UKW rozpocznie nowy rok akademicki w trybie hybrydowym

  • 10.09.2020, 14:37
  • KB
UKW rozpocznie nowy rok akademicki w trybie hybrydowym fot. ilustracyjna Biblioteka UKW/Wiki
Podczas konferencji prasowej, która odbyła się w ubiegłym tygodniu władze uczelni poinformowały media o organizacji tegorocznego roku akademickiego. Będzie on znacząco różnił się i odbiegał od pozostałych. Przeprowadzony zostanie w trybie hybrydowym. Tylko pierwsze roczniki będą mogły uczyć się stacjonarnie. Pozostała reszta - zdalnie.

Prof. Jacek Woźny, Rektor UKW powiedział, że Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich, która niedawno się odbyła nie przedstawiła konkretnych informacji, jak ma przebiegać dany rok akademicki, dlatego też władze bydgoskiego Uniwersytetu zdecydowały się na ich zdaniem najbezpieczniejszą formę organizacji.: - Działamy w taki sposób, który uznajemy za bezpieczny dla uczelni na podstawie ogólnopolskich zarządzeń sanitarnych, ale też z uwzględnieniem logiki i rozsądku.

Władze zdecydowały się na tryb hybrydowy. Dla pierwszych roczników będzie to forma nauki stacjonarnej, dla pozostałych studia zdalne. 

- Zaprosimy do nauki stacjonarnej wszystkich nowo przyjętych kandydatów, czyli tych, którzy rozpoczną swoje studiowanie na I semestrze studiów pierwszego stopnia, studiów jednolitych magisterskich (...) Zajęcia wymagające bezpośredniego kontaktu - ćwiczeniowe, laboratoryjne i konwersatoryjne - na wniosek przewodniczących rad kierunku, za zgodą rektora, będą mogły być realizowane stacjonarnie, w murach uczelni. - Mówił podczas konferencji prasowej prorektor ds. studenckich i jakości kształcenia dr hab. Benedykt Odya.

Na stronie UKW, można też znaleźć wytyczne dotyczące zachowania się na Uczelni, w związku z panującą epidemią koronawirusa. W specjalnym  Zarządzeniu Rektora Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w sprawie zapobiegania rozprzestrzenianiu się wirusa SARS-CoV-2, zaznaczony jest m.in. wymóg noszenia maseczek bądź zakrywania ust i nosa w przestrzeniach wspólnych tj.korytarze czy windy oraz wyszczególniony został obowiązek dezynfekcji rąk. 

§ 4. Do odwołania nakłada się obowiązek zakrywania, przy pomocy odzieży lub jej części, maski, maseczki, przyłbicy albo kasku ochronnego, o którym mowa w art.40 ust.1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. z 2020 r. poz.110, 284, 568, 695 i 1087), ust i nosa w przestrzeniach wspólnych (korytarze, hole, schody, windy, łazienki itp.) budynków Uniwersytetu.

§ 5. Do odwołania nakłada się obowiązek dezynfekcji rąk przy wejściu do budynków Uniwersytetu.

Niestety wprowadzony przez Uczelnię tryb nauki hybrydowej nie wszystkich cieszy. Zaniepokojeni są zwłaszcza ci studenci, których kierunek studiów głównie wiąże się z ćwiczeniami. Dotyczy to chociażby sportowców. Oni nie wyobrażają sobie przeprowadzania zajęć w formie zdalnej, gdyż doświadczenia z początku epidemii pokazały, że taka forma dla zajęć typowo ćwiczeniowych i sportowych nie jest trafiona, a wraz z nią pojawia się wiele niedogodności. Kierunki sportowe mają w tym obszarze naprawdę ciężko. 

Przypomnimy, że zajęcia stacjonarne rozpoczną się 19 października, a zdalne już 1 października. Może w trakcie trwania roku akademickiego i rozwoju stanu epidemii w naszym kraju, forma zajęć również ulegnie zmianie? Mamy taką nadzieję. 

 

KB

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (5)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Bydgoski Portal Internetowy Bydgoszcz.COM, którego właścicielem jest firma MPI.PL z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Stary Rynek 5 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Martyna
Martyna 16.09.2020, 08:36
UKW-podpisuje się pod sukcesami wioślarzy - odrażające szczególnie gdy inne sekcje nie kogą trenować
Tropy
Tropy 16.09.2020, 14:37
już usunięto
Uczeń
Uczeń 12.09.2020, 22:28
Czy uczelnia drugi semestr będzie nieprzygotowana do zdalnych zajęć jak to miało miejsce w letnim semestrze? Wszystko zostawione na głowie studentów, a wykładowcy bez żadnego przygotowania będą przyjmować pensje?
Ola
Ola 11.09.2020, 08:30
a jakie sekcje ma UKW?? - prorektor to muzykant i myśli pewnie że sekcje Dęte
Arek
Arek 10.09.2020, 17:33
Sekcje sportowe mają /ustnie/ zakaz trenowania. Czy ktoś napędza kasę dla prywatnych klubów???

Pozostałe