"Dwójka na miejscu. Z biegiem lat, z biegiem rzek" – dolina Brdy, Bory Tucholskie i Bydgoszcz

  • 22.07.2021, 09:24
  • KB
"Dwójka na miejscu. Z biegiem lat, z biegiem rzek" – dolina Brdy, Bory… Materiały prasowe
Czy dwa cieki wodne mogą krzyżować się ze zobą na dwóch poziomach? Jakie tradycje kultywują Borowiacy i jak miejscowa przyroda inspiruje muzyka i kompozytora Krzysztofa Herdzina? Na te i inne pytania związane z rzeką Brdą, Borami Tucholskimi i Bydgoszczą słuchacze Programu 2 Polskiego Radia znajdą odpowiedź w najbliższej audycji „Dwójka na miejscu. Z biegiem lat, z biegiem rzek”. Do wspólnej podróży zapraszają – już w najbliższą sobotę 24 lipca w godz. 15.00-17.00 – Roch Siciński i Paweł Siwek.

– Wyprawę rozpoczniemy w Fojutowie – na wyjątkowym skrzyżowaniu dwóch cieków wodnych, gdzie Wielki Kanał Brdy przepływa nad Czerską Strugą. Wejdziemy do środka najdłuższego w Polsce akweduktu – obiektu wzorowanego na antycznych rzymskich budowlach. W naszej podróży towarzyszyć nam będą sokoły. Opowiemy o specyfice hodowli ptaków drapieżnych i akcji reintrodukcji sokoła wędrownego – mówią dziennikarze Dwójki.

W audycji nie zabraknie również wizyty w Muzeum Borów Tucholskich oraz spotkania z Marią Ollick pielęgnującą tradycję i kulturę miejscowych Borowiaków. – Dopłyniemy oczywiście do Bydgoszczy – miasta, które z wody się narodziło. Udamy się na spacer po miejscu określanym przez lokalnych mieszkańców jako „absolutnie jedną z najbardziej udanych rewitalizacji w Polsce”, czyli otoczoną odrestaurowanymi spichlerzami Wyspę Młyńską – dodają Roch Siciński i Paweł Siwek, którzy na finał spotkania z Brdą zabiorą słuchaczy Dwójki na rejs Słonecznikiem, czyli statkiem zasilanym energią z baterii słonecznych.

Swoimi wspomnieniami znad Brdy podzieli się również wszechstronnie utalentowany artysta i stały autor radiowej Dwójki – prowadzi w niej audycję „Kalambury z partytury” – pochodzący właśnie z Bydgoszczy Krzysztof Herdzin.

***

„Dwójka na miejscu. Z biegiem lat, z biegiem rzek” to nowa odsłona znanej już i lubianej przez Słuchaczy wyjazdowej audycji Programu 2 Polskiego Radia. Motywem przewodnim tegorocznego cyklu audycji plenerowych są polskie rzeki: Bug, Słupia, Świder, Brda, Narew, Nysa Kłodzka, Biała, Warta, Odra, Czarny Dunajec, Pilica/Nida, San i Wisła. W kolejne soboty – od 3 lipca do 26 września – dziennikarze radiowej Dwójki odkrywają ze Słuchaczami niezwykłe, piękne i interesujące kulturowo miejsca. Podczas tych letnich wędrówek spotykają też ludzi, dla których miejsca te są ważne – obyczajowo, historycznie, emocjonalnie, a także mają walor kulturotwórczy i inspirują lokalne społeczności do działania.

  • „Dwójka na miejscu. Z biegiem lat, z biegiem rzek” z doliny Brdy oraz Borów Tucholskich i Bydgoszczy w sobotę 24 lipca w godz. 15.00-17.00.
  • Filmy radiowej Dwójki promujące audycję do pobrania i obejrzenia tutaj
  • Cykl plenerowych, wakacyjnych audycji „Dwójka na miejscu…” emitowany jest na antenie Programu 2 Polskiego Radia, a także udostępniany – w postaci krótkich filmików wideo – na stronie www.dwojka.polskieradio.pl, Facebooku stacji i kanale YouTube Dwójki.
KB

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Bydgoski Portal Internetowy Bydgoszcz.COM, którego właścicielem jest firma MPI.PL z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Stary Rynek 5 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe