Wkrótce powstanie Bydgoskie Centrum Seniora

  • 29.09.2021, 14:42
  • KB
Wkrótce powstanie Bydgoskie Centrum Seniora UM Bydgoszcz/ Wizualizacja
Przy ul. Dworcowej powstanie Bydgoskie Centrum Seniora. To miejsce, w którym osoby starsze będą mogły wygodnie załatwić urzędowe sprawy oraz napić się świeżej kawy. Kluby seniora będą mogły organizować tu spotkania, warsztaty, szkolenia. Zlecamy już prace budowlane.

- Zależy nam, żeby było to miejsce, w którym każdy senior będzie czuł się jak u siebie. To kolejna otwarta dla bydgoszczan przestrzeń po Bydgoskim Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu przy Gdańskiej. Na Dworcowej 3 każdy, kto chciałby zorganizować warsztaty plastyczne, jogę czy fitness dla seniora, grę w szachy czy brydża znajdzie do tego miejsce – mówi prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.

 

Koncepcja gotowa, zlecamy budowę

W pierwszej kolejności przygotowana została koncepcja nowego miejsca oraz dokumentacja projektowa. Seniorzy będą mogli w tym miejscu korzystać z ogólnodostępnej przestrzeni dostosowanej do potrzeb osób starszych. Zakres zlecanych obecnie prac budowlanych zakłada kompleksową przebudowę wnętrz kamienicy. Przystosowanie lokalu do nowych potrzeb wymaga zainstalowania platformy dźwigowej dla osób starszych i niepełnosprawnych, wykonanie nowych schodów w miejscu starych drewnianych schodów wraz z wymianą stropu nad parterem, wzmocnienie stropu nad piwnicą, wykonania pomieszczeń sanitarno-higienicznych, przebudowę instalacji wewnętrznych wraz z zapewnieniem odpowiedniej wentylacji. Po podpisaniu umowy z wykonawcą prace zajmą około jednego roku.

 

Co we wnętrzach?

Na parterze znajdzie się mała kawiarnia oraz mobilne stanowisko do obsługi spraw urzędowych. Bydgoscy seniorzy będą mogli śmiało przyjść tutaj ze swoimi wnukami, które w czasie załatwiania niezbędnych formalności skorzystają z kącika zabaw dla dzieci. Ci, którzy postanowią spędzić w centrum więcej czasu, będą mieli do dyspozycji stanowisko bookcrossingowe - miejsce, gdzie bezpłatnie wypożyczą książkę. W tej części zarezerwowano również miejsce na toaletę przystosowaną do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Z pomieszczenia parteru seniorzy dostaną się na I piętro za pomocą platformy dźwigowej oraz schodów, które spełniać będą wymagane warunki dla schodów służących ewakuacji. Na pierwszej kondygnacji znajdzie się także sala konferencyjna dla 50 osób oraz mniejsza salka szkoleniowa. Dostęp do tych przestrzeni będą miały także osoby z niepełnosprawnościami - w budynku zostanie zainstalowana winda. W tym miejscu będą mogły odbywać się wystawy, spotkania lub szkolenia i warsztaty. Sale Centrum udostępniane będą rotacyjnie zainteresowanym klubom seniora i organizacjom działającym na rzecz osób starszych.

 

Zabytkowa kamienica

Centrum mieścić będzie się w kamienicy zbudowanej w latach 1893-94. Budynek wzniesiono na planie zbliżonym do prostokąta. Trzykondygnacyjną kamienicę zdobi bogaty detal architektoniczny. Charakterystycznymi elementami są  licowana cegła na wyższych kondygnacjach  masywny balkon na wysokości piętra oraz rozbudowane naczółki okienne.  Zastosowano również wiele innych elementów ozdobnych, m.in. boniowanie parteru, konsole pod liną dachu, gzymsy, kute balustrady na balkonach, płaskorzeźby. W kamienicy funkcjonuje wspólnota mieszkaniowa zarządzana przez ADM.

 

KB

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Bydgoski Portal Internetowy Bydgoszcz.COM, którego właścicielem jest firma MPI.PL z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Stary Rynek 5 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe