Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Wojewoda o aktualnej sytuacji epidemiologicznej w województwie kujawsko-pomorskim

O aktualnej sytuacji epidemiologicznej w województwie kujawsko-pomorskim rozmawiali dzisiaj z dziennikarzami Mikołaj Bogdanowicz - Wojewoda Kujawsko-Pomorski, Wojciech Koper - Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Bydgoszczy oraz Paweł Rajewski - konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób zakaźnych dla województwa kujawsko-pomorskiego.
Wojewoda o aktualnej sytuacji epidemiologicznej w województwie kujawsko-pomorskim
Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy

Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz podkreślił, że sytuacja epidemiologiczna jest wyjątkowo poważna. Swoje słowa poparł danym statystycznymi dotyczącymi m.in. liczby dziennych zachorowań, oscylującej w ostatnich dniach wokół 1200 – 1500 przypadków.

- Jest to odczuwalne w naszych szpitalach. Coraz więcej chorych dociera do izb przyjęć, coraz więcej osób potrzebuje wsparcia medycznego. W tej chwili w naszym województwie 23 szpitale, moimi decyzjami, są zaangażowane w leczenie koronawirusa, 15 szpitali faktycznie wykonuje te decyzje, na 8 jeszcze oczekujemy. 817 pacjentów przebywa w szpitalach, na 1228 przygotowanych miejsc. Mamy w tej chwili zajętych 69 respiratorów – mówił wojewoda.

Przedstawiciel rządu w województwie przekazał także informacje o podejmowanych decyzjach oraz planach walki z pandemią na najbliższe dni.

- Podjęliśmy decyzję o przekształceniu Szpitala Powiatowego w Radziejowie w szpital tylko i wyłącznie covidowy. W tej chwili znajduje się tam 30 pacjentów ale szpital ten będzie mógł obsłużyć przeszło 140 chorych. Ta decyzja podyktowana jest trudną sytuacją na południu naszego województwa – mówił wojewoda. - Powstanie także szpital tymczasowy. Będzie on zlokalizowany w Ciechocinku na bazie istniejącego szpitala uzdrowiskowego. Docelowo będzie tam 250 miejsc, w tym 150 miejsc tlenowych i ok. 70 respiratorów. Chcemy mieć ten szpital gotowy do użycia w drugiej połowie listopada.

Wojewoda Kujawsko-Pomorski mówił również o powiększającej się w miarę potrzeb bazie łóżek tzw. covidowych.

- Podjęto także decyzję o uruchomieniu dla pacjentów covidowych 100 łóżek na Pulmonologii w Bydgoszczy. Pulmonologia jest miejscem ważnym, ponieważ posiada bardzo dobrą infrastrukturę tlenową oraz wykwalifikowaną kadrę. Powoduje to, że tam mogą być leczone najtrudniejsze przypadki. Utworzyliśmy także 45 nowych miejsc w szpitalu wojskowym. Chcielibyśmy utworzyć ich jeszcze więcej jednocześnie nie rezygnując z dotychczasowych funkcji tego wysokospecjalistycznego szpitala – powiedział wojewoda.

Wojewoda mówił także o konieczności zwiększenia bazy łóżkowej w Toruniu i okolicach oraz o współpracy z samorządem województwa w tym zakresie.

- Myślę, że moje uzgodnienia z panem marszałkiem Piotrem Całbeckim o uruchomieniu nowych 200 miejsc w nowobudowanym szpitalu zespolonym w Toruniu niebawem dojdą do skutku. To bardzo ważna deklaracja pana marszałka. Bardzo liczymy na te miejsca, bo w tamtej części regionu miejsc jest stosunkowo mało – podkreślił Mikołaj Bogdanowicz.

Wojewoda podziękował wszystkim zaangażowanym w walkę z pandemią:

- Jest to dla nas wszystkich sprawdzian. Mam nadzieję, że ilość przypadków w najbliższych dniach będzie spadać, co pozwoli na utrzymanie opieki nad każdym pacjentem.

Swój apel o oddawanie osocza przez ozdrowieńców skierował dr n. med. Paweł Rajewski.

- Jeżeli chodzi o osocze to już brakuje pewnych grup krwi stąd ciągłe apele do ozdrowieńców, aby oddawali osocze. Jak doskonale Państwo wiedzą pacjentów wymagających hospitalizacji przybywa lawinowo, a osocza jest mało, w niektórych przypadkach brakuje danej grupy krwi. Apeluję do ozdrowieńców aby oddawali osocze kontaktując się z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Osocze jest nam potrzebne do ratowania pacjentów.

Konsultant  Wojewódzki w dziedzinie chorób zakaźnych odniósł się również do manifestacji, które niosą za sobą ryzyko zakażeń.

To od nas zależy czy wyhamujemy tę epidemie i czy będziemy stosować się do obostrzeń. Mamy w ostatnich dniach zgromadzenia i manifestacje, apeluję o zdrowy rozsądek, o  zachowanie dystansu społecznego i przede wszystkim o zakrywanie ust i nosa. Żeby wprowadzone obostrzenia i wprowadzenie Polski w czerwoną strefę za dwa, czy cztery tygodnie nie skutkowały tym, że paradoksalnie wzrośnie nam liczba zakażonych nowych przypadków, bowiem przez manifestacje nie trzymamy dystansu społecznego i eksponujemy się - mówił dr n. med. Paweł Rajewski.

O wsparciu, które otrzymuje Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiczna mówił jej dyrektor Wojciech Koper.

- Dzięki wsparciu pana Wojewody, Jednostek Samorządu Terytorialnego i Wojsk Obrony Terytorialnej mamy już 65 pracowników, którzy na co dzień pomagają pracownikom Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Te liczby zmieniają się, bo codziennie składamy nowe wnioski do chociażby WOT, starostw i prezydentów miast. Spływa do nas różna pomoc materialna jak również np. posiłki regeneracyjne. Zatrudniliśmy również 8 diagnostów laboratoryjnych, aby zwiększyć nasze działanie. W województwie kujawsko-pomorskim mamy 13 laboratoriów, które badają wymazy pod kątem Covid-19. Jako WSSE podpisaliśmy umowę z Uniwersytetem Medycznym w Poznaniu i Centrum Krwiodawstwa w Poznaniu, gdzie badamy próby z dochodzeń epidemicznych.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

POGODA
STARY RYNEK

Reklama
ReklamaSprawdź jak to działa
ReklamaZobacz dane na żywo!
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: nikiTreść komentarza: Nie, nie wraca Współczesna. Skoro nie będzie tam księgarni to pojawia się tylko stara nazwa.Data dodania komentarza: 12.05.2026, 19:17Źródło komentarza: "Współczesna" wraca na Gdańską 5. Mózg Foundation otworzy w centrum Bydgoszczy nową przestrzeń kultury i spotkańAutor komentarza: JacekTreść komentarza: Tory kolejowe za oknem? Co z hałasem?Data dodania komentarza: 8.05.2026, 19:50Źródło komentarza: BTBS szykuje kolejną inwestycję na Okolu. Trwają prace przy Grunwaldzkiej 72-78Autor komentarza: MaciejTreść komentarza: Kiedy wracam z pracy po 22.00 widzę, że pod arkadami budynku Savoy przy ul. Gdańskiej wysadzany jest człowiek na wózku inwalidzkim. Sytuacja jest tragiczna bo chyba pozostaje tam sam. Widzę, że jest tej nocy 6.05.2026. Może instytucja medyczna pomoże w tej sytuacji bo psy kierowane są do klinik a tu idzie o człowieka.Data dodania komentarza: 6.05.2026, 23:19Źródło komentarza: Zapowiedź: Długowieczność kobiet. Proste nawyki, wielkie efekty. Łukasz SobkowiakAutor komentarza: VinTreść komentarza: We wrzesniu maja byc w Albanii AME w judo i wszystkich dyscyplinach. Ktos jedzie od nas ?Data dodania komentarza: 31.03.2026, 11:41Źródło komentarza: Akademickie Mistrzostwa Polski w Judo 2026: Politechnika Białostocka gospodarzem zawodów 21–22 marcaAutor komentarza: AleksanderTreść komentarza: W tym roku też było pełno "najemników" - ale w zeszłym roku w Warszawie na Mistrzostwach Europy też było dużo cudzoziemców - przybyszów, reprezentujących nie tylko polskie ale inne uczelnie z Europy. Teraz to norma i trzeba sie do niej dostosować. Wynik zalezy od Rektorów uczelni.Data dodania komentarza: 27.03.2026, 08:24Źródło komentarza: Akademickie Mistrzostwa Polski w Judo 2026: Politechnika Białostocka gospodarzem zawodów 21–22 marcaAutor komentarza: GrzegorzTreść komentarza: Jak sie popatrzy na listy walk z kilku ostatnich lat to wszyscy korzystaja z "Soldiers of fortune" więc nie w tym jest problem. Chodzi by tych ludzi przyciągac na nasze uczelnie z Bydgoszczy, wtedy jedni będą odchodzić inni przychodzić - jak dotąd. Wychowanie medalistów od młodzika to nie rola dla trenerów akademickich.Data dodania komentarza: 26.03.2026, 14:22Źródło komentarza: Akademickie Mistrzostwa Polski w Judo 2026: Politechnika Białostocka gospodarzem zawodów 21–22 marca
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama