5. lat z kulturą, czyli piąte urodziny MCK

  • 15.02.2017, 15:33 (aktualizacja 25.07.2017, 15:17)
  • KB
5. lat z kulturą, czyli piąte urodziny MCK MCK
Dzisiaj trudno sobie wyobrazić krajobraz bydgoskiej kultury bez MCK. Przez pięć lat istnienia „emcek” zrewolucjonizował i zmienił mapę kultury w mieście.

Dzięki niemu w Bydgoszczy pojawiły się nowe miejsca i zjawiska: teatr improwizacji, teatr lalkowy dla dzieci, kino studyjne, studio nagraniowe dla młodych zespołów, internetowe radio kulturalne, muzeum szyperstwa i ruch szyperski, artystyczny uniwersytet III wieku, program miejskiej tożsamości filmowej oraz nowe, prężne festiwale. A wszystko to pod hasłem „MCK. Najbliżej.”.

Urodziny obchodzimy 17 lutego. To tego dnia, w 2012 roku, otwarto nową siedzibę MCK przy ul. Marcinkowskiego 12. „Emcek” powstał w oparciu o dorobek Bydgoskiego Kongresu Kultury (2011) oraz w wyniku inicjatyw podejmowanych po starcie miasta do walki tytuł Europejskiej Stolicy Kultury.

MCK dziś

Dzisiaj Miejskie Centrum Kultury to największa w Bydgoszczy interdyscyplinarna, miejska placówka kulturalna. Program instytucji tworzy zespół specjalistów z takich dziedzin jak muzyka, teatr, film, literatura, plastyka, taniec, nowe media i animacja kultury. Zespołem kieruje dyrektor Marzena Matowska. Co miesiąc w MCK odbywa się ponad 100 różnych działań, od kameralnych warsztatów po spektakularne koncerty. Wg badań rocznie, odbiorcami wydarzeń oraz programów (radio-telewizja) organizowanych przez „emcek” jest 270.000 osób.

MCK wprowadził na bydgoski rynek kultury nowe, znaczące w skali kraju festiwale. Festiwal Sztuki Perkusyjnej Drums Fusion jest największym świętem perkusji w Polsce. Gościł takie gwiazdy jak Dave Lombardo ze Slayera czy Urszula Dudziak. Festiwal Filmów Animowanych Animocje zyskał już sobie silną pozycję w świecie europejskiego kina animowanego. Ethniesy są jedynym w regionie festiwalem muzyki folkowej. Przeczytani to przykład unikalnej, zgodnej współpracy młodych fanów słowa pisanego i Pracowni Literatury MCK. Sukces imprezy potwierdzają wizyty takich pisarzy jak Olga Tokarczuk czy Jacek Dehnel. Festiwal teatru improwizacji Improdrom to najmłodsze „dziecko” MCK.

MCK jest wydawcą "Bydgoskiego Informatora Kulturalnego" – najważniejszego informatora o kulturze w mieście. Prowadzi też własne, internetowe Radio Kultura oraz studio nagraniowe - A/V Studio. Na Marcinkowskiego rezyduje „nieformalna szkoła filmowa” dla dokumentalistów - Bydgoska Kronika Filmowa. Instytucja prowadzi też cykl Bydgoska Tożsamość Filmowa, dzięki której MCK staje się współproducentem filmów dokumentalnych nagradzanych w kraju i zagranicą.

Od kina do barki

MCK to nie tylko „kwatera główna” przy ul. Marcinkowskiego, ale też sieć oddziałów. „Centrala” to zrewitalizowana secesyjna kamienica, będąca dawniej siedzibą kina. Dzisiaj, zabytkowe ściany kryją wielofunkcyjną salą widowiskowo–koncertową, pełniącą też rolę jedynego w Bydgoszczy kina studyjnego: Kina Orzeł. W foyer można skorzystać z oferty klimatycznej kawiarni Cafe Szpulka, a w nowoczesnych pomieszczeniach zwanych "szklarniami" mieszczą się pracownie merytoryczne zajmujące się różnymi dziedzinami sztuki: Muzyki, Literatury, Filmu i Kina, Teatru, Plastyki oraz Zakład Praktyk Kulturalnych.

Instytucja zarządza zespołem różnych placówek kulturalnych. Największą jest Zespół Pałacowo- Parkowy w Ostromecku (5 km od Bydgoszczy na południe) prowadzący całoroczny program artystyczny. W Ostromecku można też obejrzeć unikatową Kolekcję Fortepianów im. Andrzeja Szwalbego, uznaną przez warszawski Instytut Muzyki i Tańca za jeden z trzech najważniejszych zbiorów w Polsce. Ostromecko dysponuje też restauracją i komfortowymi usługami hotelowymi.

MCK zarządza także pracami Galerii Wspólnej, znajdująca się w kamienicy przyrynkowej na Starym Mieście oraz Barki Lemara, zacumowanej na rzece Brdzie w centrum Starego Miasta. Barka mieści Muzeum Ruchu Szyperskiego, nawiązujące do wielkich tradycji żeglugi śródlądowej z XIX i początków XX wieku, kiedy to Bydgoszcz była jednym z najważniejszych w Europie portów rzecznych. W Pracowni na barce powstaje też znany i lubiany program telewizyjny o historii Bydgoszczy "Archiwum B.", tworzony przez Adama „Gajosa” Gajewskiego.

W rok 2017 wchodzimy z nowym hasłem: „MCK. Najbliżej.”. MCK przybliża bowiem bydgoszczanom kulturę, unikając tworzenia wydumanych barier i wymagań. Jesteśmy z kulturą blisko ludzi, w miejscach, które lubią i w sposób, który pozwala im tej kultury dotknąć. 

Co w najbliższym czasie będzie działo się w MCK?

Program szczegółowy 14 - 21 lutego 2017


16.02.2017, czwartek, godz. 17.00, Szpulka

Centrum Kultury Fantastycznej

●      17.00 Skazany na historię, fantastykę i rzymską ucztę w Annopolis… W hołdzie Jerzemu Grundkowskiemu (prowadzenie: Tadeusz Krajewski).

●      18.30 Bohater, opowieść, emocje – o wszystkich ludziach, którymi byłem dzięki LARPom (prowadzenie: Mateusz Makowski).


16.02.2017, godz. 19.00, ul. Batorego 1/3

“Rozgrywka” – grafika Kamila Kocurka – wernisaż wystawy

Rozgrywka to wystawa grafik wklęsłodrukowych powstałych w latach 2014–2016. Przestrzeń Galerii zaaranżowana zostanie poprzez użycie specyficznych kompozycji graficznych inspirowanych estetyką cyfrowego obrazowania. Zainscenizowana przestrzeń przywołująca wirtualne, multimedialne obrazy i schematy ukazuje problemy wojny, rozgrywek międzyludzkich obecnych w mediach i różnych formach masowej rozrywki. Demistyfikuje rzeczywistość, zwraca uwagę na obciążenia związane z nieustanną obecnością gier, symulowanej zabawy, jak również samego obrazu wojny w życiu człowieka. Świat odbierany jedynie na poziomie informacji medialnej i wizualnej jest narażony na manipulacje i odrealnienie, a także może wpływać na życie i wizerunek prawdziwej wojny.

 

Współczesne technologie stwarzają nieograniczone możliwości kreacji, a jednocześnie powodują postępujące zacieranie się granic pomiędzy tym, co realne, a tym, co wirtualne, fikcyjne i zmanipulowane. Wojna, sektor zbrojeniowy, sektor nowych technologii oraz rozrywki generują swoistą topografię wojenną, a przenikające się wymiary prowokują potrzebę nieustannego dialogu z otaczającą nas komunikacyjną rzeczywistością. Przedstawione kompozycje graficzne są osadzone w płynnej i otwartej przestrzeni, a ukazana ich modułowość niesie ze sobą niezliczone ilości układów i relacji. Ich nieokreślone i dynamiczne terytorium może działać niczym realne lub fikcyjne pole rozgrywki i walki międzyludzkiej. (aut. Kamil Kocurek)

 

Kamil Kocurek ur. w 1990 roku w Tychach. W 2010 został absolwentem Liceum Plastycznego w Katowicach. W 2015 roku ukończył studia magisterskie na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach na kierunku grafika, specjalizacja grafika warsztatowa. Jego dyplom magisterski zrealizowany w Pracowni Druku Wklęsłego prof. Jana Szmatlocha został wyróżniony medalem. Obecnie pracuje na Wydziale Grafiki gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych w Pracowni Podstaw Grafiki Warsztatowej dr  hab. Magdaleny Hanysz-Stefańskiej.


 

18.02.2017, sobota, godz. 19.00, barka „Lemara”, bilet: 10 zł

Serial improwizowany Dwie Siostry w pewnym mieście – improwizacje teatralne

 


5. URODZINY MCK!

18.02.2017, sobota, godz. 20.00, sala kinowo-widowiskowa MCK, ul. Marcinkowskiego 12, wstęp wolny

Tęgie Chłopy  – koncert i potańcówka na piąte urodziny MCK

Kapela Tęgie Chłopy kontynuuje tradycje muzyki tanecznej Kielecczyzny w jej autentycznej i niestylizowanej formie. Repertuarem i instrumentarium nawiązuje do najlepszych wzorów – tradycyjnych kapel ogrywających dawniej wesela i wiejskie zabawy w okolicach Łagowa i Opatowa, m.in. kapeli braci Witkowskich z Orłowin, Krakowiaków ze Zbelutki, Antoniego Witkowskiego z Cisowa i wielu innych.

Nazwa zespołu jest muzyczną deklaracją: Chłopy grają przede wszystkim kieleckie „chłopy” – trójmiarowe, śpiewne melodie typowe dla wschodniej Kielecczyzny, zwane także „światówkami” lub „śpiwami”. Tęgie Chłopy chcą grać do tańca tak, żeby „sufit się podnosił” – jak to się ponoć zdarzało na zabawach ogrywanych przez słynną kapelę braci Witkowskich. W podnoszeniu sufitu wydatnie pomaga obecność mocnej sekcji dętej – trąbki, klarnetu i tuby.

Starając się dotrzeć do najstarszego repertuaru Kielecczyzny, członkowie kapeli przejechali wspólnie setki kilometrów w poszukiwaniu muzykantów i śpiewaczek tego regionu. Wspólnie spędzają czas na nauce miejscowych melodii, goszcząc zwykle u klarnecisty Stanisława Witkowskiego, a także u śpiewaczek z Sędka i okolic – Marii Kowalik i Marii Gałki.

Kapela grała do tańca podczas zabaw tanecznych i festiwali muzyki tradycyjnej w całej Polsce – m.in. Wszystkie Mazurki Świata (Warszawa), Rozstaje (Kraków), Jarmark Jagielloński (Lublin), Dźwięki Północy (Gdańsk). W 2014 roku kapela wzięła udział w spektaklu Jacka Hałasa i Darka Błaszczyka Orszak weselny / Żałobny rapsod, zrealizowanym przez Polskie Radio.


18.02.2017, sob., godz. 18.00, Pałac Nowy w Ostromecku, wstęp wolny

„Kolory struny emocji: ŻÓŁTY” – koncert Pleszyński & ULTRAMARYNA

Grzegorz Pleszyński – mieszka w Bydgoszczy i Berlinie. Eksperymentuje ze sztuką wizualną i dźwiękiem. Dźwięki wydobywa z dwóch trąbek skonstruowanych z węży paliwowych, lejka kuchennego i ustników. W jego grze doszukać się można głosów dzikich zwierząt. Inspirują go także odgłosy okrętów kotwiczących w zatokach, nocne stalownie oraz ruchliwe skrzyżowania. Posługuje się często obrazami i wideo, aby tworzyć dźwięk.


19.02.2017, niedz., godz. 14.30, Pałac Nowy w Ostromecku, wstęp wolny

„Małżeństwo jako przedłużenie dzieciństwa” – z cyklu: „Ostromeckie rozmowy psychologiczne”

Terapeuta, seksuolog i psycholog Marta Żyła wraz z psychologiem Grzegorzem Wałęsą poprowadzi dyskusję z publicznością na temat przyczyn trudności małżeńskich, rozwodów i rozpadów związków. Jak obecne czasy wpływają na nasze relacje, co zrobić, by przetrwać i rozwiązać kryzysy. Jak radzić sobie z trudnym partnerem. Jak radzić sobie po rozstaniu. Dyskusja panelowa. Zapraszamy do dialogu.


19.02.2017, niedz., godz. 16.00, Pałac Nowy w Ostromecku, wstęp: 12 zł

Z cyklu: „Leonard Luther zaprasza” – Paweł Szymański

Leonard Luther to niewątpliwie osobowość sceniczna. Ma bardzo mocny, sugestywny głos. Najgoręcej przyjmowany na Yapie. Ukazały się trzy kasety dokumentujące twórczość Luthera (praktycznie nie do zdobycia) oraz płyta „Kraina zagubionych marzeń”, która nosi tytuł taki, jak jedna z kaset, ale ma podtytuł „Piosenki zebrane” i stanowi rodzaj kompilacji największych przebojów. Podczas nowego cyklu artysta wystąpi wraz z zaproszonymi gośćmi.


19.02.2017, niedziela, godz. 9.30-12.30, barka „Lemara”, zapisy: [email protected], wstęp: 5 zł (płatne przed zajęciami)

Poranek rodzinny

W lutym zrobimy zimowe pamiątki. Bo choć czekamy już na wiosnę, to bardzo lubimy zimę, prawda?


21.02.2017, wtorek, godz. 16.00, sala MCK
Wykłady Artystycznego Uniwersytetu Trzeciego Wieku „Agora Nestora”. Prof. zw. dr hab. Andrzej Łęgowski – “Złote stulecie muzyki fletowej we Francji”.

KB

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Bydgoski Portal Internetowy Bydgoszcz.COM, którego właścicielem jest firma MPI.PL z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Stary Rynek 5 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe