Apel samorządów do premiera Morawieckiego

  • 26.11.2020, 14:49
  • KB
Apel samorządów do premiera Morawieckiego fot. ilustracyjna
Samorządowcy zrzeszeni w Unii Metropolii Polskich wystosowali apel do premiera Mateusza Morawieckiego, w którym domagają się m.in. jak najszybszego wypracowania kompromisu w sprawie akceptacji Funduszu Odbudowy i Wieloletnich Ram Finansowych UE na lata 2021-2027. Przypominają też, że Polacy są mocno przywiązani do idei europejskich. W tej sprawie apel wystosowała także Rada Miasta Bydgoszczy.

Apel do prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego podpisało 12 włodarzy miast zrzeszonych w Unii Metropolii Polskich. Domagają się w nim jak najszybszego wypracowania kompromisu w sprawie akceptacji Funduszu Odbudowy oraz Wieloletnich Ram Finansowych UE na lata 2021-2027 - Odkładanie decyzji na nowy rok będzie oznaczać pogłębianie się kryzysu gospodarczego w Europie i dalszy wzrost napięć społecznych i politycznych. W tym kontekście, wzmocnienie zabezpieczenia funduszy przed ryzykiem ich malwersacji i pokusą korupcji jest dla nas czymś oczywistym - piszą samorządowcy.

Postulują, by stworzyć mechanizmy pozwalające na bezpośrednie przekazywanie środków z Funduszu Odbudowy oraz WRF do miast i powiatów. Samorządy znajdują się na pierwszej linii frontu pandemii oraz naprawy gospodarczej i potrzebują środków UE na niezbędne inwestycje, które będą dostępne od stycznia 2021 r.

Prezydenci miast wskazują też, że polskie społeczeństwo jest mocno oddane idei europejskiej i że europejskość Polski nie może być podważona przez żaden rząd i żadnego polityka - Polacy wybrali swoich przedstawicieli, aby rozwiązywali ich problemy, a nie brali na zakładników polityki, na którą nie ma zgody i która jest sprzeczna z interesem Polski - dodają prezydenci miast.

Na listopadowej sesji (25.11.2020) Rada Miasta Bydgoszczy wystosowała apel do premiera w sprawie sprzeciwu wobec zawetowania przez polski rząd budżetu UE na lata 2021-2027.

- Apelujemy do Premiera M. Morawieckiego oraz do wszystkich osób, które będą politycznie i faktycznie odpowiedzialne za problemy Bydgoszczy i jej mieszkańców o pilną ponowną analizę wpływu swoich decyzji na samorządy. Rada Miasta Bydgoszczy wyraża stanowczy sprzeciw wobec zapowiadanego przez polski rząd zawetowania budżetu UE na lata 2021 – 2027. Bydgoszcz nie chce utracić korzyści wynikających z uczestnictwa Polski w Unii Europejskiej i to ze wszystkimi jej wartościami. Bydgoszczanie chcą dalej aktywnie współtworzyć Wspólnotę Europejską - uzasadniają bydgoscy radni.

KB

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Bydgoski Portal Internetowy Bydgoszcz.COM, którego właścicielem jest firma MPI.PL z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Stary Rynek 5 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe