Żołnierze zaopatrują szpitale z kujawsko-pomorskiego w tlen

  • 23.11.2020, 14:35
  • KB
Żołnierze zaopatrują szpitale z kujawsko-pomorskiego w tlen Materiały prasowe
Kiedy na teren parkingu chojnickiej hurtowni farmaceutycznej wjechał kolejny wojskowy "kolos" do transportu butli z tlenem, nie wzbudził już żadnego zdziwienia wśród pracowników zakładu.

Nawet umundurowani żołnierze nie są już nowością. Wsparcie wojsk obrony terytorialnej i jego obecność w przestrzeni społecznej, staje się oczywistym i naturalnym zjawiskiem.

Aktualnie około 200 żołnierzy 8.K-PBOT przy współudziale wojsk operacyjnych, każdego dnia wspiera sektor medyczny i na tym właśnie obszarze z uwagi na panującą sytuacje epidemiologiczną, skupia się główny wysiłek. Zaangażowanie wojska wzrasta i poszerza się wprostproporcjonalnie do potrzeb. Żołnierzy przeszkala się w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy oraz pobierania wymazów mając na uwadze rozdysponowanie pozyskanych sił na punkty poboru wymazów. Zdobywanie kompetencji na prowadzenie pojazdów uprzywilejowanych pozwoli odciążyć personel zajmujący się transportem medycznym, a uzyskanie kwalifikacji z przewozu materiałów niebezpiecznych umożliwiło zaangażowanie żołnierzy w transport butli z tlenem na terenie całego Województwa Kujawsko – Pomorskiego.

Zrealizowanie zadania związanego z transportem butli to całodzienna wyprawa. Kierowca oddelegowany do ich przewozu musi posiadać uprawnienia ADR (zasady przewozu materiałów niebezpiecznych i warunków ich transportu zawarte w międzynarodowej konwencji). Takie usankcjonowanie przepisów ma na celu wyczulenie kierującego na zachowanie środków ostrożności oraz przewidywanie ewentualnych skutków zagrożeń. Droga jaką przebywa butla z tlenem zaczyna się we wczesnych godzinach rannych. Kierowca po sprawdzeniu stanu technicznego pojazdu  – dokonaniu tzw. OC, kieruje się do szpitala, we współpracy z którym brygada realizuje zadanie. Pierwszym etapem jest odbiór pustych butli po tlenie. Po załadowaniu pojazdu w szpitalu w Szubinie, kierowca stawia się w Chojnicach, celem napełnienia tlenem, zabranych z Szubina 50 butli. Usługa realizowana jest przez firmę farmaceutyczną, która na mocy podpisanych ze szpitalem umów napełnia butle 100% tlenem. Cały proces technologiczny, począwszy od aparatury dedykowanej gazom medycznym oparty jest na dbałości o badaną w zakładowym laboratorium jakość tlenu. Sprawdzana jest również szczelność zaworów oraz warunki przewozu pojemników z tlenem. Finalnie napełnione butle przewożone są do dwóch podmiotów medycznych – szpitala w Szubinie oraz Aleksandrowie Kujawskim. Jedna butla o pojemności 45l waży około 70kg., zatem „kolos” o którym mowa na początku artykuły oprócz masy własnej, drogę pokonuje z dodatkowymi 3,5 tonami obciążenia.

Kierowanie tak obciążonym pojazdem jest trudnym zadaniem dla kierowcy. Technicznie sama obsługa pojazdu nie różni się od kierowania zwykłą ciężarówką. Różnica polega na przewożonym materiale i ładowności. Trzeba większego skupienia na drodze, mając cały czas na uwadze to co w danym momencie przewożę. Muszę myśleć za siebie i innych użytkowników drogi, często przewidzieć ich manewry – wyjaśnił szer. Wojciech Zieliński, przewożący butle z tlenem.

Malejące zasoby cywilnego sprzętu medycznego w tym butli z tlenem wymusiły na wojsku działania związane nie tylko z samym ich transportem ale również wykorzystaniem posiadanych na stanie środków własnych. Celem wsparcia placówek medycznych na terenie Województwa Kujawsko – Pomorskiego wojsko przekazało w dyspozycje butle o pojemności 2,7l, 10l oraz 40l m.in. do 10 Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką w Bydgoszczy oraz izolatorium utworzonego w Sanatorium Uzdrowiskowym MSWiA „Orion” w Ciechocinku.

Rzecznik Prasowy 8.K-PBOT

szer. Paulina Ozdowska

KB

Zdjęcia (2)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Bydgoski Portal Internetowy Bydgoszcz.COM, którego właścicielem jest firma MPI.PL z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Stary Rynek 5 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe