Wkrótce pierwsze miejskie koszenia

  • 13.05.2021, 08:37
  • KB
Wkrótce pierwsze miejskie koszenia fot.: KB/ archiwum
Zeszłoroczne zmiany w zarządzaniu miejską zielenią są konsekwentnie realizowane w naszym mieście, także i w tym roku. Pierwsze koszenie rozpocznie się pod koniec maja lub później, a decyzję uzależnimy od warunków pogodowych. W całym mieście pozostawimy także niekoszone ostoje przyrody, gdzie staramy się zachować bioróżnorodność.

Zeszłoroczna bujna i kolorowa roślinność, która pojawiła się w mieście dzięki rzadszemu koszeniu przypadła do gustu mieszkańcom. W tym roku w całym mieście zakwitły nie tylko rośliny cebulowe, takie jak tulipany, krokusy, narcyzy, puszkinie, śnieżniki, cebulice, czosnki ozdobne i szafirki, ale także dziko rosnące mniszki lekarskie i inne gatunki, które także stanowią znakomitą stołówkę dla dzikich pszczół i innych pożytecznych owadów.

W Bydgoszczy celowo pozostawiamy także naturalne miejskie łąki, gdzie różne organizmy mogą swobodnie się rozwijać. Rzadsze koszenie takich miejsc powoduje, że w mieście spontanicznie i bezkosztowo powstają miejsca, które są kolorowe i wzbogacają walory estetyczne skrzyżowań lub dużych pasów zieleni. Warto również podkreślić, że zarośnięte trawniki znakomicie zatrzymują wodę i schładzają otoczenie.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Oczywiście ze względów bezpieczeństwa konieczne jest przycięcie trawników, tak aby nie wdzierała się na przejścia dla pieszych, tory tramwajowe czy ścieżki rowerowe. W tym roku pierwsze koszenie odbędzie się najwcześniej na przełomie maja i czerwca. Możliwe jest także przesunięcie tego terminu, jeśli warunki pogodowe będą niekorzystne. Zgodnie z nowymi standardami wykonawcy prac agrotechnicznych muszą zachować minimalną, ok. 10 centymetrową wysokość koszenia.

Na początku maja miasto musiało podjąć decyzję o wcześniejszym skoszeniu kilku wyznaczonych miejsc, w tym pasa zieleni wzdłuż ul. Wyszyńskiego ze względu na nieprawidłowo wykonane cięcia w roku ubiegłym. Wcześniejszy zabieg miał na celu wzmocnienie zieleni i zagęszczenie trawy w miejscach, gdzie nie wyrosła. Nadal stosujemy zasadę, by kosić jak najmniej i tylko tam, gdzie to konieczne. W całym roku zaplanowaliśmy maksymalnie 3 koszenia.

Miejskie łąki kwietne

W całym mieście wytypowaliśmy ponad 35 ha trawników, w których koszenie chcemy ograniczyć do minimum. Dzięki temu w tych miejscach poza trawą pojawią się też inne gatunki roślin. Naturalne łąki miejskie będą rosły m.in. w Parku Milenijnym, Parku Centralnym, przy bulwarach nad Brdą oraz przed wiaduktami przy Armii Krajowej.

Tereny zieleni reprezentacyjnej nadal są objęte regularną pielęgnacją. Wynika to ze względów estetycznych i utrzymania odpowiednich standardów takich miejsc jak: Wyspa Młyńska, Park Kazimierza Wielkiego, czy Park J. Kochanowskiego. Analogiczna sytuacja ma miejsce w przypadku terenów poinwestycyjnych, gdzie zieleń wymaga specjalnej, regularnej pielęgnacji. ​

Zmieniajmy też swoje osiedla

Zachęcamy także zarządców wspólnot mieszkaniowych i spółdzielni, aby ograniczali koszenie trawników na osiedlach. W związku ze zmianami klimatu warto także rozważyć zamianę równych trawników na ekologiczne łąki kwietnie. Wysoka trawa oraz współwystępująca na trawnikach roślinność jest ostoją miejskiej różnorodności biologicznej. Rośliny powszechnie uważane za chwasty często pełnią ważne funkcje w stabilizowaniu ekosystemu, np. zapobiegają rozprzestrzenianiu się gatunków inwazyjnych czy zwiększają wilgotność gleby.

 

 

KB

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Bydgoski Portal Internetowy Bydgoszcz.COM, którego właścicielem jest firma MPI.PL z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Stary Rynek 5 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe