Uroczystość w Bydgoszczy ku czci gen. Jana Henryka Dąbrowskiego

  • 03.08.2020, 14:40
  • KB
Uroczystość w Bydgoszczy ku czci gen. Jana Henryka Dąbrowskiego fot.: KB
W niedzielę 2 sierpnia 2020 r. o godz. 12:00 odbyła się uroczystość patriotyczno-religijna ku czci gen. Jana Henryka Dąbrowskiego przed pomnikiem gen. Jana Henryka Dąbrowskiego w Bydgoszczy.

Wśród przybyłych znalazła się 3-osobowa delegacja Radnych Miasta Bydgoszcz, a w tym p. Robert Kufel oraz p. Robert Langowski, a także p. Lech Zagłoba-Zygler Wiceprzewodniczący Rady, który reprezentował na tej uroczystości Prezydenta Miasta Bydgoszczy Rafała Bruskiego i dlatego pełnił honory gospodarza tej uroczystości i po tym, jak wszyscy, na początku uroczystości odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego, wygłosił przemowę przybliżającą dla zebranych, z jednej strony biografię gen. Jana Henryka Dąbrowskiego, Który w czasie Insurekcji Kościuszkowskiej w 1794 r. wyzwolił Bydgoszcz spod okupacji pruskiej, co upamiętnia pomnik na Wzgórzu Dąbrowskiego, a z drugiej strony opowiedział o takich samych skromnych uroczystościach ku czci gen. Jana Henryka Dąbrowskiego, które w 1949 r. zorganizował przed pomnikiem gen. Jana Henryka Dąbrowskiego w Pierzchowcu ksiądz wikary Karol Wojtyła, co było 1 z 3 powodów zorganizowania tej uroczystości.

W drugiej części uroczystości, wikariusz parafii wojskowej w Bydgoszczy ksiądz mjr Andrzej Migała poprowadził krótką modlitwę w intencji gen. Jana Henryka Dąbrowskiego skierowaną m.in. do Świętego Jana Pawła II.

Ponadto, w uroczystości wzięło udział kilkoro pracowników bydgoskich instytucji kulturalnych, muzealnych i oświatowych, oraz 3-osobowy oddział wojskowy żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej z Bydgoszczy, który wziął wartę honorową przy pomniku Generała Dąbrowskiego.

W związku z epidemią, uroczystość była symboliczna i przewidziany był udział tylko niewielkiej liczby uczestników oraz nie były zapraszane poczty sztandarowe.

Uroczystość w Bydgoszczy była 1 z 8, które w dniu urodzin gen. Jana Henryka Dąbrowskiego (2 sierpnia 2020 r.) odbyły się w całej Polsce przed pomnikami Generała Dąbrowskiego ku czci Generała Dąbrowskiego - na Pomorzu (Narkowy), w Wielkopolsce (Winna Góra), na Mazowszu (Pilaszków) i w Małopolsce (Biłgoraj, Jedlnia, Pierzchowiec, Sierosławice) - i które symbolicznie nawiązały do ww. skromnych uroczystości, które w 1949 r. zorganizował ksiądz wikary Karol Wojtyła w Pierzchowcu, który w tym roku miałby 100 rocznicę urodzin - i właśnie urodziny Generała Dąbrowskiego i Jana Pawła II były 2 i 3 powodem zorganizowania wspomnianych uroczystości w całej Polsce.

Inicjatorem ww. uroczystości w całej Polsce jest Adam W. Gorycki - miłośnik i badacz historii Księstwa Warszawskiego oraz działacz społeczny z Kielc.

KB

Zdjęcia (17)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Bydgoski Portal Internetowy Bydgoszcz.COM, którego właścicielem jest firma MPI.PL z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Stary Rynek 5 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe