Powstanie pierwszy sklep socjalny w Bydgoszczy

  • 26.02.2021, 14:53
  • KB
Powstanie pierwszy sklep socjalny w Bydgoszczy Materiały prasowe
Z początkiem grudnia ruszył w Katowicach. W niedalekiej przyszłości dołączy Dąbrowa Górnicza, Warszawa, Kołobrzeg, Kalisz, Ostrów Wielkopolski, Olsztyn, Radom, Łódź, Chorzów, Mysłowice, Siemianowice Śląskie, Świętochłowice, Legnica, Włocławek i BYDGOSZCZ!

Spichlerz to pierwsza ogólnopolska sieć sklepów socjalnych, stworzona przez Fundację Wole Miejsce. W Bydgoszczy powstanie sklepu socjalnego zainicjowała Joanna Czerska-Thomas - bydgoska Radna, przedsiębiorczyni, społeczniczka.

- Dla mnie bardzo ważne jest, aby osoby, których nie stać na najpotrzebniejsze artykuły, mogły je kupować z godnością. Aby nie musiały prosić czy żebrać, bo to odbiera człowiekowi poczucie wartości, ale właśnie kupować w sklepie socjalnym - mówi Joanna Czerska-Thomas. - W takim miejscu powstanie również kącik kawowy, czyli miejsce na rozmowy. Bo każdy człowiek kupujący w sklepie socjalnym to osobna historia. Zawsze warta wysłuchania.

Jak pomaga sklep socjalny?

Osoby w trudnej sytuacji materialnej otrzymują kartę uprawniającą do zakupów produktów w cenach do 50% ich wartości rynkowej.

- Co najważniejsze - przeciwdziałamy marnotrawieniu żywności i produktów spożywczych. - mówi Mikołaj Rykowski, Prezes Fundacji Wolne Miejsce. - Aktywizujemy społecznie osoby samotne i klientów sklepu, poprzez działania w Spichlerz Caffee, a współpraca z DPS to szansa na oddolnie kierowaną reformę niesionej pomocy. Sklep to możliwość realnej zmiany życia i nawyków, przez naukę zarządzania finansami domowymi, integrację społeczną, programy edukacyjne.

Oferta sklepu kierowana jest przede wszystkim do osób, które znalazły się w trudnej sytuacji materialnej, są zagrożone samotnością oraz wykluczeniem społecznym. Działania zapobiegające samotności i wykluczeniu społecznemu, przez aktywizację i integrację społeczną, będę wspierane przez Spichlerz Caffee, czyli punkt kawiarniany prowadzony przy sklepie.

Projekt powstał jako naturalna kontynuacja działań Fundacji Wolne Miejsce, która od lat otacza opieką i służy pomocą, organizując jedne z największych Wigilii i Śniadań Wielkanocnych w Polsce.

Model sklepów socjalnych, został przeniesiony z austriackich rozwiązań, stosowanych przez pomoc społeczną w Wiedniu, a także w krajach zachodnich.

W Bydgoszczy powstanie pierwszy tego typu sklep przy współudziale Miasta - Prezydent Rafał Bruski zadeklarował wsparcie inicjatywy.

Wczoraj - tuż po spotkaniu z Wiceprezydentką Iwoną Waszkiewicz, Prezes Fundacji - Mikolaj Rykowski oraz inicjatorka powstania sklepu socjalnego w Bydgoszczy - Joanna Czerska-Thomas - zajmą się wyborem odpowiedniego miejsca na tego typu działalność.

KB

Zdjęcia (2)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Bydgoski Portal Internetowy Bydgoszcz.COM, którego właścicielem jest firma MPI.PL z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Stary Rynek 5 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe