Podsumowanie akcji "ROWERZYŚCI" na drogach powiatu bydgoskiego

  • 27.08.2021, 12:57
  • KB
Podsumowanie akcji "ROWERZYŚCI" na drogach powiatu bydgoskiego fot. ilustracyjna/pixabay
Wczoraj (26.08.2021), w ramach działań wojewódzkich pn.: "Rowerzyści", bydgoscy policjanci zwracali szczególną uwagę na wszelkie wykroczenia w ruchu drogowym, które wpływają na bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego, w tym przypadku rowerzystów

Niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego nazywa się pieszych, rowerzystów i motorowerzystów. Ich nie chroni karoseria pojazdu, poduszki, czy inne techniczne wyposażenie. Zdarza się, że w przypadku zderzenia z pojazdem, piesi i rowerzyści giną czy zostają ranni. Można tego uniknąć, jeśli poruszając się po drogach stosować będziemy elementy odblaskowe.

W trosce o ich bezpieczeństwo bydgoscy policjanci prowadzili wczoraj (26.08.2021) działania pn. „Rowerzyści” w ramach działań wojewódzkich. Akcja ta ma na celu poprawę bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego korzystających z jednośladów. W ramach działań policjanci zwracali uwagę na zachowania kierowców w stosunku do rowerzystów. Bacznie też przyglądali się tej grupie „niechronionych uczestników", czy nie łamią przepisów ruchu drogowego.

Z obserwacji policjantów ruchu drogowego wynika, ze najczęściej popełnianymi przez rowerzystów wykroczeniami są:

- przejeżdżanie rowerem po przejściu dla pieszych i jazda po chodniku,

- rozmawianie przez telefon i słuchanie muzyki w czasie jazdy,

- niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej,

- brak sygnalizacji manewru skrętu,

- poruszanie się środkiem jezdni,

- nieprawidłowy stan techniczny, w tym braki w oświetleniu,

- kierowanie rowerem po spożyciu alkoholu.

Podczas działań policjanci skontrolowali ­­­­­­102 rowerzystów i 214 kierowców innych pojazdów. Ujawnili łącznie 89 wykroczeń popełnionych przez rowerzystów, z czego najwięcej, bo 52 to jazda po chodniku lub przejściu dla pieszych. Natomiast 3 rowerzystów jechało pod wpływem alkoholu. Ponadto policjanci ujawnili 34 inne wykroczenia popełnione przez rowerzystów.

W czasie działań policjanci ujawnili także 3 wykroczenia popełnione przez kierujących innymi pojazdami, którzy kierowali pojazdami po wcześniejszym spożyciu alkoholu.*

Policja przypomina najważniejsze zasady i przepisy dotyczące poruszania się cyklistów po drogach:

Rowerzysta ma obowiązek poruszać się drogą dla rowerów lub pasem ruchu dla rowerów, o ile takie są wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić.

Chodnik jest częścią drogi przeznaczoną dla pieszych! Kierujący jednośladem może z niego skorzystać w ściśle określonych sytuacjach:

- kiedy opiekuje się jadącym na rowerze dzieckiem w wieku do 10 lat;

- kiedy wzdłuż drogi, na której dozwolona prędkość jest większa niż 50 km/h, nie ma wyznaczonej drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, a szerokość chodnika wynosi co najmniej 2 metry;

- warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty - śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła;

W powyższych sytuacjach każdy rowerzysta jest zobowiązany jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym!

Rowerzysta nie może:

- jechać po jezdni obok innego uczestnika ruchu, za wyjątkiem jazdy obok innego roweru lub motoroweru, jeżeli nie utrudnia to poruszania się innym i nie zagraża bezpieczeństwu ruchu;

- jechać bez trzymania co najmniej jedną ręką kierownicy oraz nóg na pedałach;

- czepiać się innych pojazdów,

- jechać wzdłuż po przejściu dla pieszych.

- nie może kierować pod wpływem alkoholu,

- korzystać podczas jazdy z telefonu komórkowego.

Rowerzysta korzystając z drogi jest jego pełnoprawnym uczestnikiem w związku z czym musi stosować się do wszystkich pozostałych przepisów RD.

Apelujemy do wszystkich użytkowników poruszających się po drogach o przestrzegania zasad ruchu drogowego, a przede wszystkim wzajemną życzliwość i szacunek.

KB

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Bydgoski Portal Internetowy Bydgoszcz.COM, którego właścicielem jest firma MPI.PL z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Stary Rynek 5 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe