Kolejne nasadzenia w mieście. Tym razem przy Zbożowym Rynku

 • 29.07.2021, 10:34
 • KB
Kolejne nasadzenia w mieście. Tym razem przy Zbożowym Rynku fot. ilustracyjna/pixabay
Rozbudowa ulicy Kujawskiej została połączona z dużym projektem nasadzeń nowych drzew, krzewów, bylin, a także kwiatów. Część roślin zasadzona zostanie jesienią, by jak najlepiej się przyjęła. Sprawdzamy jednak już dziś, co i gdzie zakwitnie przyszłej wiosny wokół Zbożowego Rynku i ronda Bernardyńskiego.

Skupisko wiśni piłkowanej (z charakterystycznymi różowymi kwiatami) zdobić ma skwer u zbiegu zrewitalizowanego odcinka ul. Długiej i Wałów Jagiellońskich. Te drzewa trafią również na pasy zieleni pomiędzy jezdniami ulic dochodzących do ronda Bernardyńskiego (Wałów Jagiellońskich, Bernardyńskiej, Toruńskiej). Na Wałach Jagiellońskich dosadzony zostanie również okazały kasztanowiec. Z kolei wjazd na rondo od strony ul. Kujawskiej, pomiędzy jezdnią i torowiskiem, wypełnią egzemplarze klonów. Efektownie każdej wiosny prezentować ma się parking ul. Ustronie. Tam nasadzenia tworzyć będą głogi pośrednie, świdośliwy i wiśnie piłkowane.

Krzewy i kwiaty sadzone będą na wyspie centralnej oraz tuż przy wlotach jezdni na rondo. Niska roślinność w żaden sposób nie ograniczy widoczności. Kolorowe kompozycje stworzą krokusy, tulipany, róże okrywowe. Pasy zieleni pomiędzy jezdnią i chodnikami najbardziej narażone na niekorzystne warunki obsadzane będą krzewami takimi jak berberysy i jałowce płożące.

Długo kwitnące krzewy zdobić mają skwer pomiędzy ulicą Bernardyńską i kościołem garnizonowym. Tam projekt nasadzeń zakłada utworzenie skupisk hortensji bukietowej oraz traw ozdobnych (rozplenicy japońskiej). Skarpy zieleńca wzmocnią płożące się jałowce. W tej części inwestycji dosadzone będą też platany klonolistne i magnolie – drzewa kwitnące wczesną wiosną.

Przemyślane nasadzenia

W związku z tym, że upały w końcowej fazie inwestycji zdecydowanie nie sprzyjały nasadzeniom zieleni, podjęliśmy decyzję o przerwaniu tych prac i kontynuowanie ich przez wykonawcę w bardziej sprzyjających warunkach - jesienią bieżącego roku. Zależy nam, by ponad 600 drzew i setki krzewów w pełni uzupełniały krajobraz i nie było konieczności ich wymiany, chociaż również materiał roślinny objęty jest gwarancją. Z wnioskiem o zachowanie najlepszych standardów przy sadzeniu drzew zwrócili się również społecznicy. Zieleń sadzona jest w oparciu o wcześniej przygotowany projekt. Uwzględnia on szereg uwarunkowań, między innymi bardzo rozbudowaną infrastrukturę podziemną oraz dobór roślin pod kątem odporności, np. na przesuszanie.

Co zyskaliśmy?

Rozbudowa ul. Kujawskiej rozwiązała szereg problemów komunikacyjnych, które do tej pory występowały w centrum miasta. Bydgoszcz i jej mieszkańcy zyskali jednak znacznie więcej:

 • Powstało nowe tramwajowe połączenie górnego tarasu z centrum;
 • Zakupiliśmy 15 nowoczesnych tramwajów;
 • Czas podróży komunikacją miejską z Wyżyn do ronda Jagiellonów skrócił się do 12 minut;
 • Autobusy kilku linii korzystają z buspasa na ul. Kujawskiej;
 • Wszystkie przystanki i przejścia zostały dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami;
 • Powstało bezpieczne rowerowe połączenie górnego tarasu ze Starym Miastem;
 • Park Wolności z ul. Kujawską łączą nowe schody;
 • Badania archeologiczne pozwoliły lepiej poznać historię Bydgoszczy;
 • Zrewitalizowany został ostatni odcinek ul. Długiej;
 • Powstał duży parking przy r. Kujawskim (docelowo w systemie P+R);
 • Infrastruktura zapewnia znacznie większe bezpieczeństwo;
 • Nowa trasa znacznie ułatwi funkcjonowanie sieci tramwajowej podczas kolejnych inwestycji lub zdarzeń losowych.
KB

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Bydgoski Portal Internetowy Bydgoszcz.COM, którego właścicielem jest firma MPI.PL z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Stary Rynek 5 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe