Modernizacja drogi z Brzozy do Łabiszyna

  • 05.10.2020, 08:52
  • KB
Modernizacja drogi z Brzozy do Łabiszyna fot. ilustracyjna
Jak podaje Urząd Marszałkowski, droga wojewódzka nr 254 stanowi wygodne połączenie pomiędzy Bydgoszczą, Łabiszynem, Barcinem i Mogilnem. Trasę czeka gruntowana modernizacja. Jako pierwszy przebudowany zostanie trzynastokilometrowy odcinek pomiędzy Brzozą (powiat bydgoski) a Łabiszynem (powiat żniński). Za realizację inwestycji o wartości blisko 46 milionów złotych odpowiedzialna będzie firma Transpol z Łojewa (powiat inowrocławski). 2 października w Urzędzie Marszałkowskim odbyło się podpisanie umowy z wykonawcą.

Przed nami pierwszy etap modernizacji ważnej drogi wojewódzkiej łączącej powiaty bydgoski, żniński i mogileński. To kolejna duża inwestycja w regionie. Droga przebudowana zostanie w oparciu o najlepsze standardy – znikną koleiny, przebudujemy niebezpieczne skrzyżowania, a na kluczowych odcinkach powstaną drogi rowerowe – podkreślał podczas spotkania wicemarszałek Zbigniew Sosnowski.

W uroczystości uczestniczyli także członek zarządu województwa Sławomir Kopyść, radni województwa Tadeusz Pogoda i Adam Banaszak, wicestarosta żniński Andrzej Hłond, burmistrz Łabiszyna Jacek Idzi Kaczmarek, wójt Nowej Wsi Wielkiej Wojciech Oskwarek, dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich Przemysław Dąbrowski i prezes firmy Transpol Zenon Poliński.

Modernizację drogi wojewódzkiej nr 254 rozpocznie przebudowa odcinka o długości 13,2 kilometrów od przejazdu kolejowego w Brzozie (powiat bydgoski) do Łabiszyna (powiat żniński). W ramach inwestycji wybudowane zostaną ronda – jedno w Brzozie, na skrzyżowaniu z ulicą Powstańców Wielkopolskich, drugie w Łabiszynie, na połączeniu z drogą wojewódzką nr 246 (kierunek Szubin). Wzmocniona zostanie konstrukcja jezdni (do parametrów 11,5 tony na oś), dzięki czemu na drodze nie będą powstawały koleiny, które są dużym zagrożeniem dla kierowców. W pasie drogowym  powstaną zatoki autobusowe. Gruntownie przebudowany zostanie odcinek przebiegający przez Brzozę i Kobylarnię w powiecie bydgoskim, gdzie pojawi się ścieżka dla rowerzystów i pieszych.

Inwestycja realizowana będzie w formule „zaprojektuj i wybuduj”. Zakończenie całej inwestycji planowane jest na 2023 rok. Droga zostanie objęta siedmioletnią gwarancją. Koszt to blisko 46 milionów złotych, z czego 85% wartości stanowią środki Unii Europejskiej z naszego Regionalnego Programu Operacyjnego. Pozostała część kwoty to wkład własny samorządu województwa.

Trwają również przygotowania do przebudowy kolejnych fragmentów drogi wojewódzkiej nr 254. Planowane jest ogłoszenie przetargu na prace projektowo-budowlane dla 9-kilometrowego odcinka z Łabiszyna do Barcina w powiecie żnińskim. Ostatnim etapem inwestycji będzie przebudowa 20-kilometrowej trasy z Barcina, przez Mogilno, do Wylatowa (powiat mogileński).

Inwestycja w liczbach:

  • Koszt – 45,7 mln zł
  • Długość odcinka (Brzoza-Łabiszyn) – 13,2 km
  • Nowa nośność – 11,5 tony na oś
  • Gwarancja – 7 lat.

Urząd Marszałkowski

KB

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Bydgoski Portal Internetowy Bydgoszcz.COM, którego właścicielem jest firma MPI.PL z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Stary Rynek 5 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe