Monumentalna forma z wikliny na 100-lecie odzyskania niepodległości przez Bydgoszcz

  • 28.07.2020, 12:16
  • KB
Monumentalna forma z wikliny na 100-lecie odzyskania niepodległości przez Bydgoszcz Ryszard Wszołek/UTP
Wiklina jest naturalnym bogactwem dorzecza Wisły. Wyplata się z niej kosze, tworzy naturalne ogrodzenia lub umacniania cieki wodne. Jest również doskonałym materiałem rzeźbiarskim. Właściwości techniczne i estetyczne pozwalają na wyplatanie monumentalnych form przestrzennych. Rzeźby z wikliny w sposób naturalny wpasowują się w otoczenie. Eksponują siłę i dynamikę napięć, które tkwią w materiale. Są również efemeryczne. Potrafią wypuścić liście, zmieniać kolor i kształt, by po kilku latach rozpaść się.

W związku z obchodami 100-lecia odzyskania niepodległości przez Bydgoszcz, studenci Architektury Wnętrz Uniwersytetu Technologiczo-Przyrodniczego postanowili upamiętnić to wydarzenie monumentalną formą z wikliny. Pomysł i projekt został pozytywnie oceniony w organizowanym przez miasto konkursie „Bydgoszcz jest Polska – 1920”. Na lokalizację wybrano Wyspę Młyńską.

Jej horyzontalna forma przypomina ósemkę i jest wariantem wstęgi Möbiusa. Zaprojektowana z jednej wiązki wikliny o metrowej grubości zawija się w dwie pętle splecione ze sobą na środku. Zakłada 2 metry wysokości w najwyższym punkcie i 8 metrów średnicy. Chociaż jej celem nie była funkcja użytkowa będzie można na niej usiąść lub się położyć i odpocząć w naturalnym otoczeniu wody.

Prace nad nią są prowadzone przez zespół 10 studentów z kierunków Architektura Wnętrz, Architektura oraz Wzornictwo pod opieką dr. Piotra Tołoczko i mgr Agnieszki Walther z Katedry Architektury Wnętrz od 27 lipca do 1 sierpnia 2020r.  W ramach różnych projektów zespół ten zrealizował już kilka monumentalnych form z wikliny w Ciechocinku, Toruniu, Solcu Kujawskim i Tleniu, których dokumentacje można odnaleźć na stronach: http://www.aw.utp.edu.pl/wiklina.php i www.facebook.com/aw.utp.bydgoszcz/.

KB

Zdjęcia (5)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Bydgoski Portal Internetowy Bydgoszcz.COM, którego właścicielem jest firma MPI.PL z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Stary Rynek 5 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe