Podpisano umowę na rewitalizację uliczek i terenów rekreacyjnych w Starym Fordonie

  • 05.03.2021, 13:02
  • KB
Podpisano umowę na rewitalizację uliczek i terenów rekreacyjnych w Starym Fordonie UM Bydgoszcz
Dziś (5 marca) podpisana została umowa na rewitalizację uliczek i terenów rekreacyjnych w Starym Fordonie. Za prace odpowiedzialna będzie firma Strabag, która wcześniej przebudowała m.in. ul. Bydgoską. Po przejściu wysokiej wody na Wiśle wznowione zostaną też prace przy nabrzeżu.

Inwestycja pochłonie około 25 mln zł. W jej ramach, oprócz przebudowy uliczek, zbudujemy też skatepark, pumptruck, plac zabaw, ścianki wspinaczkowe i boisko do siatkówki plażowej. Prace budowlane zajmą około 2 lat. Roboty będą dzielone na etapy. Przetarg na realizację zadania wygrała firma Strabag. Udzieli ona 5-letniej gwarancji na wykonane prace. Inwestycja będzie finansowana z wykorzystaniem europejskich środków na Gminny Program Rewitalizacji.

Duży zakres prac
Dzięki tej inwestycji estetycznego i kameralnego charakteru nabierze szereg uliczek położonych pomiędzy brzegiem Wisły i ulicą Bydgoską. Przygotowana wcześniej dokumentacja projektowa zakłada budowę i przebudowę następujących ulic:

  • Promenada (przebudowa istniejącego odcinka od ul. Nad Wisłą do Filomatów wraz z jej przedłużeniem w kierunku wschodnim aż do wału przeciwpowodziowego w rejonie ulicy Rybaki),
  • Filomatów (wraz z zejściem na ul. Promenada),
  • Zakładowa,
  • Nad Wisłą,
  • A. Frycza Modrzewskiego (do budowanego umocnionego nabrzeża),
  • Kapeluszników (odcinek od ulicy Sikorskiego w kierunku Wisły),
  • Rybaki (część północna).

Na nawierzchniach tych ulic będą stosowane kamienne kostki oraz chodnikowe płyty. Warto podkreślić, że wykorzystamy między innymi granitową kostkę, która pozostała po remontach ul. Bydgoskiej oraz Starego Rynku. Projekt zakłada również budowę i przebudowę wszelkiej infrastruktury technicznej występującej w pasach drogowych oraz na terenach rekreacyjnych.

W pasie zieleni nad Wisłą lokowana będzie infrastruktura rekreacyjna. Powstaną tam m.in.: skatepark, tor dla rowerzystów, plac zabaw, ścianka do wspinaczki, boisko do siatkówki plażowej, plac ćwiczeń. Na cele rekreacyjne przebudowane będzie też podwórko przy ul. Sikorskiego 2. Projekt zakłada dużą liczbę nasadzeń drzew i krzewów oraz budowę ścieżek dydaktycznych na terenach o dużej wartości przyrodniczej. Wszystkie rozwiązania zostały skonsultowane z przedstawicielami mieszkańców. Uwzględniają też maksymalny stopień ochrony środowiska naturalnego.

Nabrzeże w budowie
Wcześniej rozpoczęła się budowa nabrzeża. Wykonawca jeszcze przed zimą wbił około 85% ścianek szczelnych stanowiących konstrukcję obiektu. Prace przerwały ujemne temperatury. Ich wznowienie na razie nie jest możliwe ze względu na wysoki poziom Wisły, która wciąż przybiera.

Nabrzeże powstaje na przedłużeniu ul. A. Frycza-Modrzewskiego. Ma pełnić kilka funkcji. Podstawowa to wzmocnienie potencjału Starego Fordonu, który znów zwraca się ku Wiśle. Będzie to miejsce wypoczynku i rekreacji z siedziskami. Stworzy również możliwość wodowania i cumowania jednostek pływających. Umocnione nabrzeże będzie również pełniło funkcję ochronną (ostrogi) i będzie wzmacniać projektowaną drogę dojazdową do planowanego w przyszłości portu. Wstępnie zakończenie tej części inwestycji planowane jest na koniec roku. Jej koszt to ponad 7 mln zł.

KB

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Bydgoski Portal Internetowy Bydgoszcz.COM, którego właścicielem jest firma MPI.PL z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Stary Rynek 5 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe