Pomoc dla rodzin z Białorusi

  • 24.03.2021, 14:18
  • KB
Pomoc dla rodzin z Białorusi fot. ilustracyjna
Prezydent Rafał Bruski, zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią, skierował do radnych projekt uchwały, który umożliwi pomoc mieszkaniową rodzinom z Białorusi, których dotknęły represje ze strony reżimu Aleksandra Łukaszenki. Jeśli radni wyrażą zgodę, Bydgoszcz stanie się domem dla 2 białoruskich rodzin.

- 25 marca obchodzony jest przez białoruską opozycję Dzień Niepodległości Białorusi. To symboliczna data dla Białorusinów od kilku miesięcy walczących o wolność. Na najbliższej sesji Rady Miasta Bydgoszczy (31/03) radni zajmą się projektem uchwały złożonym przez prezydenta miasta zakładającym pomoc dwóm represjonowanym rodzinom, które opuściły Białoruś w 2020 lub 2021 roku. Przypominamy, że Bydgoszcz kilka lat temu stała się domem dla 3 rodzin z Donbasu. Teraz, chcemy pomóc Białorusinom, których dotknęły represje ze strony białoruskiego reżimu - mówił podczas briefingu prasowego zastępca prezydenta Michał Sztybel.

Podobnie jak w przypadku Ukraińców, oddamy w najem czasowy mieszkania komunalne, pomożemy też w sprawach organizacyjnych - zapisaniu dzieci do szkół, przedszkoli, na kurs języka polskiego. Chcemy, żeby nasze miasto stało się dla nich domem - przyjaznym i bezpiecznym. Bydgoszczanie nie raz już pokazali, że potrafią być wspierający i solidarni. Wierzymy, że tak będzie i w tym przypadku.

- Obie rodziny przebywają już w Polsce. Jedna liczy 3, druga 6 osób. W obu są dzieci - w wieku przedszkolnym i szkolnym. Jeśli radni wyrażą zgodę na ich przyjęcie, będziemy prosimy lokalnych przedsiębiorców ale i mieszkańców o wsparcie. Te osoby wyjechały z Białorusi tylko z rzeczami osobistymi, będą potrzebowały praktycznie wszystkiego, żeby się urządzić - dodał Łukasz Krupa, dyrektor Biura Promocji i Współpracy z Zagranicą UMB.

Projekt uchwały TUTAJ.

KB

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Bydgoski Portal Internetowy Bydgoszcz.COM, którego właścicielem jest firma MPI.PL z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Stary Rynek 5 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe