Ratusz rozwiązał umowę z PHU Komunalnik

  • 27.01.2021, 12:28
  • KB
Ratusz rozwiązał umowę z PHU Komunalnik fot.: archiwum portalu
Miasto Bydgoszcz rozwiązało umowę na odbieranie odpadów z PHU Komunalnik z powodu licznych przypadków niewywiązywania się firmy z umowy.

Od 15 lutego odpady z osiedli obsługiwanych przez spółkę będzie odbierał inny operator. Wcześniej Miasto wykluczyło PHU Komunalnik z przetargu, a ten odwołał się do Krajowej Izby Odwoławczej.

Dziś (27 stycznia) Miasto Bydgoszcz złożyło oświadczenie ws. rozwiązania umowy z firmą Komunalnik z dniem 14 lutego. Decyzja nastąpiła po długoterminowym i nieprzerwanym niezachowaniu standardu należytego wykonywania umowy przez spółkę.

- Przez ostatnie miesiące wykorzystaliśmy wszystkie przewidziane przez prawo możliwości zdyscyplinowania Komunalnika. Zgodnie ze wskazaniami prawników na tym etapie, przy tak dużej liczbie naruszeń umowy, możemy ją rozwiązać. Nasza decyzja to reakcja na głosy mieszkańców. Prosimy o wyrozumiałość w okresie przejściowym - mówi Michał Sztybel, zastępca prezydenta Bydgoszczy odpowiedzialny za gospodarkę odpadami.

Bydgoszcz w oficjalnych pismach przekazywanych PHU Komunalnik wielokrotnie wzywała do należytego wykonywania umowy i wskazywała naruszenia związane z odbiorem odpadów, dostarczaniem pojemników, rejestracją worków big-bag, systemem identyfikacji i monitoringu RFID, wyposażeniem pojemników w transpondery, parowaniem oraz myciem pojemników, legalizacją wagi najazdowej, rejestracją zdjęć, niedostarczaniem worków do selektywnej zbiórki odpadów w zabudowie jednorodzinnej. Wszystkie nieprawidłowości wiążą się z naliczaniem wielu kar umownych. Ich suma to na dziś 4 529 600 zł.

Niewywiązywanie się z umowy wiązało się z licznymi niedogodnościami dla mieszkańców, którzy od pierwszych dni działalności spółki w Bydgoszczy skarżyli się na wykonywanie odbiór odpadów. Miasto przez cały okres stosowało wszystkie dostępne prawem narzędzia – naliczało kary, organizowało odbiory zastępcze, powiadamiało straż miejską i podstawiało zastępcze pojemniki.

Mimo licznych wezwań, pism i kar, sytuacja nie poprawiła się. Miasto Bydgoszcz nie mogło akceptować takiego standardu odbioru odpadów. 21 grudnia wezwało Spółkę do usunięcia wszelkich dotychczas zgłoszonych nieprawidłowości (…) jak również rozpoczęcia realizacji ww. umowy w sposób należyty w nieprzekraczalnym terminie 11 stycznia 2021 r. pod rygorem natychmiastowego wszczęcia procedury rozwiązania umowy.”

Od 22 grudnia sytuacja nie uległa zmianie. W okresie do 11 stycznia Miasto wystawiło PHU Komunalnik 2148 wezwań do interwencyjnych odbiorów odpadów oraz 628 skargi na brak odbioru odpadów zgodnie z obowiązującym harmonogramem.

W związku z rozwiązaniem umowy spółka jest zobowiązana do jej realizacji do 14 lutego. Od 15 lutego odpady będzie odbierał inny podmiot. W lutym odbędzie się też wymiana pojemników. Przepraszamy za niedogodności z tym związane. Wymiana pojemników ma charakter jednorazowy i nie będzie powtarzana, niezależnie od tego, jaka firma w przyszłości będzie obsługiwała daną nieruchomość.

Warto wspomnieć, że obecna sytuacja związana jest z niekorzystnym dla Bydgoszczy i jej mieszkańców rozstrzygnięciem Krajowej Izby Odwoławczej, która nakazała miastu podpisanie umowy z firmą Komunalnik. Choć prawo krajowe związane z pandemią ograniczyło możliwość potrącenia z wynagrodzenia wykonawcy kar umownych, to Miasto będzie dochodziło ich zapłaty na drodze sądowej.

 

KB

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Bydgoski Portal Internetowy Bydgoszcz.COM, którego właścicielem jest firma MPI.PL z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Stary Rynek 5 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe