Tysiące osób skorzystało z kujawsko-pomorskiego chatbota na czas pandemii

  • 14.01.2021, 16:20
  • KB
Tysiące osób skorzystało z kujawsko-pomorskiego chatbota na czas pandemii fot. ilustracyjna
Koronawirus wielu z nas zabrał swobodę pracy, wyjścia z domu, treningu czy udziału w wydarzeniach kulturalnych. W tej sytuacji samorządy stanęły przed wyzwaniem: jak zapewnić mieszkańcom nie tylko dostęp do wiarygodnych informacji o pandemii, ale też wsparcie i rozrywkę? Kujawy i Pomorze pokazały, że to możliwe.

Po tym, jak w całym kraju zarządzono lockdown, a w przestrzeni publicznej zaczęło się pojawiać coraz więcej dezinformacji, władze województwa podjęły decyzję: tworzymy nowoczesne, interaktywne narzędzie, które pomoże użytkownikom w każdej sytuacji. Tak powstał COMPAS - pierwszy i jak dotąd największy polski chatbot na czas pandemii. Każdego miesiąca ze wsparcia korzysta średnio tysiąc osób, ale odbiorców jest znacznie więcej.

Tarcze, wsparcie i… tańce

Twórcy chatbota podzielili go na trzy części: pierwsza jest skierowana do kujawsko-pomorskich przedsiębiorców. Można w niej znaleźć aktualne ulgi i programy pomocowe - te lokalne, i te ogólnopolskie. Prosta nawigacja sprawia, że w opcjach wsparcia bez trudu zorientuje się zarówno właściciel jednoosobowej firmy, jak i dużego zakładu.

W dobie pandemii ogromnym problemem stało się poczucie osamotnienia i obciążenia emocjonalnego. Dlatego właśnie kolejny moduł stworzony został - we współpracy z ekspertami, inicjatorami programu "Psycholodzy dla Społeczeństwa" - dla osób potrzebujących wsparcia psychicznego. Można w nim posłuchać porad terapeutów, poznać techniki radzenia sobie ze stresem i znaleźć namiary na instytucje, które na co dzień służą pomocą w sytuacjach kryzysowych. Wystarczy jedno kliknięcie na smartfonie, aby połączyć się z odpowiednią infolinią, na przykład telefonem zaufania dla osób borykających się z depresją. Jest tu także wiele cennych materiałów dla seniorów oraz relaksujący kurs jogi dla początkujących.

Dużym wyzwaniem był dostęp online do kultury i rekreacji. Kujawy i Pomorze słyną z wielu dużych imprez, takich jak hucznie obchodzone Święto Województwa czy imprezy lekkoatletyczne w Bydgoszczy. Czym je zastąpić w czasie lockdownu?

Twórcy sięgnęli po różnorodne pomysły: mikrokoncerty takich artystów jak Bovska i Monika Borzym, e-spotkania z dzikimi zwierzętami pod wodzą popularnego leśnika Marcina Kostrzyńskiego, wirtualne spacery po zabytkach z Maciejem Orłosiem, a nawet kurs tańca z Lenką i Jankiem Klimentami. W chatbocie premierę miał pierwszy polski bookbot  “Tajemnica Kolodionu” autorstwa pisarza Marcela Woźniaka z ilustracjami Tomasza Przeździeckiego.

Wszystko to w intuicyjnym i prostym w nawigacji narzędziu, które działa w ramach ogólnodostępnej platformy Facebook i nie wymaga instalowania specjalnego oprogramowania. W dodatku działa całkowicie bezpłatnie, 24 godziny na dobę na Messengerze województwa - wystarczy rozpocząć konwersację.

Nowe technologie w walce z pandemią

Z chatbota skorzystało już blisko 5 tysięcy mieszkańców naszego regionu, ale stworzone na jego potrzeby materiały dotarły do ponad 2,1 mln odbiorców. “Gdyby nie nowe technologie, pomaganie mieszkańcom regionu byłoby o wiele trudniejsze” - przyznaje dyrektor departamentu promocji województwa, Edyta Macieja-Morzuch. Zwraca także uwagę, że narzędzie pozwoliło wspierać lokalnych artystów, którym pandemia szczególnie dała się we znaki.

Według Jana Świerkowskiego, szefa Kujawsko-Pomorskiego Klastra Brewstera, który zrealizował projekt, interaktywne chatboty to przyszłość samorządów. “Już za kilka lat niemal każdą sprawę urzędową będziemy mogli zrealizować z pomocą interaktywnych asystentów, działających z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Epidemia Covid-19 tylko ten proces przyspieszyła. Cieszę się, że to właśnie Kujawy i Pomorze stoją na czele tych zmian i że w tak trudnym momencie potrafiły nadać chatbotowi ludzkiego wymiaru” - podkreśla.

COMPAS powstał w ramach marszałkowskiego programu przeciwdziałania epidemii Covid-19 oraz łagodzenia jej skutków w sferze społecznej i gospodarczej. Program jest dofinansowany ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

KB

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Bydgoski Portal Internetowy Bydgoszcz.COM, którego właścicielem jest firma MPI.PL z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Stary Rynek 5 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe