Trwa rewitalizacja rynku w Starym Fordonie

  • 07.10.2021, 11:04
  • KB
Trwa rewitalizacja rynku w Starym Fordonie fot.: ilustracyjna/pixabay
Jak podaje ZDMiKP, postępują prace na Rynku w Starym Fordonie, a nad Wisłą kontynuowane są roboty przy nabrzeżu. Rewitalizowane są również okoliczne uliczki i tereny zielone. Po zakończeniu robót będzie to niewątpliwie wizytówka tej części miasta, która zachęci do odpoczynku i rekreacji.

Duże zaawansowanie robót
Na płycie rynku o 14 metrów w stronę kościoła św. Mikołaja przesunięty został już Pomnik Poległych. Zostanie on jeszcze dodatkowo oczyszczony i zabezpieczony przed warunkami atmosferycznymi.

Obecnie trwa budowa elementów podziemnych fontanny zlokalizowanej w centralnej części rynku. Będzie miała ona formę płytkiej, 5-centymetrowej niecki o średnicy ok. 22 metrów. Poziom płyty rynku i niecki będą połączone. Rozwiązanie to umożliwi, korzystanie z całej powierzchni rynku przy wyłączonych dyszach lub wypełnienie pola całej niecki wodą.

Na terenie inwestycji wykonano już większość robót podziemnych. Zakończyły się prace archeologiczne. Przypominamy, że na płycie rynku odkryto szczątki po dawnym cmentarzu oraz pozostałości po użytkowaniu tego obszaru w okresie od XVI do XVIII w.

Na wniosek Stowarzyszenia Miłośników Starego Fordon, odnaleziony przez archeologów „grób popielnicowy" (sprzed 2500 lat) zostanie dodatkowo wyeksponowany w obszarze rewitalizowanej płyty rynku.
Pozostałe znaleziska archeologiczne zostaną natomiast przekazane do Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy.

Na płycie rynku po wykonanej rewitalizacji, pojawią się dodatkowo stylowe chodniki, lampy uliczne, więcej zieleni, mała architektura oraz szereg innych rozwiązań podnoszących estetykę tego miejsca. Inwestycja pochłonie ponad 7 mln zł.

Zaawansowane prace prowadzone są też przy nabrzeżu Wisły.
Ma to być miejsce wypoczynku i rekreacji z siedziskami. Stworzy również możliwość wodowania i cumowania jednostek pływających. Umocnione nabrzeże będzie również pełniło funkcję ochronną i będzie wzmacniać drogę dojazdową do planowanego w przyszłości portu.

Nabrzeże będzie wyposażone w oświetlenie, monitoring i odwodnienie. Prace budowlane pochłoną ponad 7 mln zł. 

To nie koniec inwestycji w Starym Fordonie.
Obecnie trwa również kompleksowa rewitalizacja uliczek i terenów zielonych pomiędzy ulica Bydgoską a brzegiem Wisły.
Mają one prowadzić do budowanego obecnie nabrzeża i zachęcać do rekreacji.

Przy rzece zaplanowano między innymi budowę: boiska, toru do jazdy wyczynowej rowerem, miejsc wypoczynku, placu zabaw i ścianek do wspinaczki.

Do nabrzeża prowadzić będzie rozbudowana ul. A. Frycza Modrzewskiego. Na prawie całej długości ulicy ułożony został już nowy chodnik a na jezdni kamienna kostka.
Dobiegają również końca prace przy budowie ulic Zakładowej i Rybaki.
Zakończyły się już natomiast roboty na ul. Kapeluszników i na podwórku ul. Sikorskiego.
Kontynuowane są jeszcze roboty na ul. Promenada. Rozpoczęły się prace na ul. Filomatów.

Docelowo projekt zakłada na tym obszarze dużą liczbę nasadzeń drzew i krzewów oraz budowę ścieżek dydaktycznych. Koszt tego zadania to około 25 mln zł.

(ZDMiKP)

KB

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Bydgoski Portal Internetowy Bydgoszcz.COM, którego właścicielem jest firma MPI.PL z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Stary Rynek 5 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe