Całkiem nowa aranżacja apteki "Pod Łabędziem"

  • 22.01.2021, 16:15
  • KB
Całkiem nowa aranżacja apteki "Pod Łabędziem" fot.: Marta Simon
W dawnych pomieszczeniach aptecznych przy Gdańskiej 5 trwają prace przystosowujące obiekt do udostępnienia zwiedzającym.

Muzeum podjęło współpracę z Fundacją Rozwój UTP. Spośród 11 projektów aranżacji stref wejściowych, został wybrany projekt stworzony przez Martę Simon,  studentkę wzornictwa na Wydziale Inżynierii Mechanicznej Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy.

Zależało nam na nowoczesnym wnętrzu, które byłoby merytorycznym wprowadzeniem zwiedzającego w tematykę historii farmacji. W tym miejscu znajdą się nie tylko gabloty z zabytkami, ale także strefa picia herbat ziołowych – informuje Gabriela Frischke z Dział Historii Medycyny
i Farmacji MOB.

Wybrany projekt  to jedno z czterech pomieszczeń wchodzących w skład planowanej wystawy stałej „Aptekarstwo bydgoskie”. Kolejnymi pomieszczeniami będą: zabytkowa izba ekspedycyjna
z przełomu XIX i XX w., w niej znajdować się będą znane bydgoszczanom zabytkowe meble, które nadadzą temu miejscu oryginalny charakter,  izba recepturowa z lat 70. XX w. oraz unikalne w skali kraju, laboratorium galenowe z przełomu XIX i XX w.

Apteka pod Łabędziem już wkrótce ma szansę stać się wizytówką Bydgoszczy i nowym atrakcyjnym punktem na kulturalnej, edukacyjnej i naukowej mapie miasta. Do nowych wnętrz mamy nadzieję zaprosić zwiedzających w drugiej połowie roku. Oczekiwanie na otwarcie nowej wystawy z pewnością się opłaci, a przygotowana przez Muzeum Okręgowe ekspozycja, ze względu na swój unikatowy charakter, zachwyci zwiedzających i przyciągnie gości nie tylko z naszego regionu – informuje Natalia Szczerbińska z MOB.

------------

Zbiory dawnego Muzeum Farmacji Apteki „Pod Łabędziem” stały się częścią kolekcji Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy w  2017 roku. Nowym muzealnym oddziałem - Apteką pod Łabędziem – zawiaduje specjalnie powstały Dział Historii Medycyny
i Farmacji.

Warto podkreślić, że Muzeum, tworząc nowy oddział, zdecydowało się silnie podkreślić tradycję tego wyjątkowego miejsca. Zieleń logotypu nawiązuje do dobrze znanego bydgoszczanom dawnego szyldu, a nazwa w syntetyczny sposób odwołuje się do ponad 150-letniej historii apteki w tym miejscu.

KB

Zdjęcia (2)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Bydgoski Portal Internetowy Bydgoszcz.COM, którego właścicielem jest firma MPI.PL z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Stary Rynek 5 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe