Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Zaproś jeża do ogrodu

Jeże przesypiają okres od października do końca zimy. Co kilka tygodni wybudzają się na kilka godzin. Jeże i inne zwierzaki mogą znaleźć schronienie w naszym ogrodzie. Przydomowe ogródki, działki rekreacyjne to bezpieczne i stabilne schronienie. W naszym mieście, w parkach celowo nie grabimy liści w wyznaczonych miejscach, by stały się azylem dla jeży.
Zaproś jeża do ogrodu

Autor: fot. ilustracyjna

Co możemy zrobić dla jeży jesienią? Warto zostawić w ogrodzie dużą stertę suchych liści (przynajmniej do wysokości kolana) przykrytych gałęziami. Jeżeli w ogrodzie od dłuższego czasu zalegają niezgrabione liście, jeżeli możesz, zostaw je. Bardzo prawdopodobne, że pod spodem już zadomowił się kolczasty zwierz. W czasie jesiennych porządków, bądź ostrożny.

Trafiłeś na chore lub ranne zwierzę?

Jeśli widzisz ranne zwierzę – reaguj. Jeśli masz bezpłatną aplikację Dbamy o Bydgoszcz (więcej TUTAJ) zgłoś lokalizację i dołącz zdjęcie. Możesz również wykonać telefon do Wydziału Zarządzania Kryzysowego tel. 52 58 58 972 lub poinformować Azyl dla jeży.

Patrz na znaki

Przy współpracy ze stowarzyszeniami dbającymi o środowisko w Myślęcinku i na Flisach zdecydowaliśmy się ustawić dodatkowe oznakowanie, gdzie występują naturalne szlaki migracji zwierząt. Warto w takich miejscach szczególnie zwolnić. Oznakowanie ustawiliśmy na kilku ulicach w sąsiedztwie terenów parkowych, które zamieszkują między innymi jeże, wiewiórki i sarny. W przypadku kolizji z samochodami zwierzęta najczęściej giną. Ryzyko kolizji znacznie spada jeśli kierowcy poruszają się z ograniczoną prędkością i zachowują w takich miejscach większą ostrożność. Dlatego w kilku punktach ZDMiKP ustawił dodatkowe znaki ostrzegawcze.

Na Mińskiej na wysokości parku nad Kanałem Bydgoskim znaki ostrzegają o jeżach i wiewiórkach. Ul. Zamczysko pomiędzy Gdańską i Armii Krajowej to naturalny szlak migracji dla jeży. Ten gatunek zwierząt oraz sarny często przekraczają też Gdańską na wysokości ogrodu botanicznego. Ustawienie nowego oznakowania zostało skonsultowane między innymi z pracownikami Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt „Azyl dla Jeży”.

W parkach jeże mile widziane

W naszym mieście, podczas jesiennych porządków w parkach i na skwerach nie zapominamy o jeżach. Tam, gdzie rosną krzewy pozostawiamy liście, by stały się bezpiecznym miejscem dla zwierząt.

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

bezchmurnie

Temperatura: 17°C Miasto: Bydgoszcz

Ciśnienie: 1019 hPa
Wiatr: 6 km/h

STARY RYNEK

ReklamaHosting Mango już od 37,50 zł
ReklamaBydgoszcz na YouTube - Oficjalnie!
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: A.O.Treść komentarza: Wspaniałe zdjęcia, kupię przy pierwszej okazjiData dodania komentarza: 22.06.2025, 21:31Źródło komentarza: Album Justyny Szelągowskiej ze zdjęciami wodnej Bydgoszczy już w księgarniachAutor komentarza: AnatomTreść komentarza: Wynik mało szokujący uwzględniając fakt, iż sam profesor Szpinda był przewodniczącym Jury części praktycznej konkursu. Odpowiedzi uczestników z innych uczelni były zerowane za np. postawienie przecinka przed określeniem strony struktury. Nie będę komentował doniesień o podyktowaniu struktur studentom chwilę przed rozpoczęciem konkursu. Skandale są dla profesora Szpindy nieobce.Data dodania komentarza: 29.05.2025, 15:52Źródło komentarza: Rektor Politechniki Bydgoskiej uhonorował zwycięzców Scapula Aurea 2025Autor komentarza: KrzysiekTreść komentarza: Super, chciałem zobaczyć ringa na żywo - mam nadzieje, że mają.Data dodania komentarza: 26.05.2025, 13:47Źródło komentarza: Wyspa Samsung Brandstore w Bydgoszczy otwarta!Autor komentarza: ala987Treść komentarza: świetny artykuł :)Data dodania komentarza: 26.05.2025, 12:29Źródło komentarza: Spotkanie z Wiktorem Przyjemskim w bydgoskim centrum handlowymAutor komentarza: MamaTreść komentarza: Mam nadzieję, że parking nie będzie płatny i klientów przyciągnie z Arkad, gdzie nowe zasady zniechęcają do korzystania.Data dodania komentarza: 14.05.2025, 19:30Źródło komentarza: Wystartowała budowa największego parku handlowego w BydgoszczyAutor komentarza: MarcinTreść komentarza: Pragnę zauważyć, że nie jest to portal bydgoszcz.plData dodania komentarza: 5.05.2025, 13:59Źródło komentarza: ALSTAL Grupa Budowlana ponownie sponsorem toruńskiego żużla
Reklama
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama