Wręczenie odznaczeń państwowych w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim

  • 26.02.2021, 14:26
  • KB
Wręczenie odznaczeń państwowych w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim Materiały prasowe
Wczoraj, w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy odbyła się uroczystość wręczenia wysokich odznaczeń państwowych: Krzyża Komandorskiego Orderu Odrodzenia Polski, Krzyży Kawalerskich Orderu Odrodzenia Polski, Medali za Ofiarność i Odwagę oraz Medali Stulecia Odzyskanej Niepodległości.

W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy odznaczenia wręczyli Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Minister Błażej Spychalski oraz Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz. W uroczystości uczestniczył również Zbigniew Ostrowski Wicemarszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Na podstawie art. 138 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej oraz ustawy o orderach i odznaczeniach, Postanowieniami Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudy, uhonorowani zostali:

KRZYŻEM KOMANDORSKIM
ORDERU ODRODZENIA POLSKI

pośmiertnie

za bohaterską postawę i niezwykłą odwagę wykazaną w ratowaniu życia Żydom podczas II wojny światowej, za wybitne zasługi w obronie godności, człowieczeństwa i praw ludzkich

Maria i Leonard BROCZEK

ordery odebrał syn Pan Ryszard Broczek.

KRZYŻEM KAWALERSKIM
ORDERU ODRODZENIA POLSKI

za wybitne zasługi w pracy naukowo-badawczej i dydaktycznej

Pan Jarosław BURCZYK

za wybitne zasługi na rzecz rozwoju kultury ludowej, za propagowanie folkloru kujawskiego

Pani Elżbieta KORNASZEWSKA

za wybitne zasługi na rzecz ochrony i profilaktyki zdrowia publicznego, za działalność społeczną

Pani Izabela KOWACKA

za wybitne zasługi w pracy pedagogicznej i działalności społecznej

Pani Barbara STASIAK

MEDALEM
ZA OFIARNOŚĆ I ODWAGĘ

za zasługi w ratowaniu życia ludzkiego

Pan Piotr MAJEWSKI

oraz

Pani Jolanta PISZCZATOWSKA

Na podstawie art. 138 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej oraz ustawy o ustanowieniu Medalu Stulecia Odzyskanej Niepodległości, Postanowieniami Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudy, uhonorowani zostali:

MEDALEM STULECIA
ODZYSKANEJ NIEPODLEGŁOŚCI

za zasługi dla Niepodległej

Pan Michał BUTKIEWICZ

Pani Bogusława PASIEKA-BUTKIEWICZ

Pani Maria POLESZCZUK

Pan Eugeniusz SIEMASZKO

Po wręczeniu odznaczeń głos zabrał Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Minister Błażej Spychalski:

- W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej - Andrzeja Dudy gratuluję i dziękuję. Gratuluję tych wysokich państwowych odznaczeń, które są dowodem na to, jak ważna i jak zauważalna jest Państwa praca, poświęcenie i zaangażowanie w różne sprawy, które mają charakter spraw państwowych. Dziękuję za to, że jesteście Państwo zaangażowani w te sprawy. Z całą pewnością są to sprawy, które są ważne dla interesu Rzeczypospolitej. Za to, w imieniu Prezydenta, z całego serca dziękuję – mówił. - Wręczyliśmy dzisiaj dwa bardzo wysokie odznaczenia państwowe Krzyże Komandorskie Orderu Odrodzenia Polski, ale trzeba sobie uczciwie powiedzieć, że czyny, których Państwo dokonali, zasługują na najwyższy szacunek. Nie jest oczywiście przypadkiem, że Państwo zostali także uhonorowani przez Instytut Yad Vashem medalem "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata". W czasach najgorszej zawieruchy ukrywanie osób pochodzenia żydowskiego przed niemieckim okupantem było wyrazem największego poświęcenia. Wszyscy wiedzieli czym to się może skończyć. Jedynie w okupowanej Polsce takie czyny kończyły się zawsze bezwzględną śmiercią. Dlatego osoby, które takich czynów dokonywały zasługują na najwyższy szacunek i uznanie. Raz jeszcze w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej ogromnie dziękuję – dodał minister Spychalski.

Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz nawiązał do miejsca dzisiejszej uroczystości Sali Konferencyjnej im. Bydgoskiego Marca 1981 i wydarzeń historycznych, które z tym miejscem są związane.

- Wręczenie tych odznaczeń właśnie w tym miejscu jest nie bez znaczenia – powiedział przedstawiciel rządu w województwie. – Chciałbym serdecznie podziękować i pogratulować Państwu tych odznaczeń. Każde z nich ma ogromną wagę i ogromne znaczenie. Dziękuję Państwu za tę służbę i poświęcenie. Cieszę się, że w tym trudnym czasie pandemii mogliśmy te odznaczenia Państwu wręczyć – dodał.

Wojewoda poświęcił także kilka zdań nieobecnemu na uroczystości, ze względów zdrowotnych, żołnierzowi Wyklętemu ps. "Bill", współtwórcy Polskiej Organizacji Młodzieżowej Armii Krajowej Eugeniuszowi Siemaszko.

Na zakończenie głos zabrał Wicemarszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Zbigniew Ostrowski.

- To nie są górnolotne słowa. Dzisiaj majestat Rzeczypospolitej dostrzegł Wasze zaangażowanie, wasze zasługi, waszą odwagę i dostrzegł, że trzeba takie czyny wynagradzać. Czynicie ogromne dobro na rzecz naszego regionu i naszego państwa. Cieszę się, że to nie pozostaje bez echa, że Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, przy współpracy z wojewodą, takie czyny dostrzega i wynagradza. Także my, w swojej codziennej pracy, chcemy zauważać ludzi, których należy, których trzeba po prostu dostrzec - mówił.

Marszałek przypomniał także historię pani Jolanty Piszczatowskiej i pana Piotra Majewskiego, którzy wspólnie podjęli akcję ratowania rolnika porażonego prądem w Grabówcu w powiecie brodnickim. Niestety poszkodowanego nie udało się uratować, a ratujący również odnieśli poważne urazy.

KB

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Bydgoski Portal Internetowy Bydgoszcz.COM, którego właścicielem jest firma MPI.PL z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Stary Rynek 5 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe