Zaangażowanie 1 Pomorskiej Brygady Logistycznej (1BLog) wynikające ze zobowiązań sojuszniczych

  • 21.10.2020, 16:59
  • KB
Zaangażowanie 1 Pomorskiej Brygady Logistycznej (1BLog) wynikające ze zobowiązań sojuszniczych fot.: st. szer. Anna Wolska
Przygotowania 1 Pomorskiej Brygady Logistycznej do zbliżających się ćwiczeń LAMPART-20, BRILLIAN JUMP – 20 oraz IRON WOLF – 20 na ostatniej prostej.

W 2020 roku Polska objęła dyżur w ramach sił natychmiastowego reagowania NATO (VJTF – Very High Readiness Joint Task Force). Brygadą ramową, stanowiącą trzon sił lądowych tak zwanej szpicy NATO jest 21 Brygada Strzelców Podhalańskich, a całość sił to ponad 3500 polskich żołnierzy. Wśród nich, wydzielona z 1 Pomorskiej Brygady Logistycznej kompania transportu sprzętu ciężkiego.

W 11 Batalionie Ewakuacji Sprzętu w Czarnem przeprowadzono apel ewidencyjny i techniczny elementów wydzielanych do zestawu Sił Odpowiedzi NATO 2020 (SON 2020). Kompania sprzętu ciężkiego jest jednym z elementów wydzielanych do struktur Brygady Lądowej VJTF Sił Odpowiedzi NATO

Apel to ostatni sprawdzian przygotowania sił i środków  kompanii transportu sprzętu ciężkiego Sił Odpowiedzi NATO 2020 do zasadniczych przedsięwzięć szkoleniowych, takich jak:

  • przemieszczenie na dużą odległość,
  • realizacja ćwiczenia taktycznego z wojskami pk. LAMPART – 20 oraz
  • sprawdzian gotowości zadeklarowanych sił do Brygady Lądowej VJTF w ramach ćwiczeń międzynarodowych BRILLIANT JUMP 20 oraz IRON WOLF – 20 na terytorium Polski i Litwy.

Jednym z głównych zadań kompanii transportu sprzętu ciężkiego będzie przerzut kilkudziesięciu pojazdów gąsienicowych oraz transport i zabezpieczenie ewakuacyjne kolumn marszowych. Do tego celu zamierzamy użyć kilkunastu sztuk zestawów niskopodwoziowych oraz kilka samochodów z urządzeniem samozaładowczym multilift.  Przed logistykami Pomorskiej Jedynki z Bydgoszczy do pokonania około 80 000 kilometrów.

W apelu ewidencyjnym i technicznym udział wzięły pododdziały 1 Pomorskiej Brygady Logistycznej:

  • 11 Batalion Ewakuacji Sprzętu Czarne,
  • 2  Batalion Logistyczny Bydgoszcz,
  • 3 Batalion Logistyczny Glewice,
  • 52 Batalion Remontowy Czarne.

Wśród realizowanych przez 1 Pomorską Brygadę Logistyczną zadań szczególne miejsce zajmują zobowiązania sojusznicze. Swój aktywny udział Pomorska Jedynka potwierdza angażując kilkuset logistyków jako siły zadeklarowane w ramach Sił Odpowiedzi NATO

Udział w dyżurze polskich żołnierzy, w tym 1 Pomorskiej Brygady Logistycznej to uznanie dla ich profesjonalizmu, wyszkolenia i wyposażenia w nowoczesny sprzęt. Dyżur Wojska Polskiego w ramach szpicy NATO pozwala na realne współdziałanie z sojusznikami na teatrze działań oraz przynosi konkretne doświadczenia dla żołnierzy. Pozwoli na zgranie żołnierzy Sił Zbrojnych RP z wojskami innych państw Sojuszu.

(-) por. Justyna KWIATKOWSKA

KB

Zdjęcia (9)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Bydgoski Portal Internetowy Bydgoszcz.COM, którego właścicielem jest firma MPI.PL z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Stary Rynek 5 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe