Kolejne przejścia dla pieszych z nowym doświetleniem

  • 09.06.2021, 16:04
  • KB
Kolejne przejścia dla pieszych z nowym doświetleniem fot.: KB archiwum
Urząd Miasta ogłosił przetarg na doświetlenie kolejnych przejść dla pieszych. Do tej pory poprawiliśmy bezpieczeństwo już w ponad 50 punktach Bydgoszczy. W niebezpiecznych miejscach przed przejściami instalowane są też często dodatkowe znaki, progi zwalniające, azyle lub sygnalizacje. Wszystkie te działania mają wpływać na poprawę bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu. Przypominamy, że od 1 czerwca piesi zbliżający się do przejścia posiadają pierwszeństwo przed samochodami.

Nowoczesne oświetlenie na przejściach pozwala kierowcom znacznie wcześniej dostrzec pieszych i odpowiednio zareagować. Zakończone już zadania pokazały, że to bardzo skuteczny sposób na podniesienie bezpieczeństwa. W ciągu ostatnich lat zrealizowaliśmy je w ponad 50 lokalizacjach.

Teraz ogłoszony został przetarg na IV etap realizacji tego zadania. Doświetlonych zostanie kolejnych kilkanaście przejść. Niektóre z nich zgłoszone zostały przez mieszkańców w ramach Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego (BBO). Znajdą się wśród nich m.in. następujące lokalizacje:

• ul. Nad Torem / Żnińska – dwa przejścia dla pieszych;

• ul. Inowrocławska / Brzozowa / Bielicka – trzy przejścia dla pieszych;

• ul. Nakielska / Wrocławska / Dolina – jedno przejście dla pieszych;

• ul. Sułkowskiego / Czerkaska – dwa przejścia dla pieszych;

• ul. Wojska Polskiego / Łukasiewicza – dwa przejścia dla pieszych (bez torowiska);

• ul. Wojska Polskiego / Baczyńskiego – trzy przejścia dla pieszych;

• ul. Akademicka / Igrzyskowa – jedno przejście dla pieszych (bez torowiska);

• ul. Żwirki i Wigury - Kcyńska – jedno przejście dla pieszych (w ramach BBO);

• ul. Żwirki i Wigury - Gołębia – dwa przejścia dla pieszych (w ramach BBO);

• ul. Żwirki i Wigury - Jaskółcza – jedno przejście dla pieszych (w ramach BBO);

• ul. Żwirki i Wigury - Kossaka – jedno przejście dla pieszych (w ramach BBO).

Po podpisaniu umowy prace projektowe i budowlane zajmą około pół roku. Poprawa doświetlenia wymaga zazwyczaj montażu dodatkowych słupów z odpowiednio dobranymi oprawami (z podwójną asymetrią świecenia) oraz podprowadzenia przewodów zasilających.

Poprawa bezpieczeństwa pieszych na przejściach poprzez dodatkowe ich doświetlenie została zainicjowana w 2018 roku przez Komisję Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego dla Miasta Bydgoszczy i Powiatu Bydgoskiego. Po dokładnej analizie opracowaliśmy listę 75 przejść dla pieszych kwalifikujących się do modernizacji. W ostatnim czasie doświetlone zostały przejścia na al. Powstańców Wielkopolskich przy Komendzie Wojewódzkiej Policji oraz na ul. Żeglarskiej przy ul. Ludwikowo.

Bezpieczne rozwiązania

Z myślą o poprawie bezpieczeństwa pieszych realizujemy szereg innych zadań. Na ul. Toruńskiej w Łęgnowie Wsi powstanie nowa sygnalizacja na przejściu na wysokości siedziby Rady Osiedla. Zbudowane zostaną też nowe odcinki chodników i dróg rowerowych. W bieżącym roku zabezpieczyliśmy również środki na oświetlenie kilkunastu ulic. W ostatnich latach szereg ulic został wyposażonych w dodatkowe elementy poprawiające bezpieczeństwo pieszych (m.in. azyle, sygnalizacje, wyniesione przejścia i skrzyżowania, progi wyspowe, aktywne znaki, znaki na podkładzie fluoroscencyjnym, separatory ruchu). Przypominamy, że od 1 czerwca piesi zbliżający się do przejścia posiadają pierwszeństwo przed samochodami.

Możliwe dodatkowe zadania

Od 1 czerwca czekamy na pomysły mieszkańców w tegorocznej edycji Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. Bydgoszczanie mają do wydania blisko 16 milionów złotych. Wśród nich mogą być zadania związane z infrastrukturą drogową. Może to być również doświetlanie kolejnych przejść dla pieszych. Średni koszt zadania tego typu to 50 tysięcy złotych. Formularz zgłoszeniowy nowych pomysłów znajduje się na stronie:

https://www.bdgbo.pl/2021/06/rusza-zgaszanie-pomysow-w-bydgoskim.html.

KB

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Bydgoski Portal Internetowy Bydgoszcz.COM, którego właścicielem jest firma MPI.PL z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Stary Rynek 5 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe