościem specjalnym był Przedstawiciel Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy z Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Pan Piotr Kozłowski, który omówił seniorom jak popranie korzystać z numeru alarmowego 112.

Funkcjonariusze pod koniec spotkania przypomnieli seniorom o akcji „koperta życia” , która skierowana jest do osób przewlekle chorych, starszych i samotnych. Polega ona na umieszczeniu w specjalnie przygotowanych kopertach informacji o stanie zdrowia jak i przyjmowanych lekach. Koperty przechowywane są w lodówkach a informacje w nich zawarte ułatwiają wezwanym służbom medycznym i ratowniczym ratowanie zdrowia i życia.

Na koniec seniorzy otrzymali ulotki i magnesy „Nie daj się oszustom” oraz ulotki i gadżety z numerem alarmowym 112.

Autor: Beata Rogawska-Schmidt

Wydział Prewencji KMP w Bydgoszczy

 

 

 

Zdjęcia (2)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Bydgoski Portal Internetowy Bydgoszcz.COM, którego właścicielem jest firma MPI.PL z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Stary Rynek 5 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe