Jest pozwolenie na użytkowanie Astorii. Zobacz, jak wygląda nowy basen [FOTO]

  • 27.10.2020, 09:42
  • KB
Jest pozwolenie na użytkowanie Astorii. Zobacz, jak wygląda nowy basen… UM
To już koniec prac przy budowie nowoczesnej Astorii. Uzyskano pozwolenie na użytkowanie. Gdy pozwoli na to sytuacja epidemiczna pływalnia będzie udostępniona mieszkańcom i sportowcom.

Nowa Astoria stała się największym basenem w regionie. Jego niecka ma parametry basenu olimpijskiego. Obiekt umożliwi między innymi treningi, szkolenia sportowców i pozwoli na organizację Mistrzostw Polski, Pucharu Polski, Mistrzostw Europy Juniorów: w pływaniu, piłce wodnej, pływaniu synchronicznym” zgodnie z przepisami FINA. Woda w basenie będzie podgrzewana do 28 stopni.

- Mamy pozwolenie na użytkowanie Astorii. Teraz czas na testy, szkolenia pracowników, ostatnie wyposażenie. Gdy pozwoli na to sytuacja epidemiczna udostępnimy ten nowoczesny obiekt mieszkańcom i sportowcom. – Mówi prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.

Dla mieszkańców i sportowców

Kompleks Astorii składa się z budynku głównego hali basenowej (od strony ul. Królowej Jadwigi) oraz budynku hangaru na kajaki (od strony bulwaru). W całym kompleksie przy wykorzystaniu wszystkich funkcji i pomieszczeń łącznie będzie mogło przebywać ok. 1000 osób w tym na widowni basenu ok. 500 osób.Obiektem zarządzać będzie spółka Bydgoskie Obiekty Sportowe.

Główny budynek liczy 4 kondygnacje. Dwie z nich znajdują się pod ziemią. Ze względu na istniejące ukształtowanie terenu, wejścia do budynku zostało usytuowane zarówno na poziomie parteru jak i pierwszej kondygnacji podziemnej (od strony rzeki Brdy). Poziom parteru i I piętra zajmuje olimpijski basen o wymiarach 50 m x 25 m, z dnem na głębokości od 2,1m schodzącym do 6m na długości 12,5m (umożliwiając naukę nurkowania). Basen wyposażony został w ruchomy pomost. W zależności od potrzeb może dzielić basen na dwa dowolnie mniejsze (również pełnowymiarowe 25-cio metrowe).

Wyjątkowym rozwiązaniem jest również ruchome dno basenu (o wymiarach 25 m x 25 m), które umożliwia zmianę jego głębokości od 0 cm do 210 cm oraz uzyskanie zróżnicowania głębokości w dwóch jego strefach. Dzięki takim rozwiązaniom technicznym, basen możemy podzielić na cztery strefy o różnych głębokościach, gdzie będą odbywały się różne rodzaje zajęć.

W głównym budynku znalazło się poza tym miejsce na pełne zaplecze szatniowo – sanitarne, salę rozgrzewkową, pomieszczenia fitness, sauny, jacuzzi, siłownie, sale szkoleniowe i pomieszczenia biurowe.

Wyjątkowa jest elewacja obiektu, na której zastosowano m.in. panele ze stali kortenowskiej. W trakcie prac zachodził proces patynowania ( powstawania jednolitej struktury płyt przypominającej pomarańczową rdzę). W budynku zastosowano bardzo dużo przeszkleń, beton architektoniczny oraz żywą zieloną ścianę.

Hangar przy bulwarze

W południowej części kompleksu powstał budynek hangaru na kajaki. Został wyposażony w zaplecze techniczno-socjalno-sanitarne umożliwiające prowadzenie treningu wioślarstwa i kajakarstwa. Ta część budynku zlokalizowana jest przy bulwarach i jest jednokondygnacyjna. Stropodach tego fragmentu budynku pełni funkcję tarasu widokowego na rzekę Brdę.

Parking, drogi i przystanek

W ramach inwestycji powstała też infrastruktura towarzysząca między innymi parkingi i drogi wewnętrzne wraz ze zjazdami od strony ul. Królowej Jadwigi oraz ul. Rejtana. Przy ul. Królowej Jadwigi zbudowano nową zatokę autobusową, na której od wtorku zatrzymują się autobusy jadące w kierunku węzła Garbary. Teren wokół obiektu oświetlono, wyposażono w kanalizację deszczową i zagospodarowano zielenią.

Dwa lata budowy

Budowa olimpijskiej Astorii zajęła 2 lata. Wcześniej konieczna była rozbiórka starego basenu. Największym wyzwaniem była budowa płyty fundamentowej w trudnym terenie bardzo blisko rzeki. Inwestycja kosztowała 102,2 mln zł. Miasto przez wiele lat zabiegało o jej dofinansowanie z budżetu centralnego. Ostatecznie w 2017 roku podpisana została umowa z Ministerstwem Sportu i Turystki na kwotę 25 mln zł. Miasto wnioskowało o kwotę dwa razy większą.

KB

Zdjęcia (8)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Bydgoski Portal Internetowy Bydgoszcz.COM, którego właścicielem jest firma MPI.PL z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Stary Rynek 5 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe