Czy Bydgoszcz zostanie Rowerową Stolicą Polski? Startuje rywalizacja

  • 28.05.2021, 14:47
  • KB
Czy Bydgoszcz zostanie Rowerową Stolicą Polski? Startuje rywalizacja fot. ilustracyjna
Bydgoszcz rozpoczyna rywalizację o puchar Rowerowej Stolicy Polski! Akcja rusza 1 czerwca i potrwa przez cały miesiąc. Na bydgoszczan, którzy przejadą rowerem najwięcej kilometrów czekają nagrody!

Choć pogoda nas nie rozpieszcza, wierzymy, że wkrótce się to zmieni, bo już 1 czerwca rusza Rowerowa Stolica Polski! To już nie jest trening – to rywalizacja o puchar!

- Rozpoczynamy rywalizację jak co roku, choć tym razem w czerwcu, a nie we wrześniu. O zmianę terminu prosili uczestnicy akcji, a my wsłuchujemy się w ich opinie. W czerwcu dni są dłuższe a pogoda pewniejsza dlatego zaczynamy już w najbliższy wtorek – powiedział podczas dzisiejszej konferencji prasowej prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. – Deklaruję, że co najmniej przez połowę dni pracujących będę dojeżdżał do pracy rowerem. Może to trochę ryzykowna deklaracja, ale mam nadzieję, że uda mi się słowa dotrzymać – dodał.

W zabawie bierze udział ponad 50 miast i wszystkie mają równe szanse – niezależnie od wielkości i liczby mieszkańców, ponieważ łączna liczba przejechanych kilometrów jest dzielona przez liczbę mieszkańców. W ubiegłym roku zwyciężyła Nowa Sól, która od dwóch lat nie chce oddać koszulki lidera. Czy w tym roku się to zmieni?

- Od 21 marca do 21 maja trwał trening do Rowerowej Stolicy Polski. Gdyby to trening decydował o przyznaniu tytułu, ten trafiłby do Białej Podlaskiej, a dotychczasowy lider - Nowa Sól zajęłaby miejsce drugie – powiedział koordynator akcji Tomasz Dobrowolski. – Mam nadzieję, że to doda trochę pikanterii i zachęci włodarzy miast do działania, bo dla tych najbardziej zmotywowanych mamy nagrody – zachęcał.

Poza głównym pucharem dla zwycięzcy przygotowaliśmy także 5 mniejszych pucharów, które trafią do najlepszych miast w pięciu kategoriach:

- do 50 tys. mieszkańców,
- do 65 tysięcy mieszkańców,

- do 100 tysięcy mieszkańców,

- do 200 tysięcy mieszkańców,
- powyżej 200 tys. mieszkańców.

A dodatkowo do 3 najlepszych miast w kategorii ogólnej trafią samoobsługowe stacje naprawy rowerów.

Poza konkurencją między miastami, na nagrody mają szanse również indywidualni rowerzyści, którzy przejadą najwięcej kilometrów. Są to: miejskie rowery, odzież i akcesoria rowerowe. Możemy „kręcić” kilometry wspólnie, ponieważ w każdą sobotę czerwca będą organizowane grupowe rajdy rowerowe.

- Zaczynamy rozgrzewką 5 czerwca. O godz. 10:00 spotykamy się pod ratuszem i jedziemy na Lisi Ogon w okolice Kanału Bydgoskiego, gdzie na rowerzystów będzie czekał poczęstunek. Żeby do nas dołączyć wystarczy zarejestrować się na konkretny przejazd w aplikacji Aktywne Miasta – zachęcał Wojciech Bulanda, radny Rady Miasta Bydgoszczy i wieloletni lider Bydgoskiej Masy Krytycznej.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, ściągnijcie aplikację Aktywne Miasta. Rywalizacja rusza już za kilka dni! Do zobaczenia na trasie!

Podsumowanie tegorocznego treningu RSP w liczbach:

· 50 miast wzięło udział w treningu

· Prawie 17 tysięcy zarejestrowanych rowerzystów

· Ok. 2,3 miliona przejechanych kilometrów

· Ponad 139 tysięcy aktywności w ramach oficjalnego treningu

KB

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Bydgoski Portal Internetowy Bydgoszcz.COM, którego właścicielem jest firma MPI.PL z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Stary Rynek 5 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe