Co mogą zrobić mieszkańcy z choinką po Świętach? Sprawdź!

  • 14.01.2021, 14:18
  • KB
Co mogą zrobić mieszkańcy z choinką po Świętach? Sprawdź! fot. ilustracyjna
Wielu mieszkańców zadaje sobie pytanie co zrobić ze świątecznym drzewkiem, aby nie zaśmiecać otoczenia. Choinki podlegają selektywnej zbiórce śmieci. Idealnie nadają się do recyklingu. Podaruj swojemu drzewku drugie życie!

Często zasuszone czy zwiędnięte drzewka wyrzucane są gdzie popadnie, a rozwiązanie problemu jest bardzo proste. Najlepszym sposobem na pozbycie się choinki jest wystawienie jej w miejscu, w którym wystawiamy nasze śmieci. Przypominamy, że wywożenie drzewek do lasu jest zabronione.

Wrzuć do BIO

Jeśli choinka nie znajduje się w doniczce z ziemią. Samo drzewko możemy wrzucić do brązowego pojemnika na odpady biodegradowalne. Gdy jest za duże wystarczy postawić je przy wiacie śmietnikowej, tak aby nie utrudniać dojścia do śmietników. Jeśli trafią w to miejsce powstanie z nich ekologiczny kompost. Mieszkańcy domków jednorodzinnych powinni wystawić drzewko bez korzeni w terminie wywozu odpadów biodegradowalnych.

Zawieź do PSZOK

Drzewka bez doniczki przyjmowane są także w Punktach Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ul. Jasinieckiej 7a i Inwalidów 15. PSZOK przy ul. Ołowianej jest zamknięty do 20 stycznia. PSZOKi są czynne od poniedziałku do soboty w godz. 8-20. Pamiętaj o przedstawieniu rachunku za dokonywanie opłat.

Dodatkowo wszystkie choinki odbierane będą także w terminie odbioru odpadów wielkogabarytowych. Harmonogramy odbioru dla poszczególnych ulic znajdują się TUTAJ.

Drzewko świąteczne w wersji „ZERO WASTE”

Niektórzy z nas zdecydowali się na zakup świątecznego drzewka w doniczce. Takie drzewko, wiosną – najlepiej od kwietnia do maja – można przesadzić z doniczki do ogrodu. Warto przy tym pamiętać, aby kupować rośliny, które od początku były uprawiane w donicach.

Choinkę po świętach można wykorzystać także do ochrony innych roślin. Gałązki (jeśli posiadają jeszcze igły) oddziela się od pnia i używa jako osłon przeciwmrozowych dla bylin, roślin cebulowych czy niskich krzewinek. Mniejsze, zdrewniałe fragmenty (jak również igły) można ułożyć w pryzmach kompostowych. Jeśli kompost jest dość jednorodny i powstał z roślin iglastych, można stosować go jako ściółkę lub nawóz dla roślin kwasolubnych.

Sztuczne choinki

Jeśli z końcem okresu świątecznego chcemy pozbyć się sztucznej choinki, mamy dwie możliwości. Możemy zawieść ją do PSZOK lub wyrzucić do pojemnika na odpady zmieszane.

 

KB

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Bydgoski Portal Internetowy Bydgoszcz.COM, którego właścicielem jest firma MPI.PL z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Stary Rynek 5 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe