Ratusz apeluje, by w Dzień Wszystkich Świętych unikać wizyt na cmentarzach

  • 23.10.2020, 11:31
  • KB
Ratusz apeluje, by w Dzień Wszystkich Świętych unikać wizyt na cmentarzach fot. ilustracyjna
Dzień Wszystkich Świętych to dzień zadumy i symbolicznego spotkania z tymi, którzy odeszli. Ze względu na epidemię apelujemy o zaplanowanie wizyt na cmentarzach nie tylko 1 listopada, ale jeśli jest to możliwe, odwiedźmy groby bliskich w innych dniach.

- Jesteśmy na tydzień przed ważnym świętem, które obchodzi wielu Polaków. Jest to święto ponadlokalne, na bydgoskie nekropolie przyjedzie wiele osób z innych miast. Apelujemy, w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo Bydgoszczanek i Bydgoszczan o odwiedziny swoich bliskich w innych dniach. Potraktujmy to jako troskę o zdrowie swoje i osób nam najbliższych – mówi Prezydent Rafał Bruski.

1 listopada, tradycyjnie wielu mieszkańców i gości odwiedzi bydgoskie nekropolie. W tym roku, ze względu na epidemię koronawirusa, apelujemy by zadbać o swoje bezpieczeństwo i zdrowie. Aby uniknąć tłoku w komunikacji publicznej oraz gromadzenia się w punktach newralgicznych tj. wejściach zachęcamy do odwiedzin w innych dniach. Zbliżający weekend zapowiada się słonecznie i może być idealnym czasem na chwilę zadumy i symbolicznego spotkania z bliskimi, którzy odeszli.

Zapal wirtualny znicz

Mieszkańcy, którzy przebywają na kwarantannie oraz Ci, którzy w trosce o swoje zdrowie chcą w tym roku wyjątkowo pozostać w domach, mogą zapalić wirtualny znicz na grobach znajdujących się na 5 miejskich nekropoliach. Miasto Bydgoszcz posiada aplikację www.cmentarze.bydgoszcz.pl , która pozwala odszukać swoich bliskich, poznać datę ich urodzenia oraz śmierci. Na pamiątkę odwiedzin możemy zapalić wirtualny znicz, który będzie palił się przez 7 najbliższych dni.

Aby odszukać swoich bliskich wystarczy wejść TUTAJ. Dotyczy to cmentarzy przy ul. Wiślanej, Kcyńskiej, Grunwaldzkiej, Lotników i na Ludwikowie.

Na cmentarzu chroń siebie i najbliższych

Wybierając się na cmentarz przypominamy o konieczności zasłaniania ust i nosa. Spotykając innych należy zachować bezpieczny 1,5 metrowy dystans. Warto także zdezynfekować ręce. W tym roku, ze względu na epidemię nie odbędzie się coroczna zbiórka pieniędzy na rzecz ratowania najstarszych bydgoskich nekropolii.

Wzmocniona komunikacja

Miasto podjęło także rozwiązania organizacyjne, które mają na celu ograniczenie ryzyka. W dniu Wszystkich Świętych na ulice wyjedzie cały dostępny tabor, a podróże będą bezpłatne. Również 31 października i 2 listopada komunikacja będzie wzmocniona. Zmieni się też organizacja ruchu przy bydgoskich cmentarzach Więcej TUTAJ.

KB

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Bydgoski Portal Internetowy Bydgoszcz.COM, którego właścicielem jest firma MPI.PL z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Stary Rynek 5 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe