Szpital Biziela w Bydgoszczy czeka rozbudowa. Podpisano umowę [FOTO]

  • 15.04.2021, 16:39
  • KB
Szpital Biziela w Bydgoszczy czeka rozbudowa. Podpisano umowę [FOTO] ALSTAL Grupa Budowlana
Długo oczekiwana inwestycja w końcu stanie się faktem. Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy podpisał umowę z firmą ALSTAL na rozbudowę Szpitala Uniwersyteckiego nr. 2 im. Jana Biziela w Bydgoszczy. Umowa opiewa na niemal 160 milionów złotych.

W czwartek 15. kwietnia br. o godzinie 10:00 dokument podpisali Jarosław Szczupak, Prezes Zarządu ALSTAL Grupa Budowlana i Jego Magnificencja prof. dr hab. Andrzej Sokala, Rektor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Wydarzenie - ze względu na panującą pandemię COVID-19 – miało charakter kameralny.

Zaplanowana z rozmachem i uwzględniająca europejskie standardy dla tego typu placówek, inwestycja zakłada rozbudowę obiektu szpitalnego mieszczącego się przy ul. Kornela Ujejskiego 75 w Bydgoszczy o nowoczesny budynek  z trzonem komunikacyjnym i z wyniesionym na dachu lądowiskiem dla śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. W obiekcie mieścić się będzie 11 sal operacyjnych (w tym 2 sale hybrydowe) . Po wybudowaniu nowego budynku (140 łóżek) i wykonaniu modernizacji istniejącej struktury klinik i oddziałów (547 łóżek) dostępnych dla pacjentów będzie aż 687 łóżek.

Wykonawca podkreśla, że ma w tego typu realizacjach duże doświadczenie. Alstal jest specjalistą w budowie obiektów dla służby zdrowia, wybudował ich kilkanaście w ostatnich kilku latach. Obecnie trwa realizacja 5 obiektów: Szpital Pomnik Chrztu Polski w Gnieźnie, Centrum Onkologii Szpitala Miejskiego im. Jana Pawła II w Bielsku-Białej, Szpital św. Wincentego a Paulo w Gdyni, Centrum Diagnostyki Obrazowej w Gdańsku i Collegium Pharmaceuticum w Poznaniu.

Jest to kolejny  ambitny projekt jakiego się podejmujemy , na jego realizację mamy tylko 32 miesiące. Skierowaliśmy na tę budowę najlepszy zespół fachowców, który posiada duże doświadczenie w realizacji obiektów  szpitalnych. Dołożymy starań ,aby nowe skrzydło szpitala było najnowocześniejszym tego typu budynkiem w Polsce. Mamy też nadzieję na konstruktywną współpracę z Inwestorem i Projektantem  – mówi Jarosław Szczupak Prezes Zarządu Alstal Grupa Budowlana.

Jak będzie wyglądać budynek?

Nowe skrzydło szpitalne zaprojektowano jako prostopadłościenną bryłę z ośmioma kondygnacjami nadziemnymi i jedną podziemną  o łącznej powierzchni zabudowy wynoszącej aż 3785 m2 (dla porównania istniejąca zabudowa wynosi 14884 m2).  Powstanie ono w północno-zachodniej części głównego kompleksu. W ramach inwestycji przebudowany zostanie także istniejący budynek szpitala, tak aby połączył się z dobudowywanym skrzydłem. Firma Alstal wybuduje również stacje transformatorową oraz wykona przebudowę wewnętrznej infrastruktury drogowej szpitala. Łącznie na obiekcie powstanie aż 13 nowych wind. Na budynku  powstanie wyniesione lądowisko dla śmigłowców LPR, do którego dostęp będzie możliwy z klatek schodowych oraz windy ratowniczej.

W budynku znajdą się także pomieszczenia socjalne i techniczne oraz centralna sterylizacja i stacja do mycia łóżek. Na najniższym piętrze planuje się powstanie Sali wielofunkcyjnej dla ok. 200 osób.

KB

Zdjęcia (6)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Bydgoski Portal Internetowy Bydgoszcz.COM, którego właścicielem jest firma MPI.PL z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Stary Rynek 5 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe